BETA

01.04.2018

06:14

אחרי הצעדה: חשש מהסלמה ומירי רקטות בשבועות הקרובים

בצה"ל מרגישים שעברו בהצלחה את הסופ"ש, אך נערכים למקרה של הידרדרות אלימה. פעילי חמאס נטמעו בין המפגינים כדי לבחון את נקודות התורפה של ישראל למקרה שיבחרו בהסלמה

בצה"ל מסמכמים בהצלחה את הפגנות "צעדת השיבה" על גבול רצועת עזה בסוף השבוע האחרון, אך הפלסטינים מתכננים עוד כמה הפגנות בשבועות הקרובים ובישראל נערכים גם לקראת הסלמה שתכלול גם ירי רקטות.

 

בימים הקרובים יוודאו בצה"ל שלא הונחו מטעני חבלה על הגדר בחסות ההפגנות, כפי שקרה לפני מספר שבועות. לאחר ההפגנה הסוערת של שישי, בשבת גובה הלהבות שכך והשאלה היא האם בחמאס ימשיכו לשמור על אנרגיה גבוהה.

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

ציידי המנהרות: בחשכה, בעומק האדמה - עם לוחמי מנהרות הטרור

ספורט אתגרי ובילוי בשלג החרמון: כ-80 אלף מטיילים בחג הפסח

רוסיה לבריטניה: עליך להחזיר לשטחך יותר מ-50 דיפלומטים

 

בווידאו: דיווח של אלמוג בוקר מגבול הרצועה, הבוקר:

 

 

 

בצה"ל נערכים לאפשרות של הידרדרות המצב וסוללות כיפת ברזל פרוסות ודרוכות בעוטף עזה למקרה שאכן זה יקרה. 

במקביל קיים חשש כי ההסלמה על הגדר תשליך גם על הגדה המערבית, על ירושלים, על ירדן ועל מצרים. כלומר – ל"צעדת השיבה" עשויות להיות השלכות על האזור כולו.

 

העצרת הגדולה תיערך ב-15.5, יום הנכבה, ומלבדה תיערכנה הפגנות מדי שישי, כמו גם ביום האסיר ב-17.4 ובכמה תאריכים נוספים.

 

 

 פלסטינים מפגינים במהלך צעדת השיבה
 

פלסטינים מפגינים במהלך צעדת השיבה(רויטרס )

 

 

בחמאס הודו שחמישה מההרוגים בשישי היו אנשי הזרוע הצבאית, אך מלבדם היו עוד עשרות פעילים שנטמעו בין המפגינים בלבוש אזרחי במטרה לבחון את נקודות התורפה של צה"ל בגדר, למקרה שחמאס יחליט לחתור להסלמה. בצה"ל הבהירו אתמול כי לאחר בדיקה, לפחות עשרה מההרוגים באירועים על גדר הרצועה ביממה האחרונה היו מחבלים בעלי רקע בפעילות טרור.

 

על פי צה"ל, בין ההרוגים גם מסעב סלול, תושב זואידה בן 23, פעיל בזרוע הצבאית של חמאס, שביצע פיגוע ירי לעבר כוחות צה"ל יחד עם מחבל נוסף בצפון הרצועה. הרוג נוסף הוא ג'יהאד פרינה תושב שייח רדואן בן 35, מפקד פלוגה בזרוע הצבאית של החמאס


כרגע חמאס שולט על ההמונים ובמידה ויחפוץ בכך – הוא ידאג להוציא את המצב משליטה בהתאם לאינטרסים הפוליטיים שלו. בתוך כך, צה"ל פרסם הבוקר תמונות של רובה ורימון שנתפסו על שני הפלסטינים שנורו לאחר שירו לעבר כרוח צה"ל בשישי, מבלי לגרום לנפגעים. 

 

רימון שנתפס אצל שני הפלסטינים שנורו בהפגנה על גבול הרצועה
 

רימון שנתפס אצל שני הפלסטינים שנורו בהפגנה על גבול הרצועה( דו"צ)

 

 

 נשק שנתפס אצל שני הפלסטינים שנורו בהפגנה על גבול הרצועה
 

נשק שנתפס אצל שני הפלסטינים שנורו בהפגנה על גבול הרצועה (דו"צ)

 

 

 

אתמול עשרות פלסטינים הפגינו ליד גדר המערכת כאשר על פי דיווחים מקומיים נפצעו 15 בני אדם. בתוך כך כ-1000 איש השתתפו בתהלוכה לציון יום האדמה בסמוך לאום אל פאחם. המשתתפים הניפו את דגלי פלסטין וקראו קריאות הזדהות עם תושבי עזה: "עזה אל תרעדי, כולך כבוד וגאווה, עזה לא תכנע, לא לטנק ולא לתת מקלע". 

 

יושב ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, אמר אתמול בעזה למשפחות ההרוגים בעימותים עם צה"ל: "אתם הקרבתם את יקיריכם למען השיבה בדרך לשחרור ולמען אל-אקצא וירושלים. הצעדה אתמול פתחה את הדלת לשיבה אל כל פלסטין. כל השהידים של אתמול קבעו את גבולות העתיד".

 

כיממה לאחר תחילת "צעדת השיבה" בעזה, נשמעו אתמול קריאות של פוליטיקאים ממפלגת מרצ וכן דיפלומטים בעולם לפתוח בוועדת חקירה שתבחן את התנהלות צה"ל אל מול המפגינים בגבול הרצועה. על פי טענות משרד הבריאות הפלסטיני, נהרגו באירועים 16 בני אדם ונפצעו למעלה מ-1,400.

 

בתגובה, תקף שר הביטחון, אביגדור ליברמן, את הפוליטקאים המעוניינים בחקירת האירועים, ואמר כי "חיילי צה"ל הדפו את פעילי הזרוע הצבאית של החמאס בנחישות ובמקצועיות, בדיוק כפי שציפינו מהם. אני מגבה אותם באופן מלא. בזכותם חגגנו את ליל הסדר בביטחון. אינני מבין את מקהלת הצבועים שרוצה ועדת חקירה. הם התבלבלו וחשבו שהחמאס אירגן אתמול את פסטיבל וודסטוק ואנחנו צריכים לחלק להם פרחים."

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס גם הוא לאירועים בחשבון הטוויטר שלו וכתב: "כל הכבוד לחיילינו ששומרים על גבולות המדינה ומאפשרים לאזרחי ישראל לחגוג את החג בשקט. ישראל פועלת בתקיפות ובנחישות כדי להגן על ריבונותה וביטחון אזרחיה".