BETA

01.04.2018

22:55

עודכן:

ניסיון חדירה מרצועת עזה: שלושה פלסטינים נתפסו

החשודים ניסו לחצות את גדר הגבול בדרום הרצועה ונעצרו על ידי כוחות הביטחון. העימותים באזור הגדר המשיכו גם היום, וההערכה היא כי חמאס יפעל להסלמת המצב בזמן הקרוב

שלושה פלסטינים נעצרו אמש (ראשון) בעת שניסו לחצות את גדר הגבול בדרום רצועת עזה. הם הועברו לחקירת כוחות הביטחון. על החשודים לא נתפס נשק.

 

המקרה מצטרף לניסיונות חדירה נוספים ולעימותים לאורך הגבול בין ישראל לרצועת עזה, על רקע "צעדת השיבה" בהשתתפות עשרות אלפי פלסטינים ביום שישי האחרון. בצה"ל נערכים לתרחיש של חדירה המונית של פלסטינים לשטח ישראל, ובין היתר מקימים מכשולים ותלוליות עפר גבוהות בסמוך לגדר. עם זאת, אתמול רק כמה מאות בודדות של מפגינים הגיעו לאזור הגבול. 

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

חוקרים פרטיים נעצרו בחשד שהתחקו אחרי גורמים בלהב 433

כשקים מחא כפיים: משלחת דרום קוריאנית הופיעה בצפון

השר יובל שטייניץ מסר עדות בחקירת פרשת הצוללות

 

פרשנות: יום שישי היה רק ההתחלה

 

"צעדת השיבה" ההמונית ביום שישי הייתה רק סבב גישוש בין הצדדים - חמאס והארגונים הפלסטיניים, וצה"ל ומערכת הביטחון הישראלית. חמאס, מצדו, הוכיח שהוא יודע ומסוגל להביא אנשים להפגנות - גם אם לא בכמויות שהיה רוצה - וצה"ל הוכיח היטב שהוא יודע כיצד לסכל ניסיונות לחצות את את הגדר או להניח מטעני חבלה בסמוך אליה. 

 

  פלסטינים בהפגנות יום האדמה ברצועת עזה
 

גישוש בין הצדדים. פלסטינים בהפגנות יום האדמה ברצועת עזה(רויטרס)

 

 

עם זאת, אירועי סוף השבוע האחרון היו רק תחילתה של שרשרת הפגנות ועימותים צפויים, אותם נראה במהלך השבועות הקרובים, ובעיקר סביב "יום האסיר" הפלסטיני ויום העצמאות של ישראל - המצוין על ידי הפלסטינים כ"יום הנכבה". חמאס ינסה להסלים את המצב, ונראה כי סבב הגישוש הראשוני הוא רק ההתחלה. 

 

בתוך כך, סוכנות "מען" הפלסטינית דיווחה כי הליגה הערבית תתכנס ביום שלישי הקרוב לדיון חירום בעניין האירועים האחרונים בעזה. הכינוס יתקיים בראשות סעודיה ובעקבות בקשה מהרשות הפלסטינית, שנתמכה ע"י המדינות כווית, מצרים וירדן.

 

יו"ר הלשכה המדינית של חמאס איסמאעיל הנייה התייחס אתמול לאירועים האחרונים שהתרחשו באזור רצועת עזה. "אנחנו אומרים לעולם כי צעדת השיבה הייתה צעדה שקטה ותרבותית בה השתתפו נשים, צעירים ילדים וזקנים וההרג בו נהג האויב כלפי ילדינו וצעירנו הוא בכוונה תחילה", טען הנייה.

 

בהמשך הוסיף כי "על העולם החופשי מוטלת האחריות להביא את מפקדי הכיבוש לבתי הדין הבינלאומיים. צעדת השיבה היא האירוע הגדול ביותר, ויום מפואר בימיה של פלסטין וההתנגדות השקטה והתרבותית. עמנו לא יכול לעמוד בהמשך המצור על עזה וביום שישי שעבר עמדנו בגבול מסוים, בפעם הבאה אנחנו לא יודעים היכן יהיה הגבול הבא".

 

 יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמעיל הנייה
 

"לא יודעים איפה יהיה הגבול הבא". יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמעיל הנייה( רויטרס)

 

 

ח'אלד משעל, מבכירי ארגון הטרור, התייחס גם הוא לאירועים האחרונים במהלך נאום בטורקיה לרגל 90 שנים להיווסדו של ארגון "האחים המוסלמים". "נפלו 17 שהידים, אבל שידעו כי באמתחתם של תושבי רצועת עזה ותושבי ירושלים והאומה כולה הרבה הפתעות", אמר, "הרצון הלאומי של רצועת עזה הביא לפיצוץ דרך הפגנות בדרכי שלום שהפתיע את העולם והביך את ישראל". בתוך כך, חמישה פלסטינים נפצעו מירי ועל פי דיווחים, חלקם חשודים בהנחת מטענים בדרום רצועת עזה.

 

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב מרדכי, פנה אתמול לתושבי רצועת עזה בעמוד הפייסבוק של משרדו, ואמר כי גופות המחבלים שירו לעבר חיילי צה"ל בשישי האחרון במהלך "צעדת השיבה", ומוחזקות בידי ישראל, לא יושבו עד שחמאס יחזיר את האזרחים וגופות החללים הנמצאים ברצועה.

 

"גופותיהם של מסעב סלול, פעיל חמאס מזוידה, ומוחמד רבאעיה - טרוריסטים חמושים ברובים ומטען שניסו לבצע פיגוע בישראל שלשום, התווספו ל-24 גופות אחרות הנמצאות בידי ישראל ממבצע 'צוק איתן' וממנהרת הג'יהאד האסלאמי שפוצצה בשטחנו באוקטובר 2017", נכתב. "לארגון הטרור חמאס השולט בעזה לא אכפת לא מהחיים ולא מהמתים, הוא מונע את קבורתם האסלאמית".

 

 מפגינים פלסטינים במהלך צעדת השיבה
 

מפגינים פלסטינים במהלך צעדת השיבה (רויטרס )

 

 

"ערך משותף ביהדות ובאסלאם להביא לקבורה חללים", הוסיף מרדכי. "ישראל לא תשקוט ותושבי עזה לא ידעו שלווה עד שיוחזרו הישראלים מהרצועה ויובאו חיילינו לקבורה בישראל. תושבי עזה - חמאס גוזל מכם גם את הזכות להתפלל על בניכם".

 

שר החוץ הירדני איימן א-ספדי אמר במהלך מסיבת עיתונאים עם מקבילו המצרי סאמח שוקרי, כי "מה שקרה בעזה הוא הסלמה בלתי מקובלת נגד אנשים שבאו לממש את זכותם להפגין הפגנות שקטות. אנחנו מתנגדים לכל אלימות המופעלת נגד פלסטינים הדורשים את זכויותיהם. פתרון שתי המדינות הוא הפתרון היחיד לסכסוך, ואחנו מתנגדים גם לכל הכרה בירושלים כבירתה של ישראל".

 

משפחתו של קצין צה"ל סגן הדר גולדין פנתה לממשלה ולמערכת הביטחון בדרישה כי יפעלו על פי החלטות הקבינט ולא ישיבו גופות של מחבלים הנמצאות בידי ישראל מאירועי יום שישי בגבול עזה. פרופסור שמחה גולדין שוחח הבוקר בנושא עם מתאם פעולות הממשלה בנושא השבויים והנעדרים, ירון בלום, וכן עם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב פולי מרדכי. "ישראל חייבת להשתמש בגופות כקלף מיקוח מול חמאס ולהחזיק בהן עד למציאת פתרון והשבת החיילים. מכיוון שהחלטות הקבינט לא מיושמות במלואן אנו חשים חובה להבהיר לממשלה את עמדתנו הנחרצת בנושא זה", אמר פרופ' גולדין.

 

 לאה ושמחה גולדין, הוריו של הדר גולדין, שגופתו מוחזקת בשבי חמאס
 

פנו לממשלה. לאה ושמחה גולדין, הוריו של הדר גולדין, שגופתו מוחזקת בשבי חמאס(ללא קרדיט )

 

 

במקביל, משפחתו של הנעדר אברה מנגיסטו, תושב אשקלון שחצה בספטמבר 2014 את הגבול לכיוון רצועת עזה, ומאז הוא מוחזק על ידי חמאס, הקימה היום מאהל מחאה מול בית ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירושלים. אביו של אברה, איילין מנגיסטו, פרסם סרטון בו הוא קורא לכל תושבי ישראל להצטרף למאהל המחאה, וכן מבקש מנתניהו להשיב את בנו. "בני עמי, עברו מזה שלוש שנים וחצי. הלילות והימים חשוכים לנו. לא חמאס ולא ממשלת ישראל אומרים לנו אם הוא נמצא או לא. הכל סגור וחשוך מכל הכיוונים", אמר.

 

שעבאן א-סייד, אביו של הישאם א-סייד, שמוחזק על ידי חמאס מאפריל 2015, הביע שביעות רצון מהחלטת צה"ל. "כל הכבוד ליואב פולי מרדכי על החלטתו וכל הכבוד לצה"ל", אמר לחדשות עשר.