BETA

01.04.2018

11:53

עודכן:

ארדואן: נתניהו מחבל, רה"מ: לא נקבל הטפות ממי שמפציץ אזרחים

נשיא טורקיה הגיב לדבריו של ראש הממשלה בגנות מדינתו: "ישראל היא מדינת טרור שמבצעת רצח המוני בעזה". נתניהו: "כנראה שכך מציינים באנקרה את ה-1 באפריל"

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן תקף היום (ראשון) פעם נוספת את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת ישראל ברקע לאירועים האחרונים באזור רצועת עזה. "אני לא צריך לספר לעולם עד כמה אכזרי הצבא הישראלי כי ניתן לראות מה מדינת הטרור, ישראל, עושה בעזה וירושלים", אמר ארדואן בכנס של מפלגתו, "מפלגת הפיתוח והצדק".

 

עוד הוסיף ארדואן כי "נתניהו לא יכול למצוא תמיכה בין-לאומית למעשים שלו והוא טרוריסט. ישראל ביצעה רצח המוני בעזה". דבריו של ארדואן נאמרו לאחר שנתניהו הגיב מוקדם יותר לגינוי החריף שהשמיע נשיא טורקיה בעקבות הרג 16 המפגינים הפלסטינים במהלך "צעדת השיבה" בעזה ביום שישי.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

דיווח ברומניה: 22 תיירים ישראלים נפצעו בתאונת מיניבוס

הרב הצבאי הראשי לשעבר, אביחי רונצקי, הלך לעולמו בגיל 66

תיעוד: נכד של עבריין מוכר וחברו דורסים למוות גבר - ונמלטים

 

"הצבא המוסרי בעולם לא יקבל הטפות מוסר ממי שבמשך שנים מפציץ אוכלוסייה אזרחית ללא הבחנה", נכתב בחשבון הרשמי של רה"מ בטוויטר, "כנראה שכך מציינים באנקרה את ה-1 באפריל". בתגובה נוספת, טען נתניהו: "ארדואן לא רגיל לכך שעונים לו. כדאי שיתחיל להתרגל. מי שכובש את צפון קפריסין, פולש לחבל הכורדי וטובח אזרחים בעפרין - שלא יטיף לנו על ערכים ומוסר".

 

ראש הממשלה נתניהו בכנס הליכוד
 

ראש הממשלה נתניהו בכנס הליכוד (ללא קרדיט)

 

 

בנאום שנשא אתמול באיסטנבול אמר ארדואן "אני מגנה את ממשלת ישראל על המתקפה הלא אנושית, אנחנו נמשיך לתמוך באחינו ואחיותינו הפלסטינים". הוא הוסיף כי שוחח על הנושא עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ושאל אותו אם הוא מתכוון להתערב.

 

בנוסף ארדואן טען לאפליה בביקורת הבין-לאומית למבצע הטורקי נגד המובלעת הכורדית בסוריה: "לא שמעתי התנגדות ראויה לציון לטבח של ישראל בעזה, מצד מי שביקרו את המבצע בעפרין. זוהי ההוכחה הברורה ביותר לחוסר כנותם של אלה שמתרכזים בנו אבל לא אומרים כלום על כך שישראל תוקפת מפגינים על אדמתם שלהם".

 

 רג'פ טאיפ ארדואן
 

רג'פ טייפ ארדואן (רויטרס)

 

 

האירועים החריגים ביום שישי הובילו לקריאות בין-לאומיות לחקירת האירועים. כווית העלתה במועצת הביטחון של האו"ם הצעה לפיה יש להקים ועדת חקירה עצמאית לבדיקת העימותים בין צה"ל למפגינים. בטיוטה הוצע כי מועצת הביטחון תביע "דאגה מהמצב על גבול רצועת עזה". סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה כי ארה"ב התנגדה להצעה ומנעה העברתה.

 

בדיון שהתקיים בנושא קרא מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, לחקירה עצמאית ושקופה של מקרי המוות שהתרחשו במהלך האירועים ברצועת עזה. נוסף לכך, גוטרש קרא לכל הצדדים להימנע מפעולות שיכולות לגרום להרוגים נוספים ובעיקר מנקיטת אמצעים שעלולים לגרום לפגיעה באזרחים.

 

במהלך פגישה שנערכה היום בין שרי החוץ של מצרים וירדן, תקף השר הירדני, איימן ספאדי, את פעולותיה של ישראל: "אנחנו מגנים את האלימות הישראלית נגד חפים מפשע שיצאו לצעדה שקטה וקיימו את זכותם לבטא התנגדות לכיבוש", אמר ספאדי. "כל העולם הערבי מעוניין בשלום וביטחון, אך לא ניתן להשיגו תחת דיכוי, הרג וכיבוש. על מנת להגיע לשלום צריך לאפשר לפלסטינים להגשים את חלומם לחירות ולמדינה משלהם".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס בריאיון לרשת ב' לקריאות לחקור את אירועי הצעדה. "אנחנו לא נשתף פעולה עם שום ועדת חקירה, זו הפגנת צביעות", אמר, "שיקימו ועדות חקירה על חצי מיליון הרוגים בסוריה ועשרות אלפים בלוב, סודן ותימן". הוא הגיב גם לקריאתה של יו"ר מרצ, תמר זנדברג, להקים ועדת חקירה בישראל. "מפלגת מרצ מזמן לא מייצגת את האינטרס הישראלי, הם מייצגים את האינטרס הפלסטיני בכנסת".

 

ליברמן קבע כי לפחות 11 מההרוגים הם פעילי טרור מובהקים, וטען ש-90% מתוך כ-40 אלף המשתתפים בצעדה הם פעילים או פקידים של חמאס ובני משפחותיהם. "מדובר באנשים שבמסווה של תהלוכה לא אלימה הגיעו לפגוע בגדר ולפרוץ אותה – זה פגיעה בריבונות, כל מדינה הייתה מגיבה יותר בעוצמה". הוא הוסיף כי הצעדה עלתה לחמאס לפחות 15 מיליון דולר. "המצב האזרחי הוא קשה, אבל העובדה שחמאס מוציא כל כך הרבה כסף על פעילות טרור אומרת הכל, כמה תרופות היה אפשר לקנות בכסף הזה?".

 

 מפגינים פלסטינים במהלך צעדת השיבה
 

מפגינים פלסטינים במהלך צעדת השיבה (רויטרס)

 

 

בתוך כך, גורם בטחוני בכיר התייחס לעובדה שישראל מחזיקה בגופותיהם של שני המחבלים שנורו למוות בשישי בערב, לאחר שירו לעבר כוח צה"ל. לדבריו, "ישראל פועלת בהתאם להחלטות הקבינט ותקשור החזרת גופות מחבלים להחזרת חיילנו ואזרחינו". 

 

המתיחות סביב רצועת עזה נמשכת גם היום. הבוקר פלסטיני חצה הבוקר את גדר המערכת בין רצועת עזה לישראל, באזור כיסופים. הוא נעצר על ידי כוח צה"ל, שווידא כי אין ברשותו נשק כלשהו, והעביר אותו לחקירת כוחות הביטחון. בצה"ל מגדירים כהצלחה את ההתנהלות סביב "צעדת השיבה", אך הפלסטינים מתכננים עוד כמה הפגנות בשבועות הקרובים, ובישראל נערכים גם למצב של הסלמה שתכלול גם ירי רקטות. סוללות כיפת ברזל פרוסות ודרוכות בעוטף עזה, למקרה של הידרדרות במצב.

 

בימים הקרובים יוודאו בצה"ל שלא הונחו מטעני חבלה על הגדר בחסות ההפגנות, כפי שקרה לפני מספר שבועות. לאחר ההפגנה הסוערת של שישי, בשבת הפגינו עשרות פלסטינים ליד גדר המערכת, כאשר על פי דיווחים מקומיים נפצעו 15 בני אדם.

 

במקביל קיים חשש כי ההסלמה על הגדר תשליך גם על הגדה המערבית, על ירושלים, על ירדן ועל מצרים. כלומר שלצעדת השיבה עשויות להיות השלכות על האזור כולו. האירועים אמורים להגיע לשיא רק ביום הנכבה, ב-15 למאי, אז תתקיים עצרת גדולה בעזה, אבל חיכוכים צפויים לאורך הגדר בכל יום שישי. ביום האסיר ב-17.4 ובכמה תאריכים נוספים צפויות הפגנות מעט גדולות מהרגיל.