BETA

02.04.2018

20:53

ביטול גירוש מבקשי המקלט: ההסכם עם רואנדה קרס כבר לפני חודשים

לפי גורמים אפריקניים, כבר בפברואר, מהרגע בו רואנדה הבינה את המשוואה בישראל - כלא או גירוש, ההסכם בוטל • נציבות האו"ם לפליטים אישרה את המתווה החדש כבר בערב הפסח

ביטול גירוש מבקשי המקלט: גורמים אפריקניים אמרו אמש (שני) לחדשות עשר כי כבר בחודש פברואר, מהרגע בו רואנדה הבינה את המשוואה בישראל, הקובעת כי הפליטים יחליטו בין גירוש לבין מעצר, ההסכם קרס לחלוטין.

 

כבר אז הוציא נשיא רואנדה, פול קגאמה, הודעה בעניין, שמעטים התייחסו אליה ברצינות ולא חשבו כי מדובר בביטול ההסכם. בהודעתו אמר אז קגאמה בפירוש כי אם הבחירה היא בין כלא לבין מדינתו, רואנדה לא תסכים לחתום על הסכם. על פי הגורמים האפריקניים, כך גם הודיעו אז לישראל, ומאותו רגע התחיל שוב התהליך עם נציבות הפליטים של האו"ם.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

סערת קובי מידן: השדרן התנצל על דבריו - והוחלט כי לא יודח

פרקליטת תמימי: התלוננו על הטרדה בחקירה - לא נעשה דבר

חשד לניסיון פיגוע ליד אבני חפץ; מיידה אבנים נפצע אנוש בחלמיש

 

יש לציין כי השיחות בין ירושלים לנציבות הפליטים מתנהלות כבר תקופה ארוכה, ללא הדלפות לתקשורת. ההסכם עצמו נחתם מהצד של האו"ם כבר בערב החג, אך התעכב בגלל מחלתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. בשיחות היו מעורבים לא מעט פקידים ומעט מאוד פוליטיקאים, מה שמוביל בין השאר לכעס של כמה שרים בממשלה. בלשכת רה"מ אמרו היום כי בניגוד לקריאה של בנט, לא צפויים להביא את המתווה לאישור הממשלה, וכי מספיקה חתימה של שר הפנים ושר החוץ, שהוא נתניהו.

 

 נתניהו נואם במסע"ת מיוחדת בעקבות מתווה המסתננים
 

נתניהו נואם במסע"ת מיוחדת בעקבות מתווה המסתננים(ללא קרדיט )

 

 

בתוך כך, נתניהו פרסם אמש פוסט בחשבון הפייסבוק שלו בו הציג את פרטי המתווה: "אני שותף מלא לרצון להוציא מכאן את כל המסתננים. לכן הבאתי הסכם שמוציא את המסתננים למדינה שלישית. אבל לפעמים יש הפתעות, המדינה השלישית לא עמדה בלחצים, והיא נסוגה מן ההסכם. לכן הייתי צריך להביא הסכם חדש, טוב יותר. הוא מוציא כ-16,000 איש לעומת ההסכם עם המדינה השלישית שהיה מוציא כ-14,000. אלה שיישארו, יישארו כאן במעמד זמני לחמש השנים הקרובות. מבחינתי גם זה לא סוף פסוק. אבל אנחנו נוציא אותם מדרום תל אביב, נביא אותם למושבים, לקיבוצים, ליישובים החזקים, כדי שהנטל לא יפול על שכונות המצוקה. את הכסף שנחסוך, וזה הרבה, אנחנו נשקיע בשיקום דרום תל אביב. אלה העובדות, כדאי שתדעו אותם.

 

השר דרעי נשא מוקדם יותר דברים יחד עם רה"מ במסיבת עיתונאים, ואמר כי שוקדים על המתווה "ביחד עם רה"מ וגופים אחרים כבר הרבה מאוד שבועות בדיסקרטיות". לדבריו, "מתקן חולות עלה לנו יותר מ-250 מיליון שקל בשנה, כמעט ללא תועלת, והפך להיות בית הבראה די נחמד.ביהמ"ש העליון עצר את המהלך היציאה בכפייה למדינה שלישית. בנוסף, קיבלנו את הידיעה שהמדינה השלישית לא עמדה בלחצים. הם הבהירו לנו והתראיינו בתקשורת שהם לא מסכימים לקבל את מי שלא בא מרצון. למרות זאת המשכנו לשדר שאנחנו נחושים בדעתנו. זה הביא אלינו את נציבות הפליטים של האו"ם".

 

עוד הוסיף דרכי כי "לאו"ם יש מדיניות ברורה – בכל המדינות הדמוקרטיות בעולם הם לא מתערבים. אנחנו המדינה היחידה שהאו"ם החליט לבוא אליה, והתחילו איתי במו"מ. בגלל הנחישות שהם ראו מאיתנו, הם באו והציעו למאיר בן שבת, שניהל מו"מ מאוד מועיל והביא לנו את ההסכמה הזאת של אחד לאחד. ההסכם הזה היה מוכן כבר למעלה משבוע. התעקשנו על שתי נקודות הכי משמעותיות: תחילה, רצינו את התמיכה הבינלאומית של האו"ם שאוכל להפעיל את סמכותי על כל אלו שיוגדרו כתושב ארעי, ואחליט איפה הם יגורו ואיפה יעבדו, לפזר אותם בצורה רחבה בכל הארץ. האו"ם תמך בזה. המשמעות של זה היא שמחתימת ההסכם וביצועו בזמן הקרוב, בכל מקום שיש ריכוזים גדולים נתחיל לפנות ראשונים. אני מקווה שכל אותם ארגונים שבחודשים האחרונים יצאו והטיפו לנו, בצדק מבחינתם, על הגירוש, והתנדבו לקלוט אליהם פליטים - הקיבוצים, המושבים וצפון ת"א, כעת יעמדו למבחן".

 

 ח"כ, מירי רגב במסע"ת על קמפיין חגיגות ה-70
 

ח"כ, מירי רגב במסע"ת על קמפיין חגיגות ה-70( ללא קרדיט)

 

 

כאמור, לצד תמיכה נרחבת מפוליטיקאים רבים, מספר שרים התנגדו למהלך. השרה מירי רגב, שהביעה בעבר דברים קשים בגנות מבקשי המקלט, מסרה הערב כי "ההחלטה שפורסמה היום דרמטית ואני בהחלט מודאגת מהוויתור המהיר על פניו, על עקרונות היסוד של מדיניות ההגירה של הממשלה". לדבריה, "לא מדובר בפליטים אלא באנשים שהסתננו באופן לא חוקי. לכן ההתדיינות עם נציבות האו"ם לפליטים לטעמי היא לא במקום".

 

"גם התוצאה הסופית על פיה עשרות אלפי מסתננים יישארו בישראל מדאיגה מאוד מבחינת הזהות של המדינה והמרקם החברתי שלה", הוסיפה רגב, "הם הרי לא יגורו בשיכון ל', רמת אביב או כפר שמריהו אלא בפריפריה החברתית והגיאוגרפית של ישראל ויסבו לה נזקים רבים כפי שקורה עד היום בדרום תל אביב".

 

לדברי שר החינוך, נפתלי בנט, הסכם מתן מעמד ל-16,250 מסתננים בישראל יהפוך את ישראל לגן עדן למסתננים, ומהווה כניעה מוחלטת לקמפיין השקרי שהופץ בתקשורת בחודשים האחרונים. המתווה המקורי שגובש בממשלה בנושא המסתננים מוסרי וצודק, ויש לפעול על פיו בלבד: פליטים ממקומות סכנה - יקלטו בישראל, מסתנני עבודה - יוחזרו. 

 

 ראש הממשלה נתניהו ונשיא רואנדה, פול קגאמה
 

ראש הממשלה נתניהו ונשיא רואנדה, פול קגאמה( חיים צח)

 

 

עוד הוסיף בנט כי "בחתימה על הסכם זה אנו מעבירים מסר מסוכן לכל העולם: מי שיצליח להסתנן לישראל באופן בלתי חוקי, זוכה בפרס של תושבות כאן או במדינה מערבית. זוהי קריאת כיוון למיליוני מהגרי עבודה פוטנציאליים להגיע לישראל. האמינות של ממשלת ישראל עומדת כאן על הכף, לצד חובתנו המוסרית כלפי תושבי דרום תל אביב החיים כ״מדינה בתוך מדינה. אני קורא לראש הממשלה להביא את ההסכם שגובש עם האו"ם לאישור הממשלה כבר בישיבתה הקרובה".

 

כפי שפורסם לראשונה בחדשות עשר, מתווה ההבנות כולל מתן אשרה כעובדים זרים לכ-16 אלף מבקשי המקלט שיפוזרו על ידי האו"ם בין מדינות המערב בתוך חמש שנים. כ-16 אלף מבקשי המקלט שיישארו במדינה יקבלו מעמד של תושבים ארעיים - מעמד המקנה זכויות בביטוח הלאומי ובקופות החולים.

 

כמו כן, הסכום שיוקצה לפיתוח שכונות דרום תל אביב במסגרת המתווה נאמד בכחצי מיליארד שקלים. הפליטים שיישארו בישראל יפוזרו גיאוגרפית במדינה, ככל הנראה באמצעות תמריצים כספיים לקליטתם ביישובים שונים.

 

על פי ההודעה הרשמית, במסגרת ההבנות, האו"ם יפעל ליציאת לפחות 16,250 מבקשי מקלט מישראל למדינות מערביות, באמצעות הסדרים עם אותן מדינות. המהגרים מאפריקה שישארו בארץ יקבלו מהמדינה מעמד מסודר, במסגרת מתווה שמחולק לשלושה שלבים וייתפרש על פני חמש שנים. 

 

לפי נתוני רשות האוכלוסים וההגירה, בישראל חיים כיום 35,300 מבקשי מקלט, אך בארגון "המוקד לפליטים ומהגרים נטען כי מספרם הוא 40 אלף. כך שלפי ההבנות החדשות יישארו בישראל בין 19 ל-24 אלף מבקשי מקלט מאפריקה. על פי ההודעה, ההסכם אושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה, עומד בתנאי הדין הבינלאומי ועולה בקנה אחד עם הפרקטיקה המקובלת.