31.03.2018

20:44

רה"מ: "פועלים בתקיפות להגנתנו"; ליברמן: "מקהלת צבועים"

נתניהו התייחס לאירועים בעזה: "כל הכבוד לחיילינו המאפשרים לאזרחים לחגוג את החג בשקט". שר הביטחון תקף את הקריאות לפתוח בוועדת חקירה: "חמאס לא ארגן פסטיבל וודסטוק"

כיממה לאחר תחילת "צעדת השיבה" בעזה, נשמעו אתמול (שבת) קריאות של פוליטיקאים ממפלגת מרצ וכן דיפלומטים בעולם לפתוח בוועדת חקירה שתבחן את התנהלות צה"ל אל מול המפגינים בגבול הרצועה. על פי טענות משרד הבריאות הפלסטיני, נהרגו באירועים 16 בני אדם ונפצעו למעלה מ-1,400.

 

בתגובה, תקף שר הביטחון, אביגדור ליברמן, את הפוליטקאים המעוניינים בחקירת האירועים, ואמר כי "חיילי צה"ל הדפו את פעילי הזרוע הצבאית של החמאס בנחישות ובמקצועיות, בדיוק כפי שציפינו מהם. אני מגבה אותם באופן מלא. בזכותם חגגנו את ליל הסדר בביטחון. אינני מבין את מקהלת הצבועים שרוצה ועדת חקירה. הם התבלבלו וחשבו שהחמאס אירגן אתמול את פסטיבל וודסטוק ואנחנו צריכים לחלק להם פרחים."

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

ספורט אתגרי ובילוי בשלג החרמון: כ-80 אלף מטיילים בחג הפסח

רוסיה לבריטניה: עליך להחזיר לשטחך יותר מ-50 דיפלומטים

כלי טייס בלתי מאויש נפל בדרום לבנון כתוצאה מתקלה טכנית

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס גם הוא לאירועים בחשבון הטוויטר שלו וכתב: "כל הכבוד לחיילינו ששומרים על גבולות המדינה ומאפשרים לאזרחי ישראל לחגוג את החג בשקט. ישראל פועלת בתקיפות ובנחישות כדי להגן על ריבונותה וביטחון אזרחיה".

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן( רויטרס)

 

 

שר האוצר משה כחלון התייחס גם הוא לעימותים ואמר: "כולנו מחזקים את חיילי צה״ל. מולכם ניצב אויב ציני ואכזר המשתמש בילדים בני שבע כמגן אנושי. בזכותכם חגגו תושבי עוטף עזה וכל עם ישראל את ליל הסדר בשקט ובבטחה".

 

בתוך כך, בהודעה שמסר משרד החוץ בהקשר לאירועי היממה האחרונה, נכתב כי "הגדר בין ישראל לבין רצועת עזה מפרידה בין מדינה ריבונית לבין ארגון טרור. היא מפרידה בין מדינה, שמגינה על אזרחיה לבין רוצחים השולחים את בני עמם אל הסכנה. הגדר מפרידה בין צבא שמפעיל כוח מתוך הגנה עצמית ובצורה ממוקדת ופרופורציונאלית לבין החמאס, שמנסה לפגוע מזה שנים, כולל אתמול, במיליוני ישראלים ושמקדש את הרצח והמוות". עוד נכתב כי "מי שטועה לראות במפגן הרצחני הזה ולו קמצוץ של חופש ביטוי הוא עיוור לאיומים עימם מתמודדת מדינת ישראל".

 

מוקדם יותר, כאמור, קראה חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ) לחקור את התקריות על הגבול, ואמרה כי "לאור פגיעה נרחבת בפלסטינים אתמול בגבול רצועת עזה - 16 הרוגים ומאות רבות של פצועים, ביניהם מירי חי, ולאור עדויות על ירי במפגינים לא חמושים לרבות צילומים בהם נראה ירי בגב, קוראת מרצ לחקירת האירועים אתמול ולהסקת מסקנות מהירה".

 

לדבריה, "התוצאות הקשות והעדויות המצולמות מחייבות בדיקה ישראלית עצמאית, לרבות בחינת הוראות הפתיחה באש וההתכוננות הצבאית והמדינית לאירועים. זוהי חובה ישראלית לדעת מה קרה שם, ומעבר לכך זהו גם אינטרס ישראלי כדי למנוע הידרדרות לסבב אלימות מסוכן. אסור שמדיניות יד קלה על ההדק תביא לאובדן חיים של חפים מפשע ותדליק את כל האזור".

 

חבר נוסף במפלכה, ח"כ עיסאווי פריג', אמר כי "תוצאות אירועי אתמול מחייבות חקירה, ואם לא תהיה חקירה ישראלית אמיתית, שלא נתפלא אם ישראל תמצא את עצמה שוב בחקירה בינלאומית. ההחלטה לירות על מנת להרוג 'מפירי ריבונות', היתה החלטה מסוכנת שהתירה את דמם של המפגינים ו-15 ההרוגים הם תוצאה ישירה שלה".

 

ח"כ דב חנין הגיב גם הוא ואמר כי "דגל שחור מתנוסס מעל ירי באש חיה על מפגינים בלתי-חמושים כאשר הם אינם מסכנים את החיילים היורים. דרושה חקירה של כל הארועים, ושל הפקודות שניתנו. לטענת חנין, "לא די לחקור את מה שאירע, ולהזהיר מפני האסונות שעלולים להתרחש. בראש ובראשונה עלינו לתבוע שינוי כיוון: אי אפשר להמשיך להתעלם מסיר הלחץ הקרוי עזה - עם עוני קיצוני, אבטלה חריפה, ומחסור במי שתייה. חייבים להבין שהתפוצצות תעלה במחיר יקר גם לפלסטינים וגם לישראלים."

 

 תמר זנדברג
 

תמר זנדברג( ינאי יחיאל)

 

 

"כל עוד הפלסטינים ברצועה ובגדה נתונים תחת מצור וכיבוש, גם אנחנו בישראל לא נוכל להיות בני חורין. חייבים לפרוץ את מעגל הדמים. את דרך המלחמות צריך להחליף בדרך של הידברות עם ההנהגות הפלסטיניות וחתירה לשלום של עצמאות וצדק לשני העמים."

 

השר לביטחון הפנים ולנושאים אסטרטגיים, גלעד ארדן, הגיב לדרישתה של ח"כ זנדברג לחקור את האירועים אמש בעזה ואמר כי "‏האינטרס הישראלי הוא להתאחד מול ארגוני טרור רצחניים ולגבות את צבא ההגנה לישראל, לא להטיל ספק בחיילינו ולהחליט ש"היד קלה על ההדק". עד לאן ידרדר השמאל הישראלי, שגם מול ארגון שחפץ בהשמדת ישראל אינו מסוגל לתת גיבוי נחרץ לצה"ל ולממשלה?."

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, הגיב גם הוא לאירועי סוף השבוע ואמר כי הוא "מחזק ומגבה את מפקדי וחיילי צה"ל הפועלים להגנת גבולות המדינה. מדינת ישראל הריבונית תגן על גבולותיה מול כל איום. איש לא רשאי לחצות את הגבול ללא רשות -  וודאי לא עם נשק חם, בקבוקי תבערה, צמיגים ואבנים". לדבריו, "צה"ל נערך לארועי הגדר ואין לי ספק שחיילנו עשו כל שניתן על מנת לצמצם את מספר הנפגעים. חמאס שבוחר שוב ושוב בדרך הטרור הוא האחראי הבלעדי על המצב הקשה ברצועה. ולמרות זאת, האינטרס הישראלי הוא למצוא את הדרך להקל ולסייע על חיי האוכלוסיה האזרחית בעזה ולמנוע את קריסתה".

 

יו"ר סיעת המחנה הציוני יואל חסון כתב בחשבון הטוויטר בתגובה להצהרתה של יו"ר מרצ תמר זנדברג כי "אין מה לחקור ואין מה לבדוק, צה"ל עושה מה שצריך כדי להגן על יישובי עוטף עזה והגבול. מה שכן צריך לבדוק - איך ממשלת 'הימין ימין' מאפשרת המשך שלטון החמאס בעזה. החמאס הוא ארגון טרור וגם מחסום משמעותי לתהליך מדיני ולכן יש לחסל שליטתו בעזה".

 

הערב הגדירה ועדת המעקב העליונה לענייני הציבור הערבי בישראל את הירי של צה"ל במפגינים בעזה כטבח מתוכנן מראשח"כ יוסף ג׳בארין מהרשימה המשותפת אמר במהלך הישיבה של הוועדה כי צה"ל ביצע פשע מלחמה בעזה וירה למוות במפגינים ללא שום הצדקה. כמו כן, הכריזה על שורה של צעדי מחאה בעקבות האירועים בעזה, שיכללו הפגנות בצמתים ברחבי הארץ באמצע השבוע הבא ותהלוכה מרכזית בסח'נין בשבת הקרובה. בשבוע הבא, מתוכננת הפגנה מול הקריה בתל אביב והפגנה נוספת סמוך לגבול עם עזה.

 

ירי גז מדמיע לעבר צעדת השיבה בגבול עזה
 

ירי גז מדמיע לעבר צעדת השיבה בגבול עזה( רויטרס)

 

 

במקביל, פנו היום מרכז עדאלה ומרכז אלמיזאן בעזה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לפרקליט הצבאי הראשי, שרון אפק ולמתאם פעולות הצבא בשטחים, פולי מרדכי, בדרישה כי יפעלו באופן מיידי לאפשר לצוותי חילוץ פלסטיניים להיכנס ל"אזור החיץ" בעזה לצורך חילוץ פצועים והרוגים.

 

הדיווחים על התקיפות הישראליות הגיעו במקביל לדיון מיוחד שנערך במועצת הביטחון בנוגע לאירועי "צעדת השיבה". הדיון היה אמור להיות מאחורי דלתיים סגורות, אולם לאחר שהתברר כי חברות המועצה לא יוכלו להגיע להסכמה בנוגע להצהרה משותפת, הוחלט לערוך דיון פתוח. פקיד בכיר באו"ם אמר בפתח הדיון כי הארגון חושש שהמצב בעזה עלול להידרדר בימים הקרובים וקרא להימנע מפגיעה באזרחים ובמיוחד בילדים. עוד הוסיף כי השימוש בכוח קטלני הוא מוצא אחרון וכי כל מקרה מוות צריך להיחקר על ידי הרשויות.

 

בהמשך, מזכ"ל האו"ם גוטרש קרא לחקירה עצמאית ושקופה של מקרי המוות שהתרחשו במהלך האירועים ברצועת עזה. נוסף לכך, גוטרש קרא לכל הצדדים להימנע מפעולות שיכולות לגרום להרוגים נוספים ובעיקר מנקיטת אמצעים שעלולים לגרום לפגיעה באזרחים.

 

שגריר כווית לאו"ם אמר בדיון כי מדינתו מגנה את התנהלות ישראל. "היום התנהלה מחאה שקטה שבמסגרתה אזרחים הפכו למטרות", אמר. "מי שביצע את הפשעים חייב להיות מובא לדין. ישראל היא הכוח הכובש והיא חייבת לעמוד בהתחייבויות של אמנת ז'נבה. הפלסטינים צריכים לזכות להגנה בין-לאומית". עוד הוסיף כי חלק מהמפגינים היו פליטים שנפגעו מקיצוץ המימון של אונר"א. מנגד, נציג ארה"ב בדיון הדגיש כי ישראל לא הייתה מסוגלת להשתתף בדיון בשל חג הפסח וכי היה צורך למצוא מועד אחר לדיון על מנת לשמור על איזון. בד בבד, הוסיף נציג ארה"ב כי שימוש בהפגנות ככיסוי להסתה לאלימות מסכן חיי חפים מפשע.