05.04.2018

05:37

 ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ בפגישת הפורום לשיתוף פעולה כלכלי אסיה - האוקיינוס השקט
ולדימיר פוטין ודונלד טראמפ בפגישת הפורום לשיתוף פעולה כלכלי אסיה - האוקיינוס השקט,
רויטרס

חקירת המעורבות הרוסית: "ארה"ב תטיל סנקציות על אוליגרכים"

גורמים המעורים בחקירה מסרו כי צעד הענישה המתוכנן נגד בעלי ההון הרוסים, חלקם מקורבים לפוטין, הוא האגרסיבי ביותר שבוצע עד כה בפרשה. CNN: מולר תשאל מספר אוליגרכים

ארה"ב מתכוונת להטיל השבוע סנקציות על אוליגרכים רוסים, ביניהם גם מקורבים לנשיא, ולדימיר פוטין. כך פורסם הלילה (חמישי) מפי גורמים המעורים בחקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב בשנת 2016. אותם גורמים ציינו כי המהלך עשוי להיות האגרסיבי ביותר עד כה נגד האליטה העסקית הרוסית.

 

הצעדים הללו, יוטלו במסגרת חוק שעבר בקונגרס האמריקני ומאפשר להטיל עיצומים נגד מוסקבה בעקבות סיפוחה של חצי האי קרים בשנת 2014, המעורבות במלחמת האזרחים וכמובן, ההתערבות בבחירות. הסנקציות, שיוכרזו על פי הגורמים כבר מחר, מגיעות בהמשך לשורת סנקציות ל-19 אנשים וחמש חברות רוסיות, כולל שירותי המודיעין של רוסיה. 

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

המחדל בפייסבוק: מספר הגולשים שנפגע זינק ל- 87 מיליון

עתיד סוריה במחלוקת: רוסיה ואיראן בעד הישארות אסד, טורקיה נגד

חשוד בגניבת רכב ניסה לדרוס שוטרים במחסום, נורה - ונפצע קשה

 

התובע המיוחד רוברט מולר
 

התובע המיוחד רוברט מולר(רויטרס)

 

 

בתוך כך, רשת CNN דיווחה הלילה כי התובע המיוחד של המעורבות הרוסית בבחירות, רוברט מולר, תשאל לאחרונה בצעד חריג שלושה אוליגרכים רוסים, שניים שעיכב בעת שביקרו בארה"ב ואחד נוסף שלא הגיע למדינה. לאחד מהאוליגרכים אף נערך חיפוש בציוד אלקטרוני השייך לו. זהותם לא התפרסמה.

 

התשאול נגע סביב החשד למימון הקמפיין של טראמפ, ולפי הדיווח, צוות החוקרים ביקש לברר דרכם האם אזרחים רוסים העבירו אליו תרומות. הדבר מלמד כי מולר מתמקד כעת באפשרות שכסף רוסי זרם לארצות הברית בניגוד לחוק. אחד מהתחומים הנבדקים כעת היא השקעות שעשו הרוסים בחברות או מכוני מחקר שסייעו לטראמפ במהלך דרכו לנשיאות.

 

בחודש שעבר ועדת המודיעין של הממשל האמריקני סיימה את שלב הראיונות בנוגע לחקירת מעורבות רוסיה בבחירות. מייק קונאוואי, בכיר המפלגה הרפובליקנית שהוביל את החקירה, טען כי לא נמצאו ראיות הקושרות בין הנשיא טראמפ לפרשה. אולם, נציג המפלגה הדמוקרטית בוועדה חלק על הצהרת הבכיר הרפובליקני, שהגיעה לפני תום החקירה ע"י התובע מולר, והדגיש כי יש ממצאים מכריעים למעורבות רוסיה בבחירות.

 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ
 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, צועק לעבר עיתונאים על מדשאת הבית הלבן(רויטרס)

 

 

הנשיא טראמפ צייץ אז בחשבון הטוויטר שלו את הודעת הרפובליקנים וכתב כי לאחר 14 חודשי חקירה, ועדת המודיעין לא מצאה ראיות בין הקמפיין שלו למעורבות רוסיה בבחירות 2016.

 

כזכור, 13 אזרחי רוסיה ושלושה גופים רוסיים הואשמו לפני כחודש בפרשה ובהתערבות בתהליכים פוליטיים במדינה כבר משנת 2014. עם זאת, במשרד המשפטים האמריקני טענו כי כתב האישום לא רמז על כך שהמעורבות הרוסית השפיעה על תוצאות הבחירות. סגן התובע הכללי, רוד רוזנשטיין, הוסיף כי אין אזרחים אמריקנים ששיתפו פעולה ביודעין עם הקונספירציה.

 

בכתב האישום יוחסו לנאשמים עבירות של הונאה וקשירת קשר לביצוע פשע. כך למשל, השתמשו הנאשמים בזהויות גנובות ברשתות חברתיות ופרסמו תכנים שמטרתם הייתה להשפיע על דעת הקהל האמריקנית.