BETA

04.04.2018

16:12

לקראת הצעדה, "בצלם" לחיילים: "סרבו לירות במפגינים לא חמושים"

ארגון זכויות האדם יפרסם מודעות תחת הכותרת "מצטער המפקד, אני לא יורה", בדרישה לסרב למה שלטענתם נחשב "פקודה לא חוקית בעליל". זאת לקראת חידוש המחאה בגבול הרצועה

ארגון זכויות האדם "בצלם" הודיע כי יצא מחר (חמישי) בקמפיין הקורא לחיילי צה"ל לסרב לירות במפגיני "צעדת השיבה" בעזה. בקמפיין, שיישא את הכותרת "מצטער המפקד, אני לא יורה״, יכלול מודעות בעיתונות המפצירות בחיילים לסרב לירות במפגינים הלא חמושים.

 

"במקום לנסות לצמצם את מספר הנפגעים הבהירו גורמים רשמיים, מראש, כי חיילים יירו אש חיה במפגינים שיהיו במרחק של מאות מטרים מהגדר", אמרו בארגון. "ירי במפגינים לא חמושים הוא בלתי חוקי וכי פקודות לבצע ירי כזה הן בלתי חוקיות בעליל".

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

חשוד בגניבת רכב ניסה לדרוס שוטרים במחסום, נורה - ונפצע קשה

בדרך לשבירת שיא מימי הבית השני: אלפי עולים לרגל להר הבית

הפלס' מתכוננים לשישי: יבעירו צמיגים כדי לפגוע בראיית הצלפים

 

 קמפיין "בצלם" "מצטער המפקד, אני לא יורה"
 

קמפיין בצלם: "מצטער המפקד, אני לא יורה"(בצלם )

 

 

"בצלם" הטילו את האחריות למה שהם קוראים "ירי בלתי חוקי בעליל" על הדרג המדיני: "חובתם לשנות הוראות אלה לאלתר, עוד לפני ההפגנות ביום שישי הקרוב, כדי למנוע את מותם ואת פציעתם של בני אדם נוספים. עם זאת, ציות לפקודות בלתי חוקיות בעליל הוא עבירה פלילית. לכן, אם החיילים בשטח יקבלו פקודות לירות אש חיה באזרחים לא חמושים – מוטלת עליהם החובה לסרב לציית להן".

 

"הצבא אינו רשאי לעשות ככל העולה על רוחו וישראל אינה קובעת בעצמה את המותר והאסור בהתמודדות עם מפגינים", אמרו בארגון. "ישראל, כמו כל מדינה אחרת בעולם, כפופה בפעולותיה להוראות המשפט הבינלאומי, המגביל את השימוש בנשק בכלל ובאש חיה בפרט, ומתיר להשתמש בה רק בתגובה לסיכון ממשי ומיידי לחיי אדם, ובהיעדר כל ברירה אחרת. ישראל אינה רשאית להחליט על דעת עצמה כי כללים אלה אינם חלים עליה".

 

בארגון הדגישו כי מותר לעצור מפגינים המתכוונים לחצות לתוך ישראל, אך לא לירות בהם במידה ואינם חמושים. "אין להורות לחיילים לירות אש חיה גם בבני אדם המתקרבים לגדר, פוגעים בה או אף מנסים לחצות אותה. הצבא כמובן רשאי למנוע פעולות אלה, והוא אף רשאי לעצור את המנסים לפעול כך, אבל קיים איסור מוחלט לירות אש חיה רק מהטעם הזה", סיכמו.

 

תיק עם בקבוקי תבערה על גדר המערכת בעזה
 

תיק עם בקבוקי תבערה על גדר המערכת בעזה( דו"צ)

 

 

"בצלם" אמנם פתחו בקמפיין נגד ירי במפגינים לא חמושים, אך כידוע לגדר המערכת ברצועת עזה הגיעו גם מפגינים חמושים. ביום שני צה"ל איתר תיק שהשאירו פלסטינים בסמוך לגדר המערכת בשישי האחרון, ובו בקבוקי תבערה. כמו כן, במהלך ההפגה עצמה בשישי שני מחבלים התקרבו אל הגדר וירו לעבר חיילי צה"ל, שהגיבו בירי משולב של נשק קל וטנקים לעבר המחבלים ועמדות חמאס בקרבת מקום. כמו כן, בוצע ירי באמצעות כלי טיס לעבר הזירה. 15 פלסטינים נהרגו.

 

מטעם "ישראל ביתנו" נמסר בתגובה: "ארגון השמאל הקיצוני 'בצלם' שובר את כל השיאים. לא מדובר ב'קמפיין' אלא בקמפיין לאי מילוי פקודה והמרדה. לכן, בהתאם לסעיף 136 לחוק העונשין המתייחס לעבירות המרדה, ח״כ עודד פורר פנה ליועמ״ש לממשלה בדרישה לפתוח בחקירה כנגד הארגון. ארגון השמאל הקיצוני 'בצלם' מתנהל כגיס חמישי ולא בפעם הראשונה. מדובר בשכירי חרב שתמורת כסף מסיתים נגד ישראל".

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "יש לי הצעה פרקטית: מנכ"ל 'בצלם' מוזמן ביום שישי לשכנע את אלפי העזתים להפסיק להניח מטענים על הצירים, לירות על חיילים, להפר את הריבונות שלנו ולחזור הביתה בשלום. אם זה לא יעבוד, כנראה שנזדקק לצה״ל...".

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, הוסיף: "‏מגנה כל קריאה לסרבנות ולסירוב פקודה. צה"ל הוא צבא העם והוא עושה מלאכתו נאמנה בהגנה עלינו בימי החג".