BETA

04.04.2018

13:30

המחאה על נתיחת גופת התינוק: רכבו של סגן השר פרוש הותקף

תיעוד מבית שמש: מאות חרדים התגודדו סביב רכבו של חבר הכנסת מיהדות התורה, כשהגיע להתפלל בבית מדרש בעיר וחסמו את דרכו. בשעה זו החלה הפגנה גם בכיכר השבת בירושלים

רכבו של סגן שר החינוך מאיר פרוש (יהדות התורה) הותקף היום (רביעי) ע"י מאות חרדים קיצוניים, שחסמו את רחוב רבי יהודה הנשיא, במסגרת הפגנת מחאה על הכוונה לבצע נתיחה בגופתו של התינוק שנהרג בתחילת השבוע בבריכת הג'קוזי בבית מלון באשדוד.

 

בתיעוד ניתן לראות את החרדים מתגודדים סביב רכבו של פרוש, שהגיע להתפלל בבית המדרש של חסידי ויז'ניץ מונסי בעיר. במקביל, החלה קבוצת חרדים נוספת להפגין בכיכר השבת בירושלים, דבר שהוביל לחסימת מספר צירים המובילים לכיכר. המשטרה הגיעה למקום ופעלה כדי לפזר את ההתקהלות ולהשיב את הסדר על כנו.

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

הוארך מעצר הבן החשוד ברצח אמו; הוא יישלח לבדיקה פסיכיאטרית

איך תמנעו משימוש בכלים חד פעמיים בחגים?

תיעוד: פועל פורץ לדירה בבניין ששיפץ - ויוצא ממנה עם מזוודות

 

הפגנת החרדים בבית שמש
 

הפגנת החרדים בבית שמש (מחאות החרדים הקיצונים)

 

 

במחאה על נתיחת הגופה המתוכננת, כמה עשרות מפגינים חסמו אתמול את כיכר השבת בירושלים. כוח משטרה פעל במקום. ביום שני הפגינו חרדים מול תחנת המשטרה באשדוד נגד נתיחת גופתו של התינוק, אותה מבקשים המשטרה והפרקליטות לערוך.

 

עו"ד משה אלמליח, המייצג את משפחת התינוק שטבע בג'קוזי באשדוד, התייחס הבוקר לסערה במגזר החרדי סביב נתיחת הגופה. "למה התינוק צריך לקבל עונש נוסף?", תהה עורך הדין בשיחה עם תוכנית הבוקר, "הוא כבר חווה מוות ועכשיו רוצים לחתוך לו איברים". אלמליח הוסיף וטען כי "המצב אבסורד" וגרס שהנפגע העיקרי בפרשה הוא התינוק עצמו. "על פי האמונה היהודית גוף האדם – גופו של התינוק - הוא דבר קדוש", אמר הפרקליט, "אסור לבזות אותו ולפגוע בו".

 

בדבריו, טען אלמליח שאילו התינוק, שהיה בן חודש ימים בלבד במותו, היה חי – הוא היה מזדעק על הרצון לנתח את גופתו. "לו התינוק היה עכשיו ודאי היה קם, זועק וצועק, 'פגעתם בי פעם אחת – אל תפגעו בי פעם נוספת'", אמר. עורך הדין סיכם: "הגוף הזה צריך לעמוד לתחיית המתים לפי האמונה היהודית. כל פגיעה בתינוק הזה היא פגיעה לא מוצדקת. הנתיחה מיותרת לחלוטין ולא הגיונית".

 

 עורך הדין המייצג את משפחת התינוק שטבע
 

עורך הדין המייצג את משפחת התינוק שטבע (ערוץ עשר)

 

 

אתמול האריך בית המשפט את מעצרם של הורי התינוק. כמו כן, החליט ביהמ"ש לנתח את גופתו בניסיון לגלות את סיבת המוות, אולם במשפחה ערערו על ההחלטה והוצא צו עיכוב ביצוע לנתיחת הגופה. במקום הייתה נוכחות מוגברת של שוטרים מחשש להתפרעות חרדים. בחקירה סיפרה האם כי בנה בן החודש טבע לאחר שהחליק מידיה בזמן שרחצה אותו, אך במשטרה החליטו לעצור אותה. גם אביו של התינוק, שטען כי ישן בעת המקרה, נעצר. על שאר הפרטים בפרשה הוטל צו איסור פרסום.

 

עו"ד אלמליח, יחד עם עו"ד איתמר בן גביר, טענו בעתירה דחופה שהוגשה לבית המשפט העליון, כי ניתוח שלאחר המוות הוא פגיעה קשה בכבוד המת ואיסור חמור בתורת ישראל. "הפסיקה הישראלית קבעה לא אחת כי הזכות לכבוד עומדת לאדם גם לאחר מותו", נכתב בעתירה.

 

נוסף על הסיבה הדתית, בראייתם של הפרקליטים, למשטרה יש די ראיות בנוגע לסיבת המוות וכי ישנם אמצעים אחרים שלא כוללים את נתיחת הגופה שניתן לבצע. לטענתם, הנתיחה – מיותרת. "מדובר בתיק שבו נזעקת זעקת התינוק וזעקת כל העולם היהודי", אמר עו"ד איתמר בן גביר. "אני מקווה שבית המשפט העליון יאזן בין האינטרסים השונים וישקול גם שיקולים של כבוד המת", הוסיף.