BETA

04.04.2018

15:58

רוחאני בפסגת המנהיגים: "ישראל הובילה להסתבכות המשבר בסוריה"

מנהיגי איראן, רוסיה וטורקיה נפגשו באנקרה ודנו במזה"ת ובעתידה של המדינה הנמצאת כבר 7 שנים במלחמת אזרחים. טראמפ החליט להאריך שהות הצבא האמריקני בסוריה "במעט זמן"

הפסגה המשולשת באנקרה: נשיא איראן, חסן רוחאני, האשים היום (רביעי) את ישראל במעורבות במלחמת האזרחים בסוריה במהלך פגישתו עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, ונשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן: "התמיכה היומית של הישות הציונית בטרוריסטים בסוריה, תוך הפרת הריבונות הסורית, הוסיפה להסתבכות המשבר בסוריה". רוחאני התייחס גם לארגון הטרור דאע"ש, כשאמר: "הארגון ודומיו משרתים אינטרסים של קבוצות עוצמה מסוימות, דוגמת ארצות הברית".

 

עוד הוסיף הנשיא האיראני כי "לסכסוך בסוריה אין פתרון צבאי וכי סיום המשבר במדינה עומד בראש סדר העדיפויות של איראן". לטענתו, "יש להעביר את השליטה במחוז עפרין לצבא הסורי". שלושת המנהיגים הודיעו כי "יגבירו את המאמצים כדי להבטיח את היציבות והשלום בסוריה ויפעלו כדי להגן על האזרחים הסורים. עוד נאמר בהודעתם המשותפת כי "צריך להבטיח שהפליטים הסורים יחזרו לבתיהם". בתוך כך, דן קואטס, ראש המודיעין האמריקני, אמר היום כי הבית הלבן יודיע על החלטתו בנוגע לנוכחות האמריקנית הצבאית בסוריה "בקרוב". בכיר בממשל האמריקני אמר כי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, מסכים להאריך את שהות הצבא האמריקני במדינה במעט זמן אך הוסיף כי הוא נחוש שלא להישאר בסוריה לטווח ארוך.

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

הוארך מעצר הבן החשוד ברצח אמו; הוא יישלח לבדיקה פסיכיאטרית

Opisrael: כל מה שצריך לדעת על מתקפת ההאקרים הפלסטינים הצפויה

מכות בבית המלון: המשפחה שתועדה תוקפת מציל הורחקה מאילת

 

פוטין, ארדואן ורוחאני
 

פוטין, ארדואן ורוחאני באנקרה (רויטרס)

 

 

מוקדם יותר אמר פוטין כי דאע"ש הובס בסוריה. לצד זאת, הנשיא הרוסי טען כי המדינה האסלאמית משמרת את יכולותיה ההרסניות והיא מסוגלת לתקוף באזורים שונים ברחבי העולם. "הראיות מצביעות על כך שלמרות מצבאם הצבאי, ארגון הטרור משמר יכולת הרס משמעותית", אמר פוטין באנקרה. לדבריו, לדאע"ש יש את היכולת לשנות את האסטרטגיה שלו במהירות ולצאת למתקפה כנגד מדינות בעולם.

 

אתמול החל פוטין ביקור בן יומיים באנקרה, שסיבתו הרשמית היא חניכת מתקן גרעין אזרחי שנבנה בטורקיה בסיוע רוסי. אולם עיני העולם היו נשואות בעיקר לפסגה המשולשת שהתקיימה היום. שלושת המנהיגים היו צפויים להחליט מה יקרה בסוריה בסיום מלחמת האזרחים. הצדדים הם לכאורה אויבים במדינה המשוסעת – ארדואן תמך במורדים, בעוד פוטין ורוחאני תומכים באסד. עם זאת, על פי תמונת המצב הנוכחית בסוריה, נראה כי שרידותו של שלטון אסד כבר איננה מוטלת בספק, ופסגת שלושת הנשיאים באנקרה עשויה להיות בעלת חשיבות רבה בעיצוב היום שאחרי מלחמת האזרחים במדינה.

 

נוסף לכך, אתמול השתתפו פוטין וארדואן בטקס הנחת אבן פינה לכור הגרעיני שנקנה מרוסיה. הנשיא הרוסי אמר כי "הכור יושק בשנת 2023". עוד הוסיף כי "בניית הכור הגרעיני היא רק תחילת הדרך והניחה את היסודות לתעשייה הגרעינית הטורקית כולה". מקבילו הטורקי אמר כי "לשתי המדינות כמה פרויקטים אסטרטגיים משותפים מלבד הכור, בהם מערכת הגנת הטילים האווירית (S-400).

 

"העובדה שביקורו הראשון של הנשיא פוטין לאחר שנבחר מחדש הוא בטורקיה היא סימן לשיפור ביחסים ההדדיים בינינו", אמר ארדואן במסיבת עיתונאים משותפת עם פוטין באנקרה. הוא הוסיף כי ההשקעה בכור הגרעיני תגיע ל-20 מיליארד דולר. "אנחנו חולקים עם חברינו הרוסים דאגות רבות לגבי סוריה", המשיך ארדואן, "העתיד שלה חשוב יותר מלאפשר לקבוצות טרור כמו דאעש ו-YPG (המיליציות הכורדיות) לכבוש שטחים".

 

בתוך כך, באו"ם מקווים כי גם דומא, האזור האחרון בסוריה שמוגדר תחת שליטה של ארגוני המורדים, בו נמצאים בין 80,000-150,000 אזרחים, ישוחרר, והאזרחים יוכלו לקבל טיפול הומניטרי.