04.04.2018

00:10

קלינטון: "תהליך השלום לא מתקדם - ישראל רואה את הפלס' כחלשים"

נשיא ארה"ב לשעבר סיפר בריאיון מיוחד לפרויקט הדגל של חדשות עשר לשנת ה-70, "הקברניטים", על הניסיונות לקדם את המו"מ המדיני - ועל הסיוע לפרס בהתמודדות מול נתניהו

נשיא ארצות הברית לשעבר, ביל קלינטון, מביט ממרחק השנים והמקום אל המבוי הסתום שאליו נקלע המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, ומתייחס בריאיון מיוחד לחדשות עשר לנתק בין שני הצדדים שנמשך למעשה מאז ימיו כנשיא - ועד ימינו.

 

בריאיון מיוחד לחדשות עשר במסגרת פרויקט " הקברניטים" - פרוייקט הדגל של ערוץ עשר לציון שבעים שנה לישראל, שבו נציג את דמותם של שורה מראשי ממשלות ישראל על תרומתם הלאומית וחולשותיהם - אומר קלינטון שישראל לא מקדמת כעת את תהליך השלום משום שהיא רואה בפלסטינים צד חלש.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

סקר חדשות עשר: למרות אי שביעות הרצון - נתניהו מתחזק

חשד: גבר דקר את אמו בכפר סבא ונמלט מהמקום

נתניהו: הקרן החדשה גרמה לרואנדה לסגת מההסכם; נקים ועדת חקירה

 

"עד שנתניהו שב לכהן כראש הממשלה ב-2009, המצב הביטחוני בגדה המערבית היה טוב יותר בצורה בולטת בזכות הנשיא אבו מאזן. עכשיו, הקואליציה שנתניהו עומד בראשה, לדעתי, מאמינה שהפלסטינים חלשים מדי בכדי לעשות להם צרות, ונראה שהביטחון עובד. אבל אני עדיין מקווה שביום מן הימים, אם יצליחו להשיג פיוס הגון כלשהו, ישראל תשגשג אפילו יותר", אמר קלינטון.

 

 נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון
 

נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון( חדשות עשר)

 

 

קלינטון, היה הנשיא האמריקני היחיד שעבד מול ארבעה ראשי ממשלה שונים, והיה נוכח ברגעי קבלת ההחלטות הכי דרמטיים. רגע אחד דרמטי היה ההתמודדות של שמעון פרס מול נתניהו בבחירות של שנת 1996, בהן קלינטון מתגייס לטובת פרס. "יהיה הוגן לומר שניסיתי לעזור לפרס לנצח את הבחירות. ניסיתי לעזור לו בדרך שבה לא אהיה מעורב באופן גלוי", אמר.

 

"ניסיתי לעזור לו, כי חשבתי שהוא תומך גדול יותר בהליך השלום, וניסיתי לעשות זאת בדרך ששירתה, לדעתי, את האינטרסים של ישראל, מבלי לומר דבר על ההבדלים במדיניות הפנים, בלי שום דבר אחר", כך לדבריו.

 

כידוע, כל הניסיונות של קלינטון לעזור לפרס עלו בתוהו, פרס הפסיד לנתניהו, ואז קרה לקלינטון הדבר שממנו הוא חשש רבות - נתניהו הגיע לבית הלבן והתנהלה פגישה מאוד לא קלה בין השניים. "הוא רצה שאדע שהוא יודע שאני לא תומך בו, והוא הביס אותנו בכל מקרה. הוא התנהג בצורה שאופיינית מאוד לביבי. אבל הבנתי שהוא מנהיג המדינה עכשיו, ואם אני רוצה לנסות ולתמוך בשלום, אני מוכרח למצוא דרך לעבוד איתו. לא כעסתי כל כך, פשוט הייתי נבוך מהחוצפה שבה הוא התנהל, אבל זה מי שהוא".

 

הריאיון המלא עם הנשיא קלינטון, שבו הוא מספר על חוויותיו עם ראשי הממשלה רבין, פרס, נתניהו וברק - בשבוע הבא בערוץ עשר.