BETA

04.04.2018

20:01

פרסום ראשון: צפויה להתבטל הקמת המנהלת שנועדה לשיקום דרום ת"א

למרות הבטחת נתניהו, גורמים ממשלתיים סבורים כי עם ביטול ההסכם, אין עוד צורך במנהלת • השרים בנט ושקד יקדמו את פסקת ההתגברות כדי לקדם את החוק למניעת הסתננות

פרסום ראשון: נוסף לביטול הסכם מבקשי המקלט, תבוטל גם המנהלת הממשלתית המיוחדת שנועדה לטפל ולשקם את דרום תל אביב. מעבר לצמצום במספר מבקשי המקלט עצמם, אחד הסעיפים החשובים בתכנית המקורית של ראש הממשלה בנימין נתניהו נגע לשיקום דרום תל אביב דרך מנהלת ממשלתית בראשותו של אביגדור יצחקי.

 

אותה מנהלת לא נועדה לעסוק רק בתשתית, שאותה העירייה יכולה לשפץ בעצמהאלא גם ביחסים שבין התושבים לזרים -  היתרי עבודה, הכוונה מקצועית, פיזור גיאוגרפי ושמירה על הסדר הציבורי. עכשיו, כשהוחלט לפעול לא לקליטה אלא לגירוש ולמרות הבטחת נתניהו כי למרות ביטול ההסכם - התכנית להקמת המנהלת עומדת בעינה, גורמים ממשלתיים מפקפקים בצורך לייצר עוד מנגנון בירוקרטי של מנהלת עם משרות ותפקידים.

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

חשוד בגניבת רכב ניסה לדרוס שוטרים במחסום, נורה - ונפצע קשה

בדרך לשבירת שיא מימי הבית השני: אלפי עולים לרגל להר הבית

ארץ חדשה: שלמה ארצי ידליק משואה בטקס יום העצמאות

 

בינתיים, 58 מבקשי מקלט שוחררו ממתקן סהרונים ושליח נשלח לאוגנדה כדי לוודא שהיא לא נסוגה מההסכם. מאות אנשים הפגינו הערב בירושלים בעקבות ביטול ההסכם.

 

בתוך כך, שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים אילת שקד (הבית היהודי) יקדמו בשבוע הבא את פסקת ההתגברות כדי שהכנסת תוכל לחוקק את החוק למניעת הסתננות בגרסתו הראשונה.

 

בישיבת ראשי מפלגות הקואליציה, ידרוש בנט לקדם את פסקת ההתגברות הכללית ב"חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו" כבר במהלך הפגרה על מנת לאפשר חקיקה מחדש של החוק. לחילופין, ידרוש השר לתקן את חוק הכניסה לישראל מבלי להסתכן בפסילה של בג״צ. לפי ההצעה, שרת המשפטים תכנס את ועדת השרים לענייני חקיקה כבר בשבוע הבא על מנת להעביר את החוק ולהתחיל בהליך החקיקה. השר בנט כתב הערב בטוויטר: "לא 'חוק עוקף בג״צ', אלא חוק לפיו העם הוא הריבון. החלטנו לכנס כבר בשבוע הבא ועדת שרים לחקיקה על מנת לאשר את פסקת ההתגברות שתאפשר לנו להוציא את המסתננים הבלתי חוקיים מישראל, ללא שבג״צ פוסל לנו את החוק שוב ושוב. אני משוכנע שכל גורמי הקואליציה יתמכו במהלך מהיר של חקיקה".

 

בד בבד, ראש הממשלה נתניהו החל לבדוק את האפשרות לפתוח מחדש את מתקן חולות. חבר הכנסת עמיר פרץ התייחס לפרסום וכתב בטוויטר: "תושבי דרום ת"א טובים מספיק לנתניהו בתור סולם לרדת מהעץ עליו טיפס, אבל לא לתקציבים. זה החל בתכנית גירוש בלתי-אפשרית, המשיך בתכנית סבירה לכל הצדדים ומסתיים בביטול כל ההתחייבויות כלפי תושבי דרום ת״א. לכן אניח הצעת חוק להקמת מנהלת לשיקום דרום ת״א, בלי קשר לטיפול בסוגיית מבקשי המקלט".

 

 השרים נפתלי בנט ואיילת שקד
 

השרים נפתלי בנט ואיילת שקד (Mark Neyman)

 

 

כזכור, נתניהו הכריז אתמול על ביטול המתווה של מבקשי המקלט עליו הסכימה ישראל עם נציבות האו"ם לפליטים. במסגרת המתווה, בוטל הגירוש של עשרות אלפי מבקשי מקלט.

 

"למרות המגבלות המשפטיות והקשיים הבינלאומיים שהולכים ונערמים, אנחנו נמשיך לפעול בנחישות למצות את כל האפשרויות העומדות לרשותנו להוצאת המסתננים. במקביל נמשיך לחפש פתרונות נוספים. ההחלטה על הקמת המנהלת לשיקום דרום תל אביב תישאר בתוקף. המנהלת תתחיל את פעולתה בזמן הקרוב, בשיתוף נציגי השכונות בדרום תל אביב", סיכם. אתמול, עם הכרזת המתווה, כינה נתניהו את מבקשי המקלט "מהגרים".

 

עוד פורסם, כי לאחר ביטול הסכם מבקשי המקלט, נתניהו מתכנן לפנות בימים הקרובים לשר האוצר משה כחלון בדרישה לקדם את חקיקת פסקת ההתגברותחוק עוקף בג"ץשיאפשר כליאת מסתננים בלתי חוקיים והוצאתם מישראל - בניגוד לעמדת בית המשפט.

 

השר כחלון, שהתנגד בעבר להצעות חוק הכוללות פסקת התגברות, הודיע כי יתמוך בהצעה זו בעניין מבקשי המקלט, גם אם תהיה חקיקה של סעיף זה. "הודעתי לרה"מ כבר לפני חצי שנה שאתמוך בכל חוק שיסייע למצוקת תושבי דרום תל אביב", אמר כחלון.