BETA

03.04.2018

18:51

נתניהו: הקרן החדשה גרמה לרואנדה לסגת מההסכם; נקים ועדת חקירה

לאחר שהכריז על ביטול מתווה מבקשי המקלט המשותף עם האו"ם, ראש הממשלה תקף את "הארגון הזר שמקבל מימון מגורמים עוינים". תגובת הקרן: "לא היו כל מגעים. פעילותנו שקופה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז היום (שלישי) כי הוא הורה על פתיחת ועדת חקירה פרלמנטרית בנוגע לפעילותה של "הקרן החדשה לישראל", לאחר שטען כי הקרן היא "הגורם המרכזי שהפעיל לחץ אירופי על ממשלת רואנדה לסגת מההסכם להוצאת המסתננים מישראל". לדבריו, "ביקשתי מיו"ר הקואליציה דודי אמסלם להוביל את המהלך להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית על פעילות הקרן החדשה לישראל, שמסכנת את ביטחונה ועתידה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי".

 

"הקרן החדשה היא ארגון זר שמקבל מימון מממשלות זרות ומגורמים עוינים לישראל, כמו הקרנות של ג'ורג' סורוס", הוסיף נתניהו בהתייחסות לאיש העסקים והפילנתרופ ההונגרי-יהודי, שתרם בין היתר לקרן החדשה.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

לאחר ביטול הסכם מבקשי המקלט: איש אינו יודע מה תהיה החלופה

עבירות אלימות ונשק: 33 חברים בארגון פשיעה נעצרו

ליברמן: הרוגי עזה לא אזרחים תמימים, מי שיתקרב לגדר - בסכנה

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו  עם תושבי דרום תל אביב
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם תושבי דרום תל אביב (חיים צח, לע"מ)

 

 

לטענת ראש הממשלה, "מטרת העל של הקרן היא מחיקת הציביון היהודי של ישראל והפיכתה למדינת כל אזרחיה, לצד מדינת לאום פלסטינית נקייה מיהודים בקווי 67 שבירתה ירושלים. מזה עשרות שנים הקרן מממנת ארגונים אנטי-ציוניים ופרו-פלסטיניים". 

 

"אני לא מכיר אף דמוקרטיה מערבית, ובמיוחד ארה"ב, שלאורך זמן הייתה מוכנה לסבול פעילות עוינת הממומנת על ידי מדינות זרות, כפי שקורה כאן בישראל עם הקרן מזה עשרות שנים", הוסיף נתניהו.

 

בתגובה לפוסט של נתניהו, מנכ"ל "הקרן החדשה", מיקי גיצין, אמר לחדשות עשר כי מדובר ב"שקר מוחלט". בתגובה רשמית שנמסרה בהמשך, נטען כי "ראש הממשלה עבר הערב כל קו אדום בהסתה נגד הקרן החדשה לישראל. אנו קוראים לכל הציבור שחרד מהאיום שביבי מטיל על הדמוקרטיה הישראלית להתייצב לצד הקרן החדשה לישראל ומצפים כך גם מכל ראשי המפלגות ומקולות ליברליים מתוך הליכוד". עוד הובהר כי "לגופו של עניין, לא היה לקרן כל מגעים עם ממשלת רואנדה. כל המידע על הפעילות של הקרן החדשה לישראל וארגוניה חשוף, שקוף ומדווח".

 

כאמור, לאחר פגישתו היום עם נציגי שכונות דרום תל אביב, נתניהו הכריז על ביטול המתווה של מבקשי המקלט עליו הסכימה ישראל עם נציבות האו"ם לפליטים. במסגרת המתווה, בוטל הגירוש של עשרות אלפי מבקשי מקלט. "מדי שנה אני מקבל אלפי החלטות שמיטיבות עם מדינת ישראל ועם אזרחי ישראל. מעת לעת מתקבלת החלטה שיש צורך לשקול אותה מחדש. ביממה האחרונה קיימתי התייעצויות רבות עם שר הפנים אריה דרעי, עם גורמי מקצוע ועם נציגים של תושבי דרום תל אביב. שמעתי בקשב רב הערות רבות על ההסכם. בעקבות זאת, ולאחר שערכתי מאזן מחודש של היתרונות והחסרונות, החלטתי לבטל את ההסכם", אמר נתניהו בפתח פגישתו עם נציגי דרום תל אביב.

 

"למרות המגבלות המשפטיות והקשיים הבינלאומיים שהולכים ונערמים, אנחנו נמשיך לפעול בנחישות למצות את כל האפשרויות העומדות לרשותנו להוצאת המסתננים. במקביל נמשיך לחפש פתרונות נוספים. ההחלטה על הקמת המנהלת לשיקום דרום תל אביב תישאר בתוקף. המנהלת תתחיל את פעולתה בזמן הקרוב, בשיתוף נציגי השכונות בדרום תל אביב", סיכם. אתמול, עם הכרזת המתווה, כינה נתניהו את מבקשי המקלט "מהגרים".

 

  מסע"ת מבקשי המקלט
 

מסע"ת מבקשי המקלט( ללא קרדיט)

 

 

רק לפני חודשיים, לאחר שהאשים את איש העסקים היהודי ג'ורג' סורוס כי הוא עומד מאחורי מימון הקמפיין נגד גירוש מבקשי המקלט, רה"מ פרסם פוסט בחשבון הפייסבוק שלו בו הוא מפנה אצבע מאשימה גם כלפי ארגון "הקרן החדשה".

 

בפוסט שיתף נתניהו מאמר של אתר "מידה", מגזין אקטואליה המזוהה עם הימין הפוליטי, הטוען כי הארגון מגייס למעלה מ-600 אלף שקלים למניעת גירוש מבקשי המקלט, וכתב: "זה לא יעזור להם. התחלנו היום במבצע להוצאת המסתננים הבלתי חוקיים מישראל, כפי שעושות עוד מדינות מודרניות ובראשן ארה״ב. כפי שבלמנו את ההסתננות לישראל באמצעות הגדר שהקמתי בגבול סיני, כך אעמוד בהבטחתי להוצאת המסתננים ממדינתנו".

 

על פי הדיווח באתר "מידה", "במכתב שפרסם באתר הקרן תחת הכותרת 'המחנה הליברלי בישראל התעורר', כותב המנכ”ל מיקי גיצין כי בימים האחרונים אישרה הקרן 'מענקי חירום' לארגוני המסתננים. גיצין מציין כי 'בסך הכל השקיעה הקרן בתמיכה במבקשי המקלט כ-130 אלף דולר', ומוסיף כי בכוונת הקרן לגייס כ-50 אלף דולר נוספים 'לקמפיין ציבורי ולפעולות סנגור וסיוע למבקשי המקלט'". ב"מידה" ציינו כי לצד הפעולות הללו, הקרן מתכננת "לנסות ולהכשיל את החלטת הממשלה גם באמצעים משפטיים".