BETA

03.04.2018

07:57

עודכן:

רה"מ נפגש עם נציגי השכונות, במקביל - הפגנות על השהיית המתווה

נתניהו נפגש בשעה זו עם שר הפנים ועם נציגי דרום תל אביב. באיחוד האירופי לעגו להחלטה להקפיא את ההסכם שנחתם מול האו"ם: "אחד מהימים האלה". בנט: לבטל המתווה כליל

ההבנות וההתקפלות: פעילי תנועת "עוצרים את הגירוש" יחד עם עשרות מבקשי מקלט, מפגינים הבוקר (שלישי) מול משרד רה"מ בירושלים ובתל אביב. מקביל, צפויה להיערך הפגנה בחיפה מול ביתו של שר האוצר משה כחלון. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש בשעה זו עם שר הפנים, אריה דרעי ועם נציגי השכונות בדרום תל אביב בנוגע ליישום המתווה עם נציבות הפליטים של האו"ם, המייתר את גירושם של מבקשי המקלט. 

 

 

אמש הודיע נתניהו, באמצעות פוסט בפייסבוק, כי הוא משהה את ההסכם, זאת בעקבות הביקורת שהופנתה נגדו. שרת התרבות, מירי רגב, בירכה הבוקר על הודעת נתניהו: "מברכת את ראש הממשלה שגילה מנהיגות והקשיב לקולו של ציבור רחב בישראל. כפי שאמרתי אתמול, מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, צריכה לדבוק במדיניות ההגירה שלה ולשמור בקפדנות על זהותה ועל המרקם החברתי שלה. מסתנני עבודה לא חוקיים צריכים לחזור לארצות מוצאם". שר החינוך, נפתלי בנט, הוסיף בהמשך: "ההסכם מול האו״ם על קליטת המסתננים הוא רע לישראל. לא די להשעותו; אני קורא לראש הממשלה לבטלו כליל. אישורו יהווה בכייה לדורות, ויקבע תקדים שישראל מעניקה תושבות למסתננים בלתי חוקיים במוצהר. ממשלת ישראל לא תצליח לשכנע בעתיד איש שההסתננות לישראל אינה כדאית".

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

יורש העצר הסעודי ממשיך בקו הפייסני: לישראל הזכות לחיות בשלום

הכל פוליטי: סין הציגה את הגשר הימי הארוך בעולם

תאונה או התאבדות: מדוע הידרדרה מצוק משפחה בת 8 נפשות?

 

 נתניהו ודרעי בכנסת, 2015
 

נתניהו ודרעי בכנסת, 2015( רויטרס)

 

מנגד, באיחוד האירופי לעגו בטוויטר לשינוי. "כנראה שזה אחד מהימים האלה. ב-20:57 אתה מברך את ישראל והפליטים על ההסכם, ב-21:46 אתה עושה לייק למשרד החוץ הישראלי על ההודעה, ב-22:50 ראש הממשלה משעה את ההסכם ומאשים, בין היתר, את האיחוד האירופי (המקום שבו נציבות האו"ם לפליטים ביקשה למקם חלק מהפליטים)".

 

 

שר החינוך נפתלי בנט, שמתח ביקורת על נתניהו, הגיב להשהיית יישום המתווה וכתב אמש בחשבון הטוויטר שלו: "החלטה נכונה של רה"מ. מברך אותו על כך. כפי שאמרנו, מדובר בהסכם רע המהווה התקפלות בפני הקמפיין השקרי שהופץ בתקשורת והיה הופך את ישראל לגן עדן למסתננים. השהיית המתווה אינו מספק. עלינו להתקדם למתווה חדש שיוציא מסתננים בלתי חוקיים מישראל. ישראל אינה לשכת התעסוקה של העולם".

 

גם השר אופיר אקוניס בירך על הקפאת ההסכם וכתב בחשבון הפייסבוק שלו כי הוא "מברך את ראש הממשלה נתניהו שהחליט לקיים דיון מחודש במתווה המסתננים. אם חולדאי, יחימוביץ׳ והשמאל הקיצוני כל כך צהלו, כנראה שהמתווה היה שגוי מעיקרו".

 

יושבת ראש מרצ, ח"כ תמר זנדברג, הגיבה גם היא לביטול ואמרה כי "נתניהו, במהלך פחדני, נכנע לקיצוניים ביותר שבימין, ועל מנת לעשות את זה הוא חוזר שוב למחוזות ההסתה נגד הקרן החדשה וארגוני החברה האזרחית. כל פעם שמדברים איתנו על ראש ממשלה 'קוסם' צריך לזכור שמדובר באדם לחיץ, כושל ופחדן שמנהל את מדינת ישראל לפי האינטרסים הפוליטיים שלו ובאפס שיקול דעת מדיני. מציעה לו להזמין את התושבים שהפגינו בסולדיריות עם מבקשי המקלט לביקורו מחר עם נציגי דרום תל אביב".

 

הפגנה נגד גירוש הפליטים בכיכר רבין
 

הפגנה נגד גירוש הפליטים בכיכר רבין (ללא קרדיט)

 

אתמול פורסם לראשונה בחדשות עשר כי מתווה ההבנות כולל מתן אשרה כעובדים זרים לכ-16 אלף מבקשי המקלט שיפוזרו על ידי האו"ם בין מדינות המערב בתוך חמש שנים. כ-16 אלף מבקשי המקלט שיישארו במדינה יקבלו מעמד של תושבים ארעיים - מעמד המקנה זכויות בביטוח הלאומי ובקופות החולים.

 

כמו כן, הסכום שיוקצה לפיתוח שכונות דרום תל אביב במסגרת המתווה נאמד בכחצי מיליארד שקלים. הפליטים שיישארו בישראל יפוזרו גיאוגרפית במדינה, ככל הנראה באמצעות תמריצים כספיים לקליטתם ביישובים שונים.

 

על פי ההודעה הרשמית, במסגרת ההבנות, האו"ם יפעל ליציאת לפחות 16,250 מבקשי מקלט מישראל למדינות מערביות, באמצעות הסדרים עם אותן מדינות. המהגרים מאפריקה שישארו בארץ יקבלו מהמדינה מעמד מסודר, במסגרת מתווה שמחולק לשלושה שלבים וייתפרש על פני חמש שנים. 

 

לפי נתוני רשות האוכלוסים וההגירה, בישראל חיים כיום 35,300 מבקשי מקלט, אך בארגון "המוקד לפליטים ומהגרים נטען כי מספרם הוא 40 אלף. כך שלפי ההבנות החדשות יישארו בישראל בין 19 ל-24 אלף מבקשי מקלט מאפריקה. על פי ההודעה, ההסכם אושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה, עומד בתנאי הדין הבינלאומי ועולה בקנה אחד עם הפרקטיקה המקובלת.