BETA

01.04.2018

14:07

צה"ל: גופות שני המחבלים שמוחזקות בידינו יושבו רק בעסקה

אלוף מרדכי אמר כי גופות הפלסטינים שירו לעבר כוח צה"ל התווספו ל-24 הגופות שכבר נמצאות בידי ישראל. "לא נשקוט עד שיוחזרו הישראלים מהרצועה ויובאו חיילינו לקבורה"

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב מרדכי, פנה היום (ראשון) לתושבי רצועת עזה בעמוד הפייסבוק של משרדו, ואמר כי גופות המחבלים שירו לעבר חיילי צה"ל בשישי האחרון במהלך "צעדת השיבה", ומוחזקות בידי ישראל, לא יושבו עד שחמאס יחזיר את האזרחים וגופות החללים הנמצאים ברצועה.

 

"גופותיהם של מסעב סלול, פעיל חמאס מזוידה, ומוחמד רבאעיה - טרוריסטים חמושים ברובים ומטען שניסו לבצע פיגוע בישראל שלשום, התווספו ל-24 גופות אחרות הנמצאות בידי ישראל ממבצע "צוק איתן" וממנהרת הג'יהאד האסלאמי שפוצצה בשטחנו באוקטובר 2017", נכתב. "לארגון הטרור חמאס השולט בעזה לא אכפת לא מהחיים ולא מהמתים, הוא מונע את קבורתם האסלאמית".

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הרב הצבאי הראשי לשעבר, אביחי רונצקי, הלך לעולמו בגיל 66

תיעוד: נכד של עבריין מוכר וחברו דורסים למוות גבר - ונמלטים

רמז לרוסיה? צוללת אמריקנית מבקעת את הקרח בים קפוא. צפו

 

"ערך משותף ביהדות ובאסלאם להביא לקבורה חללים", הוסיף מרדכי. "ישראל לא תשקוט ותושבי עזה לא ידעו שלווה עד שיוחזרו הישראלים מהרצועה ויובאו חיילינו לקבורה בישראל. תושבי עזה - חמאס גוזל מכם גם את הזכות להתפלל על בניכם".

 

 חמשת פעילי חמאס שנהרגו בעימותים
 

חמשת פעילי חמאס שנהרגו בעימותים(ללא קרדיט)

 

 

בשעות אלה, כמאה פלסטינים משתתפים בהפרת סדר בצפון רצועת עזה. כוחות צה"ל השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות, ובהמשך ירו לעבר אחד ממפרי הסדר שהתקדם לעבר גדר המערכת וחצה את המרחב האסור לשהייה. על פי דיווחים פלסטינים, אדם אחד נפצע באזור חאן יונס. כמו כן, ארבעה פלסטינים נפצעו בעימותים שנערכו היום באבו-דיס שבסמוך לירושלים, אחד מהם פצוע קשה.

 

שר החוץ הירדני איימן א-ספדי אמר היום במהלך מסיבת עיתונאים עם מקבילו המצרי סאמח שוקרי, כי "מה שקרה בעזה הוא הסלמה בלתי מקובלת נגד אנשים שבאו לממש את זכותם להפגין הפגנות שקטות. אנחנו מתנגדים לכל אלימות המופעלת נגד פלסטינים הדורשים את זכויותיהם. פתרון שתי המדינות הוא הפתרון היחיד לסכסוך, ואחנו מתנגדים גם לכל הכרה בירושלים כבירתה של ישראל".

 

מוקדם יותר, משפחתו של קצין צה"ל סגן הדר גולדין פנתה לממשלה ולמערכת הביטחון בדרישה כי יפעלו על פי החלטות הקבינט ולא ישיבו גופות של מחבלים הנמצאות בידי ישראל מאירועי יום שישי בגבול עזה. פרופסור שמחה גולדין שוחח הבוקר בנושא עם מתאם פעולות הממשלה בנושא השבויים והנעדרים, ירון בלום, וכן עם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב פולי מרדכי. "ישראל חייבת להשתמש בגופות כקלף מיקוח מול חמאס ולהחזיק בהן עד למציאת פתרון והשבת החיילים. מכיוון שהחלטות הקבינט לא מיושמות במלואן אנו חשים חובה להבהיר לממשלה את עמדתנו הנחרצת בנושא זה", אמר פרופ' גולדין.

 

במקביל, משפחתו של הנעדר אברה מנגיסטו, תושב אשקלון שחצה בספטמבר 2014 את הגבול לכיוון רצועת עזה, ומאז הוא מוחזק על ידי חמאס, הקימה היום מאהל מחאה מול בית ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירושלים. אביו של אברה, איילין מנגיסטו, פרסם סרטון בו הוא קורא לכל תושבי ישראל להצטרף למאהל המחאה, וכן מבקש מנתניהו להשיב את בנו. "בני עמי, עברו מזה שלוש שנים וחצי. הלילות והימים חשוכים לנו. לא חמאס ולא ממשלת ישראל אומרים לנו אם הוא נמצא או לא. הכל סגור וחשוך מכל הכיוונים", אמר.

 

 סגן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול ז"ל
 

סגן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול ז"ל( חדשות עשר)

 

 

שעבאן א-סייד, אביו של הישאם א-סייד, שמוחזק על ידי חמאס מאפריל 2015, הביע שביעות רצון מהחלטת צה"ל. "כל הכבוד ליואב פולי מרדכי על החלטתו וכל הכבוד לצה"ל", אמר לחדשות עשר.

 

בתוך כך, שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס הבוקר בריאיון לרשת ב' לקריאות לחקור את הרג 16 הפלסטינים באירועי "צעדת השיבה" ביום שישי. "אנחנו לא נשתף פעולה עם שום ועדת חקירה, זו הפגנת צביעות", אמר, "שיקימו ועדות חקירה על חצי מיליון הרוגים בסוריה ועשרות אלפים בלוב, סודן ותימן". הוא הגיב גם לקריאתה של יו"ר מרצ, תמר זנדברג, להקים ועדת חקירה בישראל. "מפלגת מרצ מזמן לא מייצגת את האינטרס הישראלי, הם מייצגים את האינטרס הפלסטיני בכנסת".

 

ליברמן קבע כי לפחות 11 מההרוגים הם פעילי טרור מובהקים, וטען ש-90% מתוך כ-40 אלף המשתתפים בצעדה הם פעילים או פקידים של חמאס ובני משפחותיהם. "מדובר באנשים שבמסווה של תהלוכה לא אלימה הגיעו לפגוע בגדר ולפרוץ אותה – זה פגיעה בריבונות, כל מדינה הייתה מגיבה יותר בעוצמה". הוא הוסיף כי הצעדה עלתה לחמאס לפחות 15 מיליון דולר. "המצב האזרחי הוא קשה, אבל העובדה שחמאס מוציא כל כך הרבה כסף על פעילות טרור אומרת הכל, כמה תרופות היה אפשר לקנות בכסף הזה?".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס גם הוא לאירועי יום שישי והגיב לגינוי החריף שהשמיע נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, בעקבות הרג 16 המפגינים הפלסטינים במהלך "צעדת השיבה". "הצבא המוסרי בעולם לא יקבל הטפות מוסר ממי שבמשך שנים מפציץ אוכלוסייה אזרחית ללא הבחנה", נכתב בחשבון הרשמי של רה"מ בטוויטר, "כנראה שכך מציינים באנקרה את ה-1 באפריל".