BETA

03.04.2018

17:41

משרד הבריאות הפלסטיני בעזה: בן 25 נהרג מאש צה"ל בגבול הרצועה

אחמד עומר ערפה, תושב דיר אל-בלח, נורה בחזהו ומת מפצעיו במהלך הפגנות "צעדה השיבה" על גדר הרצועה, מזרחית לאל-בוריג'. תיעוד: חשודים פוגעים בגדר המערכת

בשעות הצהריים (שלישי) התחדשו העימותים על גדר המערכת, כחלק מ"צעדת השיבה", ובמהלכם נהרג אחמד עומר ערפה, תושב דיר אל-בלח כבן 25, כך על פי משרד הבריאות הפלסטיני ברצועת עזה. על פי הדיווח, ערפה נורה בחזהו ממזרח לאל-בוריג' שבדרום הרצועה, וכעבור זמן קצר מת מפצעיו. בכך, הפך להרוג ה-17 מאז תחילת האירועים בעזה.


>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

לאחר ביטול הסכם מבקשי המקלט: איש אינו יודע מה תהיה החלופה

בתום 13 שעות חיפוש: נער נמצא בצינור ביוב לאחר שנסחף קילומטר

עבירות אלימות ונשק: 33 חברים בארגון פשיעה נעצרו

 

בשעה זו מאות פלסטינים מתקבצים סמוך לגדר במה שהם מכנים "עיר אוהלים". פעיל הצעדה, יחיא חלס, מסר ל"מען" כי נאספו קרוב ל-10,000 צמיגים אותם מתכננים להבעיר באזורי ההפגנות בשישי ולהשאירם בוערים למשך שעות. חלס הוסיף כי משתתפי הצעדה ישתמשו גם במראות ואורות לייזר כדי להקשות על חיילי צה"ל בגדר הגבול.

 

מדובר צה"ל נמסר כי כוחות צה"ל השתמשו היום באמצעים לפיזור הפגנות ובירי לעבר חשודים שהיו מעורבים בפגיעה בגדר המערכת. "צה"ל לא יאפשר פגיעה בתשתיות הביטחון והגדר המגנות על אזרחי ישראל ויפעל מול מחבלים המעורבים בכך. אנו שבים ומזהירים מפני התקרבות לגדר", נמסר. בתיעוד שפורסם הערב, ניתן לראות מקרה של פגיעה בגדר, שבתגובה אליו הגיב כוח צה"ל בירי. 

 

ירי גז מדמיע לעבר צעדת השיבה בגבול עזה
 

ירי גז מדמיע לעבר צעדת השיבה בגבול עזה( רויטרס)

 

 

מוקדם יותר, שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הגיע לפגישה עם ראשי הרשויות והתושבים בעוטף עזה. "צריך להבין שרוב ההרוגים הם מחבלים שאנחנו מכירים אותם היטב, פעילים בזרוע הצבאית של חמאס והג'יהאד האסלאמי. לא אזרחים תמימים שבאו במסגרת מחאה אזרחית. זאת הייתה פרובוקציה מאורגנת היטב על ידי הזרוע הצבאית של חמאס וניסיון לפגוע בריבונות שלנו, להפר שגרת חיים ולהפריע לאזרחים לחגוג את ליל הסדר. אנחנו לא עושים שום פרובוקציה נגד התושבים בעזה, אלא מגנים על האזרחים שלנו", אמר שר הביטחון על ההרוגים באירועי "צעדת השיבה".

 

נוסף לכך, שר הביטחון הזהיר את העזתים מפני חזרה לגדר: "אני חושב שגם הצד השני מבין שלא כדאי לו להמשיך ואני מזהיר אותם מהמשך הפרובוקציה. קבענו כללי משחק ברורים ואנחנו לא מתכוונים לשנות אותם. כל אחד שיתקרב לגדר, יסכן את חייו, אני מציע לתושבי עזה להשקיע את המאמץ לא במחאות נגד ישראל אלא בהחלפת הנהגה בתוך הרצועה, אותה הנהגה שבמקום להתמקד בפיתוח תשתיות חשמל מים וחינוך משקיעה 260 מיליון דולר בתשתיות טרור, מנהור וייצור רקטות. ברגע שתושבי עזה יוותרו על הרעיון להשמיד את מדינת ישראל, ברגע שיתמקדו בכלכלה הם לא ימצאו פרטנר יותר טוב ממדינת ישראל. שיקום תמורת פירוז, זאת הנוסחה שלנו והיא מונחת על השולחן".

 

תיק עם בקבוקי תבערה על גדר המערכת בעזה
 

תיק עם בקבוקי תבערה על גדר המערכת בעזה( דו"צ)

 


 

בהתייחסו ליום שישי הקרוב, אמר ליברמן: "אנחנו ערוכים לכל תרחיש. אנחנו לא מחפשים מלחמה. אף אחד לא רוצה מלחמה, אנחנו מעדיפים להתמקד בבניית יחידות דיור, בחקלאות ובתיירות. יש פה פריחה ונקווה שגם הצד השני יבין שעדיף להתמקד בתיירות כלכלה וחקלאות ולא במנהור ברקטות ובשנאת ישראל. אגב, עברתי על כל הנאומים מאז ההתנתקות ועד היום של הנהגת חמאס. מעולם לא שמעתי קריאה לשלום, דו קיום או שיתוף הפעולה, כולל העצרת ביום שישי. כולם דיברו על השמדת ישראל, שנאת ישראל והחזרת הפליטים לצפת, לחיפה ולעכו".

 

בתוך כך, צה"ל איתר אתמול תיק שהשאירו פלסטינים בסמוך לגדר המערכת ברצועת עזה בהפגנת "צעדת השיבה" בשישי האחרון, ובו בקבוקי תבערה. בד בבד, סוכנות "מען" הפלסטינית דיווחה מפי פעיל עזתי של ההפגנה כי מארגני הצעדה מתכננים להבעיר בשישי הקרוב אלפי צמיגי רכבים בזמן פעילויות הצעדה במטרה להקשות על צלפי צה"ל.