BETA

05.04.2018

00:18

רה"מ האשים - ורואנדה הגיבה: "אין לנו מושג מה זו הקרן החדשה"

סגן שרת החוץ של רואנדה תקף את נתניהו והבהיר שכלל לא ידוע לממשלתו על ארגון הקרן החדשה לישראל: "מופתע מההנחה שארגון זר יכול להצליח להפעיל לחץ על ממשלת רואנדה"

סגן שרת החוץ של רואנדה, אוליבר נדוהונגיריה, הכחיש הלילה (רביעי) בחשבון הטוויטר שלו את האשמות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בנוגע למעורבות ארגון "הקרן החדשה לישראל" בביטול הסכם מבקשי המקלט, ואף אמר כי ממשלתו כלל אינה מכירה את הארגון. 

 

עוד כתב נדוהונגיריה כי הופתע אף יותר מההנחה שארגון זר יכול להפעיל לחץ על ממשלתו ולשנות את דעתה. "אני מופתע מאוד מההצהרה הזאת", נכתב. "ההפתעה שלי נובעת פחות מכך שרואנדה אפילו לא יודעת מה זו 'הקרן החדשה לישראל', אלא יותר מההנחה שארגון זר יכול להצליח להפעיל לחץ על ממשלת רואנדה".

 

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

עתיד סוריה במחלוקת: רוסיה ואיראן בעד הישארות אסד, טורקיה נגד

אותר הילד שנעדר לפני שבוע; תיעוד: מעצר האב החשוד בחטיפתו

פרסום ראשון: טיסות ישירות מישראל לברזיל - החל מדצמבר

 

 ראש הממשלה נתניהו ונשיא רואנדה, פול קגאמה
 

ראש הממשלה נתניהו ונשיא רואנדה, פול קגאמה( חיים צח)

 

 

בתוך כך, בחודש נובמבר האחרון, העבירו מספר ארגוני זכויות אדם בישראל מכתב לנשיא רואנדה, בסמוך לפגישתו עם נתניהו, בו הפצירו בנשיא לא לקחת פליטים שאינם מגיעים מרצונם החופשי. על המכתב חתומים ארגון א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט, האגודה לזכויות האזרח, ארגון רופאים לזכויות אדם, המוקד לפליטים ולמהגרים, אמנסטי אינטרנשיונל וארגון היא"ס. "אנו מפצירים בך להשתמש בחברות שיש לך עם נתניהו על מנת להזכיר לו - ישראל היא מדינה של פליטים בעצמה, וצריכה לפתוח את ליבה לאלו שנמלטו מאריתריאה וסודאן, ולהעניק להם מחסה", נכתב.

 

מוקדם יותר, בראיון ל"לונדון וקירשנבאום" סיפר מנכ"ל הקרן החדשה, מיקי גיצין, כי האשמתו של נתניהו היא "שקר מוחלט שנועד להסית את תשומת הלב מהפליק פלאק של ראש הממשלה". עוד הוסיף גיצין, "הארגונים ניהלו מאבק אזרחי, בעידן שבו אנחנו חיים, אוזניו של שליט רואנדה לא אטומות. אבל לא פנינו אליו באופן ישיר, זה אבסורד מארץ האבסורדים".

 

גיצין הודה כי חלק מהמדיניות של הקרן החדשה לא תואמת את מדיניות הממשלה, ביניהן מדיניות הכיבוש והפער של השתיים בכל הנוגע לתפיסות הכלכליות חברתיות. "אחד מהדברים הכי בסיסיים הוא כי זו מדינה יהודית ודמוקרטית, אי אפשר לקיים חברה דמוקרטית עם תפיסת עולם אחת, העובדה שיש פעילים שמבקרים את המדינה לא הופכת אותם ללא לגיטימיים", אמר גיצין. עוד הוסיף כי הקרן החדשה אכן מממנת את ארגון "בצלם", כאשר מעניקה להם חלק מ"מענקי הליבה, כ-70 אלף דולר, מתוך 34 אלף דולר.

 

לדבריו, "חזונה של הקרן די פשוט, מתבסס על מגילת העצמאות – מדינת ישראל דמוקרטית יהודית ושוויונית" עוד שיתף גיצין, "יש לנו שתי זרועות - אחת היא בעצם המענקים, התמיכה הכספית. הזרועה השנייה היא הביצועית - שתי"ל, הפרקטיות, זו ממקצעת את הארגונים ומאגדת אותם יחד".

 

  מנכ"ל הקרן החדשה לישראל, מיקי גיצין
 

מנכ"ל הקרן החדשה לישראל, מיקי גיצין( חדשות עשר)

 

 

בראיון לתוכניתם של ניסים משעל, דרור רפאל וספי עובדיה ב-FM103 התייחס גיצין לקריאה של רה"מ נתניהו להקים ועידת חקירה פרלמנטרית בנוגע לפעילותה, ואמר כי "במידה ותקום ועידת חקירה היא תגלה שהכספים שלנו מגיעים מיהודים ליברליים שתמכו כל חייהם במדינת ישראל". עוד ציין כי "אנחנו שקופים ומעוניינים לספר תמיד את תרומת הקרן החדשה למדינת ישראל".

 

גיצין לא פסל את האפשרות לתבוע את ראש הממשלה בעקבות דבריו: "אנחנו שוקלים את צעדינו. פעילות נגד ראש הממשלה היא לא דבר פשוט אך אנחנו בוחנים את כל האופציות בארץ ובחו"ל", אמר. "העובדה שקבוצה מהצד שמאלי של המפה הפוליטית הופכת למטרה ולאויבת בגלל שדעותיה שונות משל ראש הממשלה היא אבסורדית. אף ארגון, גם בסדר גודל כמו שלנו, לא יכול להתמודד בצורה פשוטה מול המיקרופון של ראש הממשלה", הוסיף גיצין.

 

כפי שפורסם לראשונה בחדשות עשר, נוסף לביטול הסכם מבקשי המקלט, תבוטל גם המנהלת הממשלתית המיוחדת שנועדה לטפל ולשקם את דרום תל אביב. אותה מנהלת לא נועדה לעסוק רק בתשתית, שאותה העירייה יכולה לשפץ בעצמה, אלא גם ביחסים שבין התושבים לזרים -  היתרי עבודה, הכוונה מקצועית, פיזור גיאוגרפי ושמירה על הסדר הציבורי. עכשיו, כשהוחלט לפעול לא לקליטה אלא לגירוש ולמרות הבטחת נתניהו כי למרות ביטול ההסכם - התכנית להקמת המנהלת עומדת בעינה, גורמים ממשלתיים מפקפקים בצורך לייצר עוד מנגנון בירוקרטי של מנהלת עם משרות ותפקידים.