BETA

02.04.2018

19:44

אחרי כישלון "המדינה השלישית" - לנתניהו לא נותרה ברירה

לאחר שרואנדה החלה לסגת מהסכם הגירוש ובג"ץ הקפיאו, רה"מ הבין שהוא הולך להישאר בלי כלום. בהודעה שהוציא על המתווה השתנתה הרטוריקה: מ"מסתננים" - ל"מהגרים" • פרשנות

לראש הממשלה בנימין נתניהו לא נותרה כל ברירה אלא להגיע למתווה ההבנות עם נציבות הפליטים של האו"ם לגבי מבקשי המקלט. רואנדה החלה לסגת מההסכם שהיא חתמה עליו עם ישראל בנוגע לגירוש בכפייה, היא לא רצתה שיגיעו אליה מבקשי מקלט.

 

על כן, נתניהו הבין שהוא הולך להישאר בלי הסכם. כמו כן, היום (שני) היה אמור להתחיל מבצע הגירוש, אך בג"ץ הקפיא אותו לפני שבוע, ושלח איתות שהוא לא יסכים עם הגירוש.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

פרקליטת תמימי: התלוננו על הטרדה בחקירה - לא נעשה דבר

חשד לניסיון פיגוע סמוך לאבני חפץ; החשוד נורה

מוחא כפיים - ונורה: תיעוד פגיעת צלפים במפגין בח'אן יונס

 

 הפגנה נגד גירוש מבקשי המקלט בכיכר רבין
 

הפגנה נגד גירוש מבקשי המקלט בכיכר רבין( ללא קרדיט)

 

 

בשלב זה הגיעה נציבות האו"ם לפליטים, שכבר לפני שנתיים הציעה את ההצעה ליישב מחדש חלק ממבקשי המקלט במדינות מערביות בעולם ושחלק יישארו פה. ההצעה הזאת לא התקבלה אז, אבל כעת הם שבו והציעו אותה. הנציבות פנתה למדינות בעולם וביקשה את עזרתן בעניין. בדרך כלל הם מתערבים במצבים בהם מיישבים אנשים ממדינות עולם שלישי לעולם מערבי. זאת הפעם הראשונה שבאופן חסר תקדים מעבירים פליטים ממדינה מערבית אחת לאחרת.

 

עוד יש לציין כי בהודעה שיצאה היום מטעמו של ראש הממשלה השתנתה הרטוריקה הקבועה, ונעשה שימוש במילה "מהגרים", במקום "מסתננים", הטונים ירדו.

 

החלק השני במתווה נוגע לשיקום שכונות דרום תל אביב. כבר שנים, עוד לפני הגעתם של מבקשי המקלט לעיר מבקשים לשקם את השכונות הדרומיות. הנקודה הזו מדברת לאלקטורט של נתניהו, שחייב להרגיע את תושבי השכונות הכועסים על המהלך. הם כבר חשבו שיהיה גירוש בכוח, ופתאום מגיעה הצהרה שלא כולם יעזבו.

 

כפי שפורסם לראשונה בחדשות עשר, כאמור, מתווה ההבנות כולל מתן אשרה כעובדים זרים לכ-16 אלף מבקשי המקלט שיפוזרו על ידי האו"ם בין מדינות המערב בתוך חמש שנים. כ-16 אלף מבקשי המקלט שיישארו במדינה יקבלו מעמד של תושבים ארעיים - מעמד המקנה זכויות בביטוח הלאומי ובקופות החולים.

 

כמו כן, הסכום שיוקצה לפיתוח שכונות דרום תל אביב במסגרת המתווה נאמד בכחצי מיליארד שקלים. הפליטים שיישארו בישראל יפוזרו גיאוגרפית במדינה, ככל הנראה באמצעות תמריצים כספיים לקליטתם ביישובים שונים.

 

 ראש הממשלה, בנימין נתניהו
 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו(רויטרס )

 

 

על פי ההודעה הרשמית, במסגרת ההבנות, האו"ם יפעל ליציאת לפחות 16,250 מבקשי מקלט מישראל למדינות מערביות, באמצעות הסדרים עם אותן מדינות. המהגרים מאפריקה שישארו בארץ יקבלו מהמדינה מעמד מסודר, במסגרת מתווה שמחולק לשלושה שלבים וייתפרש על פני חמש שנים. 

 

לפי נתוני רשות האוכלוסים וההגירה, בישראל חיים כיום 35,300 מבקשי מקלט, אך בארגון "המוקד לפליטים ומהגרים נטען כי מספרם הוא 40 אלף. כך שלפי ההבנות החדשות יישארו בישראל בין 19 ל-24 אלף מבקשי מקלט מאפריקה. על פי ההודעה, ההסכם אושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה, עומד בתנאי הדין הבינלאומי ועולה בקנה אחד עם הפרקטיקה המקובלת.

 

"ישראל הגיעה להבנות משותפות חסרות תקדים עם נציבות האו"ם לפליטים", כך בהודעה, "יוסדר מעמדם של אוכלוסיות מוגנות שמרביתן ממילא היו נשארות". לטענת לשכר רה"מ, הבנות אלו יאפשרו יציאת מספר גדול יותר של מהגרים מישראל מאשר במתווה הקודם, ובסיום חמש השנים ן תשתפר באופן משמעותי מציאות החיים בדרום ת"א ובשכונות.

 

"ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הפנים אריה דרעי פעלו לקיום המתווה הקודם", נכתב, "אך בשל אילוצים משפטיים וקשיים מדיניים מצד המדינות השלישיות היה צורך להגיע להבנות חדשות ומשופרות שיבטיחו המשך יציאת אלפי מהגרים מישראל ומתן טיפול מקיף לבעיה. לאור העובדה שמדינת ישראל ונציבות האו"ם לפליטים משלבות זרועות לשם מימוש מתווה זה, מתייתר הצורך להמשיך במדיניות הוצאה בכפייה למדינות שלישיות בתקופת יישום המתווה החדש".