BETA

על רקע איומיו לפרוש מהסכם הגרעין: טראמפ שוחח עם נתניהו

הנשיא האמריקני וראש הממשלה דיברו בטלפון על ההתפתחויות באזור. בהודעה שפרסם הבית הלבן לאחר השיחה נכתב כי השניים ימשיכו ב"תיאום נגד ההשפעה הזדונית של איראן"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שוחחו הלילה (רביעי) בטלפון על ההתפתחויות האחרונות במזרח התיכון. זאת, על רקע איומיו של הנשיא האמריקני לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן.

 

בהודעה שפרסם הבית הלבן נכתב כי השניים שוחחו על ההתפתחויות, אך לא נמסרו פרטים נוספים. ההרחבה היחידה אליה נכנסה ההודעה של הבית הלבן הוא הנושא האיראני. "טראמפ הדגיש את מחויבות ארה"ב לביטחון ישראל ושני המנהיגים הסכימו להמשיך בתיאום הקרוב נגד ההשפעה הזדונית של איראן ופעולותיה הגורמות לחוסר יציבות", מסרו מהבית הלבן.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

רצח בכפר סבא: חשוד דקר למוות את אמו, נמלט מהזירה - ונתפס

פוטין, ארדואן ורוחאני צפויים להכריע מחר בעתידה של סוריה

תיעוד: קבוצת מבלים תוקפת גבר בגלל שנישק אחד מהם בראשו

 

בהודעה שפרסמה לשכתו של נתניהו נמסר כי השיחה אמש התמקדה בהתפתחויות במזרח התיכון ובאיראן. נתניהו "הודה לנשיא טראמפ על התחייבותו לביטחונה של ישראל, וכן על תמיכתה של ארה"ב בישראל באו"ם". על פי ההודעה, "שני המנהיגים סיכמו להמשיך את התיאום ההדוק של שתי המדינות, כדי להדוף את התוקפנות של איראן וניסיונותיה לערעור היציבות באזור".

 

בשבוע שעבר פורסם לראשונה בחדשות עשר כי רה"מ נתניהו אמר בפגישותיו עם שרי החוץ של גרמניה וצרפת כי הוא "מעריך בסבירות גבוהה" שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ עומד לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן. נתניהו הבהיר כי יש לתקן את הסכם הגרעין הן בסוגיית תוכנית הטילים האיראנית, הן בנוגע לביקורות של האו"ם באתרים חשודים באיראן והן בנוגע למועד פקיעת ההסכם.

 

 הנשיא טראמפ ורה"מ נתניהו בוושינגטון
 

פועלים יחד נגד איראן. הנשיא טראמפ ורה"מ נתניהו בוושינגטון (רויטרס)

 

 

פקידים ישראלים בכירים שהשתתפו בפגישות וביקשו לשמור על עילום שם בשל הרגישות המדינית ציינו כי נתניהו הבהיר כי לדעתו בלי תיקון יסודי של הסכם הגרעין הוא סבור שארה"ב תיסוג ממנו. "אפשר לנהל דיון אם זה יהיה דבר טוב או דבר רע, אבל זו פשוט המציאות", אמר נתניהו לשני שרי החוץ האירופים. "ואז תצטרכו לבחור בין הכלכלה הקטנה של איראן לבין הכלכלה הענקית של ארה"ב".

 

שר החוץ הגרמני הייקו מאס אמר לנתניהו כי ארצו סבורה שעדיפה מציאות של הסכם גרעין עם איראן מאשר מציאות ללא הסכם. נתניהו השיב: "גם הסכם מינכן מ-1938 היה הסכם. אני רוצה להזכיר לך גם מה קרה להסכם הגרעין עם צפון קוריאה".

 

בתוך כך, בחודש שעבר פורסם כי דיפלומטים בכירים מארה"ב, צרפת, בריטניה וגרמניה מנהלים בחודשיים האחרונים משא ומתן שמטרתו לנסות ולהציל את הסכם הגרעין עם איראן מקריסה. הם נפגשו בלונדון, בפריז ובברלין בפרופיל תקשורתי נמוך וכמעט ללא הדלפות, בניסיון להגיע לעסקת חבילה שאמורה לרצות אדם אחד - נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ.

 

לפי הדיווח בחדשות עשר, במהלך פגישה בברלין, האירופים והאמריקנים שמו על השולחן טיוטות לעסקה שלא תבטל את הסכם הגרעין או תפתח אותו מחדש אלא תגביר משמעותית את הלחץ על איראן. דיפלומט אירופי בכיר שמשתתף בשיחות אמר לחדשות עשר כי חרף חוסר שביעות רצונו של טראמפ ואיומיו לפרוש מהסכם הגרעין ב-12 במאי, הפערים בין הצדדים דווקא הולכים ומצטמצמים.

 

נתניהו וטראמפ
 

נתניהו וטראמפ (רויטרס)

 

 

לפי הדיפלומט האירופי, זה מצב השיחות: הצדדים קרובים להסכם על סנקציות נגד תכנית הטילים הבין-יבשתיים של איראן לטווח של יותר מ-2000 קילומטרים. נוסף לכך, הצטמצמו הפערים בנוגע לסנקציות אירופיות ואמריקניות נגד הפעילות האיראנית בסוריה, עיראק, לבנון ותימן. בד בבד, חלה התקדמות רבה לכיוון הסכמה על הגברת הפיקוח של האו"ם על אתרי גרעין חשודים באיראן. עם זאת, נותרו פערים גדולים בנוגע לדרישה האמריקנית לבטל את "סעיף הדמדומים" בהסכם הגרעין שקובע שהמגבלות על תכנית הגרעין האיראנית יתחילו לפקוע כבר בעוד 9 שנים.

 

למרות ההתקדמות במו"מ, הצרפתים, הבריטים והגרמנים מעריכים כי הסיכוי להגיע לנוסחה שתרצה את טראמפ נמוך. להערכה הזאת שותפים גם ראש הממשלה נתניהו וגם בכירים בוושינגטון. במהלך פגישת צוותי המו"מ בברלין ביום חמישי שאלו הנציגים הבריטים, הגרמנים והצרפתים את ראשי צוות המו"מ האמריקני האם יש להם מנדט מהנשיא להגיע להסכם.