BETA

05.04.2018

15:38

אלימות כלפי מתנגדים וקירבה לקרטל סמים: הכירו את מדליק המשואה

חואן אורלנדו הרננדז, שנחשב לידיד קרוב של ישראל, צפוי להפוך למנהיג הזר הראשון שנמנה עם מדליקי המשואות. מאז 2009, הוא עסוק בהגדלת כוחו ושמו נקשר בעיקר בשערוריות

טענות בנוגע להונאת בחירות, סחר בסמים ועריצות, הטילו צל על בחירתו מחדש בנובמבר האחרון של נשיא הונדורס, חואן אורלנדו הרננדז, הצפוי לקחת חלק בטקס הדלקת המשואות הקרוב. בכך הוא יהפוך למנהיג הזר הראשון שנמנה עם מדליקי המשואות.

 

הנשיא, שנכנס לתפקידו ב-2010, מייצג את "המפלגה הלאומית" מהצד הימני של המפה הפוליטית בהונדורס ונחשב למיליטריסטי במיוחד. הוא העמיד את עצמו לבחירה מחודשת לאחר שבית המשפט העליון ביטל סעיף בחוקה שלא מאפשר לרוץ לקדנציה שנייה.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

נשיא הונדורס ישתתף בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל

3,000 דולר להרוג: חמאס מציע פיצויים לנפגעים בהפגנות על הגדר

הסתיימה נתיחת גופתו של התינוק שטבע באשדוד; יובא לקבורה בי-ם

 

"זאת הייתה הפעם הראשונה מאז שהונדורס הפכה מדיקטטורה לדמוקרטיה ב-1980 שנשיא העמיד את עצמו לבחירה מחודשת", אומר ל"גארדיאן" יוגיניו סוסה, סוציולוג ופרופסור באוניברסיטה הלאומית של הונדורס.

 

לאחר בחירתו מחדש, 6.5 מיליון תושבי המדינה השנייה הכי עניה באמריקה הלטינית, אחרי האיטי, ומוכת הפשע, ראו מראות הדומים לאלה שהתרחשו בהפיכה השלטונית ב-2009, שבוצעה על ידי הצבא נגד הנשיא דאז מנואל סלייה ועל פי דיווחים נתמכה על ידי הרננדז.

 

 נשיא הונדורס, חואן אורלנדו הרננדז
 

"תמך בהפיכה". נשיא הונדורס, חואן אורלנדו הרננדז( רויטרס)

 

 

האלימות שהתנהלה אז כלפי פעילים חברתיים ופוליטיים נמשכת עד היום, זאת תחת ההצדקה שסלייה מעוניין לחזור לשלטון. בתוך כך, קמפיין המפלגה היה מבוסס על אזהרת הציבור מכך שהחלפת השלטון תוליד אי יציבות כלכלית ופגיעה בביטחון. "המועמדות שלו אז הייתה לא חוקתית והיא הדגימה בצורה הצינית ביותר את המהות האמיתית של ההפיכה", ממשיך סוסה, "במקרה שבו הדברים ימשיכו כסדרם, הונדורס תחזור להיות דיקטטורה".

 

מאז 2009, "המפלגה הלאומית" פועלת במטרה להגדיל את כוחה, הן בקונגרס והן במערכת המשפט והצבא. ב-2012 למשל פיטר הרננדז את שופטי בית המשפט העליון, שלא נחשבו כנאמנים למשטר, והחליף אותם בכאלה שמיישרים קו עם המפלגה.

 

הגדלת הכוח מבוצעת ברקע לשערוריות שבהן הוא מעורב ואף על פי שמנתונים שפורסמו על ידי המרכז לסטטיסטיקה במדינה, שני שליש מתושביה נמצאים מתחת לקו העוני. ב-2013, נחשף כי חלק מכספי המימון של המפלגה הגיעו כחלק מפרשת שחיתות הקשורה במערכת הבריאות הציבורית במדינה.

 

המרכז לביטוח לאומי בהונדורס סיפק עד לפני מספר שנים טיפול ברמה גבוהה לעובדים שונים, החל מפועלים ועד עובדי ציבור. הטענות בנוגע לשחיתות בארגון החלו ב-2013, אז דווח כי בבתי החולים של הארגון ישנו מחסור בתרופות ובכוח אדם. לטענת התביעה המקומית, מנהל המכון, מריו סלייה, ובן דודו, חוסה, שמהווה כאחראי רכש של הארגון, ביצעו מעילה בשווי מיליוני דולרים על מנת לממן אורח חיים ראוותני.

 

 הפגנות בהונדורס
 

הפגנות בהונדורס (רויטרס)

 

 

המינוי של מריו סלייה התקבל ב-2010, מספר חודשים לאחר שהושלמה ההפיכה שבה תמך, כפי שצוין, הרננדז. עד 2014 רשימת האנשים העובדים בארגון שמבוקשים בגין הלבנת הון, הונאה ושימוש לא ראוי של כסף ציבורי הלך וגדל. חלקם הוגדרו כמבוקשים על ידי האינטרפול.

 

במאי 2015, בערוץ הטלוויזיה הברזילאי "גלובו", נחשפו פרטים נוספים בנוגע לפרשה המדוברת. לפי התחקיר, שמבוסס על מסמכים שונים והמחאות,  במהלך הבחירות קיבלה "המפלגה הלאומית" מאות אלפי דולרים מעשר חברות קש החתומות על חוזים מול המרכז לביטוח לאומי. חוזים שאושרו על ידי הקונגרס.

  

הפרשה עוררה סערה ציבורית גדולה שגרמה להרננדז למנות ועדה שתחקור את הסוגיה. הוא אף הודה בסופו של דבר כי הקמפיין שלו קיבל כסף מאותן חברות, אבל הכחיש כי ידע על העברת הכספים בזמן אמת. סערה נוספת סביב שלטונו של הרננדז קשורה באחיו, טוני פרננדז, חבר קונגרס ומנהל קרטל סמים מקומי. על פי דיווחים, הוא אחד האנשים הקרובים לשלטון. עובדה זו הוכחשה על ידי דובר מטעם הממשלה.

 

מערכת יחסים טובה עם ישראל

 

הרננדז מנהל מערכת יחסים טובה עם ארה"ב וישראל כאשר הנשיא הוא בוגר קורס של המרכז לסיוע ושיתוף פעולה בין-לאומי במשרד החוץ, והראשון שסיים את הקורס והפך למנהיג מדינה. שתי המדינות אף מקיימות שיתופי פעולה בתחומים שונים, כגון צבא וכלכלי.

 

גורמים ישראלים בכירים ציינו בדצמבר האחרון כי הונדורס עשויה להודיע על העברת השגרירות לישראל. לדבריהם ישראל פועלת מול הונדורס בנושא. דוגמה נוספת למערכת היחסים הטובה בין המדינות ניתנה בדצמבר האחרון, אז הונדורס הייתה בין תשע מדינות שהתנגדה להחלטת האומות המאוחדות להתנגד להצהרת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי ירושלים בירת ישראל.