BETA

01.04.2018

10:30

ליברמן על "צעדת השיבה": "לא נשתף פעולה עם אף ועדת חקירה"

שר הביטחון הגיב ברשת ב' לקריאות לחקור את האירועים ביום שישי, שבהם נהרגו 16 פלסטינים: "מרצ לא מייצגת את האינטרס הישראלי". הבוקר שוב חצה פלסטיני לישראל - ונעצר

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס הבוקר (ראשון) בריאיון לרשת ב' לקריאות לחקור את הרג 16 הפלסטינים באירועי "צעדת השיבה" ביום שישי.

 

"אנחנו לא נשתף פעולה עם שום ועדת חקירה, זו הפגנת צביעות", אמר, "שיקימו ועדות חקירה על חצי מיליון הרוגים בסוריה ועשרות אלפים בלוב, סודן ותימן". הוא הגיב גם לקריאתה של יו"ר מרצ, תמר זנדברג, להקים ועדת חקירה בישראל. "מפלגת מרצ מזמן לא מייצגת את האינטרס הישראלי, הם מייצגים את האינטרס הפלסטיני בכנסת".

 

ליברמן קבע כי לפחות 11 מההרוגים הם פעילי טרור מובהקים, וטען ש-90% מתוך כ-40 אלף המשתתפים בצעדה הם פעילים או פקידים של חמאס ובני משפחותיהם. "מדובר באנשים שבמסווה של תהלוכה לא אלימה הגיעו לפגוע בגדר ולפרוץ אותה – זה פגיעה בריבונות, כל מדינה הייתה מגיבה יותר בעוצמה". הוא הוסיף כי הצעדה עלתה לחמאס לפחות 15 מיליון דולר. "המצב האזרחי הוא קשה, אבל העובדה שחמאס מוציא כל כך הרבה כסף על פעילות טרור אומרת הכל, כמה תרופות היה אפשר לקנות בכסף הזה?".

 

 ליברמן בסיור בעוטף עזה
 

ליברמן בסיור בעוטף עזה (ללא קרדיט)

 

 

"חיילי צה"ל פעלו באופן מקצועי ונחוש ואיפשרו לעם ישראל לחגוג את חג הפסח בשקט", סיכם ליברמן, "אנחנו בנויים לעמוד במלחמת התשה ולהגיב בצורה יותר חריפה בפעם הבאה. לא נהסס להשתמש בכל מה שעומד לרשותנו, לא נאפשר לפגוע בריבונות או באזרחי ישראל".

 

יו"ר הפרלמנט האיראני, עלי לאריג'אני, גינה בחריפות את "הפשע הלא אנושי" כהגדרתו, שביצעה "היישות הציונית ברצועת עזה נגד הפלסטינים שהפגינו בתהלוכות שקטות לרגל יום האדמה". הוא אמר כי פשע זה הוא רק חלק משרשרת של פשעים שמבצעים "הציוניים הנתמכים בידי ארה"ב", והוסיף: "השליטים הטרורסטים בתל אביב מבינים רק את שפת הכוח, ולכן על ההתנגדות להשיב את הגורם החשוב הזה למאבק נגד היישות הציונית המתפשטת".

 

בתוך כך, גורם בטחוני בכיר התייחס לעובדה שישראל מחזיקה בגופותיהם של שני המחבלים שנורו למוות בשישי בערב לאחר שירו לעבר כוח צה"ל. לדבריו, "ישראל פועלת בהתאם להחלטות הקבינט ותקשור החזרת גופות מחבלים להחזרת חיילנו ואזרחינו". 

 

בתוך כך, המתיחות סביב רצועת עזה נמשכת גם היום. הבוקר פלסטיני חצה הבוקר את גדר המערכת בין רצועת עזה לישראל, באזור כיסופים. הוא נעצר על ידי כוח צה"ל, שווידא כי אין ברשותו נשק כלשהו, והעביר אותו לחקירת כוחות הביטחון. 
 

 נשק שנתפס אצל שני הפלסטינים שנורו בהפגנה על גבול הרצועה
 

נשק שנתפס אצל שני הפלסטינים שנורו בהפגנה על גבול הרצועה (דו"צ)

 

 

רימון שנתפס אצל שני הפלסטינים שנורו בהפגנה על גבול הרצועה
 

רימון שנתפס אצל שני הפלסטינים שנורו בהפגנה על גבול הרצועה (דו"צ)

 

 

בצבא מגדירים כהצלחה את ההתנהלות סביב הפגנות "צעדת השיבה" על גבול רצועת עזה בסוף השבוע האחרון, אך הפלסטינים מתכננים עוד כמה הפגנות בשבועות הקרובים, ובישראל נערכים גם לקראת הסלמה שתכלול גם ירי רקטות. סוללות כיפת ברזל פרוסות ודרוכות בעוטף עזה, למקרה של הידרדרות במצב.

 

בימים הקרובים יוודאו בצה"ל שלא הונחו מטעני חבלה על הגדר בחסות ההפגנות, כפי שקרה לפני מספר שבועות. לאחר ההפגנה הסוערת של שישי, בשבת הפגינו עשרות פלסטינים ליד גדר המערכת, כאשר על פי דיווחים מקומיים נפצעו 15 בני אדם.

 

במקביל קיים חשש כי ההסלמה על הגדר תשליך גם על הגדה המערבית, על ירושלים, על ירדן ועל מצרים. כלומר שלצעדת השיבה עשויות להיות השלכות על האזור כולו. האירועים אמורים להגיע לשיא רק ביום הנכבה, ב-15 למאי, אז תתקיים עצרת גדולה בעזה, אבל חיכוכים צפויים לאורך הגדר בכל יום שישי. ביום האסיר ב-17.4 ובכמה תאריכים נוספים צפויות הפגנות מעט גדולות מהרגיל.

 

 פלסטינים מפגינים במהלך צעדת השיבה
 

פלסטינים מפגינים במהלך צעדת השיבה (רויטרס)

 

 

האירועים החריגים ביום שישי הובילו כאמור לקריאות בין-לאומיות לחקירת האירועים. כווית העלתה במועצת הביטחון של האו"ם הצעה לפיה יש להקים ועדת חקירה עצמאית לבדיקת העימותים בין צה"ל למפגינים. בטיוטה הוצע כי מועצת הביטחון תביע "דאגה מהמצב על גבול רצועת עזה". סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה כי ארה"ב התנגדה להצעה ומנעה העברתה.

 

בדיון שהתקיים בנושא קרא מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, לחקירה עצמאית ושקופה של מקרי המוות שהתרחשו במהלך האירועים ברצועת עזה. נוסף לכך, גוטרש קרא לכל הצדדים להימנע מפעולות שיכולות לגרום להרוגים נוספים ובעיקר מנקיטת אמצעים שעלולים לגרום לפגיעה באזרחים.

 

פקיד בכיר באו"ם אמר בפתח הדיון כי הארגון חושש שהמצב בעזה עלול להידרדר בימים הקרובים וקרא להימנע מפגיעה באזרחים ובמיוחד בילדים. עוד הוסיף כי השימוש בכוח קטלני הוא מוצא אחרון וכי כל מקרה מוות צריך להיחקר על ידי הרשויות.

 

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, סיפר על המאבק למנוע החלטה נגד ישראל. "היה ניסיון פלסטיני בסיוע השגריר הכוויתי לעשות מחטף ולנצל את העובדה שהיינו בשולחן הסדר", אמר ל"אורלי וגיא", "היינו בקשר טלפוני עם הנציגים האמריקנים ובתיאום החלטנו שלא לאפשר שום החלטה ושום גינוי. זה מראה את הציניות של הפלסטינים ושל האירופים, היינו יכולים להראות את האמת: לא היה פה מחאה עממית אלא אירוע של טרור עם נשק חם"