BETA

03.04.2018

17:19

לאחר ביטול הסכם מבקשי המקלט: איש אינו יודע מה תהיה החלופה

בפגישת נתניהו עם תושבי השכונות נאמר שנבדקות אופציות אחרות להמשיך במבצע הגירוש באותו האופן כדי להרגיע את הפעילים. אך בפועל, כל המהלך הוקפא, וזה ייקח זמן • פרשנות

קשה היה לצפות את התפניות בעלילה. רק אתמול (שני) בשעה הזאת בישרנו על הסכם חסר תקדים בין ישראל לנציבות האו"ם לפליטים לפתרון משבר מבקשי המקלט. כמה שעות לאחר מכן ראש הממשלה השעה את ההסכם, והיום הודיע על ביטולו. ההסכם, שרק אתמול הוא שכנע במסיבת עיתונאים שזהו ההסכם הטוב ביותר שאפשר היה להגיע אליו.

 

אז כעת בוטל ההסכם, והשאלה הנשאלת היא - מה החלופה? והתשובה האמיתית היא שאיש לא יודע. ההסכם בוטל, תוקם מנהלת לשיקום השכונות, אבל לגבי מבקשי המקלט אין תכנית חלופית. בפגישה נאמר שנבדקות חלופות להמשיך במבצע הגירוש באותו האופן כדי להרגיע את הפעילים. אבל בפועל, כעת כל המהלך הוקפא, עד שיגובש מתווה אחר, וזה ייקח זמן. 

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

בתום 13 שעות חיפוש: נער נמצא בצינור ביוב לאחר שנסחף קילומטר

עבירות אלימות ונשק: 33 חברים בארגון פשיעה נעצרו

ליברמן: הרוגי עזה לא אזרחים תמימים, מי שיתקרב לגדר - בסכנה

 

ייקח זמן למצוא מדינה שלישית אחרת, ייקח זמן לגבש הסכם שיעמוד בחוקים הבינלאומיים ובמבחן בג"ץ ,ובינתיים מבקשי המקלט יישארו כאן, כולם. המטוטלת היום התהפכה, הפעילים שדחפו לגירוש וחברי הכנסת מימין מברכים על ביטול ההסכם, ומבקשי המקלט עצמם ימשיכו במאבק.

 

 הפגנה בתל אביב בעקבות השהיית הסכם מבקשי המקלט
 

הפגנה בתל אביב בעקבות השהיית הסכם מבקשי המקלט(ללא קרדיט )

 

 

באו"ם היו מאוכזבים מהחלטת ראש הממשלה, וקראו לו לשקול אותה פעם נוספת. דובר נציבות האו"ם לפליטים, וויליאם ספינדלר, אמר: "אנחנו ממשיכים להאמין בצורך בהסכם שייטיב עם ישראל, הקהילה הבין לאומית ועם מבקשי המקלט". בתגובה רשמית של הארגון נמסר כי "נציבות האו"ם לפליטים מגיבה בצער לביטול שהוכרז היום. ההסכם הנו תוצאה של דיונים שהתקיימו על פני תקופה ממושכת, והוא משקף מאמץ משותף למצוא פתרון המעניק הגנה בינלאומית לאנשים שהגיעו לישראל לאחר שנמלטו ממלחמה או מרדיפה תוך מענה לדאגות של הקהילות הישראליות המארחות".

 

עוד הוסיפו כי "נציבות האו"ם לפליטים ממשיכה להאמין כי הסכם מנצח המביא תועלת לישראל ולאנשים הזקוקים למקלט הנו המענה הנכון לטובת כולם. יתר על כן, אנו מעודדים את ממשלת ישראל לבחון את העניין עוד יותר, בעודנו נכונים להמשיך ולהיות לעזר. נציבות האו"ם לפליטים מודה למדינות שותפותיה, שהביעו נכונות לקבל פליטים כתמיכה בהסכם, בתקופה של נהירה חסרת תקדים של מהגרים ופליטים. קידום מענים משותפים וחלוקה בנטל האחריות בקרב מדינות בענייני מקלט, מהווה מזה עשרות שנים חלק מתמיכתה ומעבודתה של נציבות האו"ם לפליטים. עם אוכלוסיית יעד המונה יותר מ-65 מיליון בני אדם שנעקרו".

 

כאמור, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הכריז מוקדם יותר היום על ביטול המתווה של מבקשי המקלט עליו הסכימה ישראל עם נציבות האו"ם לפליטים. במסגרת המתווה, בוטל הגירוש של עשרות אלפי מבקשי מקלט. "מדי שנה אני מקבל אלפי החלטות שמיטיבות עם מדינת ישראל ועם אזרחי ישראל. מעת לעת מתקבלת החלטה שיש צורך לשקול אותה מחדש. ביממה האחרונה קיימתי התייעצויות רבות עם שר הפנים אריה דרעי, עם גורמי מקצוע ועם נציגים של תושבי דרום תל אביב. שמעתי בקשב רב הערות רבות על ההסכם. בעקבות זאת, ולאחר שערכתי מאזן מחודש של היתרונות והחסרונות, החלטתי לבטל את ההסכם", אמר נתניהו בפתח פגישתו עם נציגי דרום תל אביב.

 

"למרות המגבלות המשפטיות והקשיים הבינלאומיים שהולכים ונערמים, אנחנו נמשיך לפעול בנחישות למצות את כל האפשרויות העומדות לרשותנו להוצאת המסתננים. במקביל נמשיך לחפש פתרונות נוספים. ההחלטה על הקמת המנהלת לשיקום דרום תל אביב תישאר בתוקף. המנהלת תתחיל את פעולתה בזמן הקרוב, בשיתוף נציגי השכונות בדרום תל אביב", סיכם. אתמול, עם הכרזת המתווה, כינה נתניהו את מבקשי המקלט "מהגרים".