BETA

03.04.2018

18:58

"בגידה בשכונות" או הזדמנות לחלופה: פעילים מדרום ת"א חלוקים

שולה קשת, ממובילות מאבק השכונות נגד הגירוש: "לצערנו, התבדינו". שלמה מסלאוי, יו"ר ועד שכונת התקווה: "איפה הקיבוצים היו כל הזמן? הם יכלו לקלוט אותם בעבר"

מספר שעות לאחר שראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע על ביטול הסכם מבקשי המקלט, תושבי השכונות בדרום תל אביב מקוטבים בדעותיהם. 

 

בריאיון הערב (שלישי) לתוכנית "לונדון את קירשנבאום", אמר שלמה מסלאוי, יושב ראש ועד שכונת התקווה וחבר מועצת העיר תל אביב-יפו כי ההסכם היה גרוע ביותר וטוב שבוטל. "תושבי דרום ת"א לא יכולים לשאת את כל העול הזה על כתפיהם. בפתרון שהיה אמור להיות, בסך הכל 6,000 איש היו אמורים לעזוב בתוך שנה וחצי. יש לך עוד 30 אלף מסתננים שעדיין נשארים באזור. לתושבים היו המון תקוות עד שהגיעה הידיעה על ההסכם, ספרו כל יום עד ל-1 באפריל ואז התאכזבו".

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

נתניהו: הקרן החדשה גרמה לרואנדה לסגת מההסכם; נקים ועדת חקירה

כשהצאר הרוסי נפגש עם הסולטן הטורקי: פוטין נחת באנקרה

בתום 13 שעות חיפוש: נער נמצא בצינור ביוב לאחר שנסחף קילומטר

 

עוד הוא הוסיף כי "אני לא יכול להגיד לתושבים שממתינים 10 שנים - 'בואו, תחכו עוד שנה וחצי שיוציאו 6,000, ורק עוד חמש שנים יוציאו עוד קצת'. הפתרון הוא לא טוב. עכשיו פתאום מדברים על לשלוח אותם לקיבוצים. איפה הקיבוצים היו כל הזמן? הם יכלו בעבר לקלוט, למה לא קלטו עד היום?", שאל מסלאוי, והוסיף, "מי מבטיח לנו בכלל שהמסתננים שנקלטו בקיבוצים יישארו שם? תל אביב היא מקור תעסוקה. שם הם עשו כסף".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו  עם תושבי דרום תל אביב
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם תושבי דרום תל אביב (חיים צח, לע"מ)

 

 

לטענתו, יש אלטרנטיבות להסכם. "אני חושב שבשלב הראשון אפשר לשלוח את כל המשפחות עם הילדים לקיבוצים. לא צריך בשביל זה אישור של בג"ץ. דבר שני, היום התפנה הרבה מאוד כסף מסגירת מתקן חולות, יש שם מיליארדים. אפשר לקחת את הכסף הזה ולתת אותו לכל מבקש מקלט על מנת שייצא מהארץ. הם ירוצו. הם יוכלו לבנות באריתריאה וילות עם הכסף הזה. גם אנשים מקצועיים מהארץ ומנורבגיה שנסעו לשם קבעו שאין שום בעיה לחיות באריתריאה".

 

לעומתו, שולה קשת, ממובילות מאבק דרום ת"א נגד הגירוש ופעילה חברתית, אמרה הערב במסיבת עיתונאים כי "כתושבת דרום ת"א אני מרגישה נבגדת פעם נוספת על ידי ממשלת ישראל, וע"י ממשלות ישראל לדורותיהן. אנחנו יושבות פה, סיפור של עשרות שנים של התעללות, של מרמור חיינו, עוד הרבה לפני שמבקשי המקלט הגיעו לפה".

 

עוד הוסיפה קשת: "לצערנו, התבדינו. אתמול שמחנו ורצינו באמת להאמין שממשלת ישראל בחרה במוסר היהודי ובציווי בתורה מצד אחד 'לא תסגיר עבר אל אדוניו', מצד שני 'עניי עירך', ותפרה איזשהו מתווה שהיה התחלה למשהו שהיה יכול סוף סוף לקדם את התושבות, את התושבים, את מבקשות ומבקשי המקלט, שהם באמת השקופים.

 

שלמה מסלוואי ומונים הרון
 

שלמה מסלוואי ומונים הרון(חדשות עשר )

 

 

כאמור, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הכריז מוקדם יותר היום על ביטול המתווה של מבקשי המקלט עליו הסכימה ישראל עם נציבות האו"ם לפליטים. במסגרת המתווה, בוטל הגירוש של עשרות אלפי מבקשי מקלט. "מדי שנה אני מקבל אלפי החלטות שמיטיבות עם מדינת ישראל ועם אזרחי ישראל. מעת לעת מתקבלת החלטה שיש צורך לשקול אותה מחדש. ביממה האחרונה קיימתי התייעצויות רבות עם שר הפנים אריה דרעי, עם גורמי מקצוע ועם נציגים של תושבי דרום תל אביב. שמעתי בקשב רב הערות רבות על ההסכם. בעקבות זאת, ולאחר שערכתי מאזן מחודש של היתרונות והחסרונות, החלטתי לבטל את ההסכם", אמר נתניהו בפתח פגישתו עם נציגי דרום תל אביב.

 

"למרות המגבלות המשפטיות והקשיים הבינלאומיים שהולכים ונערמים, אנחנו נמשיך לפעול בנחישות למצות את כל האפשרויות העומדות לרשותנו להוצאת המסתננים. במקביל נמשיך לחפש פתרונות נוספים. ההחלטה על הקמת המנהלת לשיקום דרום תל אביב תישאר בתוקף. המנהלת תתחיל את פעולתה בזמן הקרוב, בשיתוף נציגי השכונות בדרום תל אביב", סיכם. אתמול, עם הכרזת המתווה, כינה נתניהו את מבקשי המקלט "מהגרים".

 

  מסע"ת מבקשי המקלט
 

מסע"ת מבקשי המקלט( ללא קרדיט)