BETA

31.03.2018

13:07

עודכן:

"צעדת השיבה" - דיווח: שתי גופות מחבלים מוחזקות ע"י ישראל

על פי דיווחים פלסטינים, שני מחבלים שניסו לבצע אתמול פיגוע במהלך העימותים ליד גדר המערכת, מוחזקים בישראל. עשרות מפגינים באזור עזה. הפלסטינים מדווחים על 3 פצועים

"צעדת השיבה". על פי דיווחים שפורסמו היום (שבת) בעזה, ישראל מחזיקה בשתי גופות של מחבלים שניסו לבצע פיגוע במהלך העימותים אתמול סמוך לגדר המערכת באזור רצועת עזה. בתוך כך, עשרות מפגינים הגיעו לאזור גדר המערכת כאשר הפלסטינים דיווחו כי שלושה בני אדם נפצעו.

 

מוקדם יותר פלסטינים פרסמו תיעוד שמראה לטענתם ירי של כוחות צה"ל לעבר עבד אל-פתאח אלנבי, בן 18, שלקח חלק בהפגנות צמוד לגדר המערכת. בתוך כך, הפלסטינים דיווחו על גל תקיפות של צה"ל ברצועת עזה. לפי הדיווחים, חיל האוויר ביצע מספר תקיפות אוויריות ברצועה ונוסף לכך, בוצע ירי אריטילרי לעבר מטרות.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

רוסיה לבריטניה: עליך להחזיר לשטחך יותר מ-50 דיפלומטים

ירוק מסוכן: 127 פעילי איכות סביבה נהרגו בשנה האחרונה

בערב החג: 18 אנשים נפגעו משאיפת עשן בשריפה בנתניה

 

הדיווחים על התקיפות הישראליות הגיעו במקביל לדיון מיוחד שנערך במועצת הביטחון בנוגע לאירועי "צעדת השיבה". הדיון היה אמור להיות מאחורי דלתיים סגורות, אולם לאחר שהתברר כי חברות המועצה לא יוכלו להגיע להסכמה בנוגע להצהרה משותפת, הוחלט לערוך דיון פתוח. פקיד בכיר באו"ם אמר בפתח הדיון כי הארגון חושש שהמצב בעזה עלול להידרדר בימים הקרובים וקרא להימנע מפגיעה באזרחים ובמיוחד בילדים. עוד הוסיף כי השימוש בכוח קטלני הוא מוצא אחרון וכי כל מקרה מוות צריך להיחקר על ידי הרשויות.

 

פצועה פלסטינית בהפגנות בצעדת השיבה
 

פצועה פלסטינית בהפגנות בצעדת השיבה(רויטרס )

 

 

בהמשך, מזכ"ל האו"ם גוטרש קרא לחקירה עצמאית ושקופה של מקרי המוות שהתרחשו במהלך האירועים ברצועת עזה. נוסף לכך, גוטרש קרא לכל הצדדים להימנע מפעולות שיכולות לגרום להרוגים נוספים ובעיקר מנקיטת אמצעים שעלולים לגרום לפגיעה באזרחים.

 

שגריר כווית לאו"ם אמר בדיון כי מדינתו מגנה את התנהלות ישראל. "היום התנהלה מחאה שקטה שבמסגרתה אזרחים הפכו למטרות", אמר. "מי שביצע את הפשעים חייב להיות מובא לדין. ישראל היא הכוח הכובש והיא חייבת לעמוד בהתחייבויות של אמנת ז'נבה. הפלסטינים צריכים לזכות להגנה בין-לאומית". עוד הוסיף כי חלק מהמפגינים היו פליטים שנפגעו מקיצוץ המימון של אונר"א. מנגד, נציג ארה"ב בדיון הדגיש כי ישראל לא הייתה מסוגלת להשתתף בדיון בשל חג הפסח וכי היה צורך למצוא מועד אחר לדיון על מנת לשמור על איזון. בד בבד, הוסיף נציג ארה"ב כי שימוש בהפגנות ככיסוי להסתה לאלימות מסכן חיי חפים מפשע. 

 

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, הת'ר נאוארט, התייחסה בטוויטר לאירועים. "אנו עצובים מאובדן החיים בעזה. אנו מפצירים בכל המעורבים לפעול למען הפחתת המתיחות", כתב, "הקהילה הבין-לאומית ממוקדת בנקיטת צעדים שישפרו את חיי הפלסטינים ועובדת על תוכנית שלום. אלימות איננה מקדמת יעדים אלה". שר החוץ האיראני זריף התייחס אף הוא בטוויטר לאירועים. "בערב חג הפסח, שבו מציינים כיצד האל שחרר את הנביא משה ועמו מעריצות, הרודנים הציונים רוצחים מפגינים פלסטינים שלווים - שאת אדמתם גנבו - בזמן שהם צועדים כדי להימלט מהאפרטהייד הלא אנושי והאכזרי שנכפה עליהם", כתב.

 

בטרם החל דיון מועצת הביטחון, פנה ריאד מנסור, הנציג הפלסטיני לאו"ם, לתקשורת והאשים את ישראל בטבח אזרחים. "השנה הוחלט שמחאת 'יום האדמה' תהיה מסיבית אך תתנהל בדרכי שלום. הוחלט שכל החלקים הכבושים ייקחו חלק בפעילויות מחאה שקטות על מנת לזכור את יום האדמה", אמר מנסור.

 

רגע הירי בפלסטיני שהפגין בגדר
 

הפלסטינים פרסמו תיעוד של ירי בפלסטיני שהפגין בגדר ( ללא קרדיט)

 

 

"עשרות אלפים מחו בצורה שקטה והביעו את רגשותיהם. היום חזינו בטבח שביצעו הכוחות הישראלים מחוץ לעזה. הישראלים הם אלה שהביאו צלפים, טנקים והפעילו כוח צבאי נגד אזרחים וגרמו למות למעלה מ-17 פלסטינים, כולל ילדים מתחת לגיל 16, ופצעו קרוב ל-2,500 איש. זהו טבח גדול נגד עמנו. אנו מגנים אותו בתוקף ודורשים שייעצר מיד". מנסור הוסיף כי הפלסטינים דורשים שהאחראים לפעולות ישראל יובאו לדין. "אנו מקווים שמועצת הביטחון תנקוט עמדה ותוודא שהאוכלוסייה הפלסטינית האזרחית תהיה מוגנת", סיכם מנסור.

 

בתוך כך, ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, תקף את ישראל בנאום שנשא אמש שעות ספורות לאחר שמארגני "צעדת השיבה" הכריזו על תום האירועים. "אני מביע את גאוותי על ההקרבה של העם הפלסטיני היום. אני מטיל את האחריות על מותם של השהידים בעזה היום על ישראל", אמר אבו מאזן. "צבא הכיבוש תקף מפגינים לא אלימים שיצאו לציין את יום האדמה ולהדגיש כי הם דבקים בזכותם להגדרה עצמית". נוסף לכך, קרא ראש הרשות להתערבות בין-לאומית. "המספר הרב של הנפגעים ממחיש את הצורך בהתערבות של הקהילה הבין-לאומית לספק הגנה לפלסטינים חסרי הישע", אמר.

 

מוקדם יותר הכריז אבו מאזן על יום אבל לאומי שיצוין היום ברחבי הרשות הפלסטינית. זאת לאור מות 16 פלסטינים במהלך האירועים בגבול הרצועה.

 

על פי משרד הבריאות בעזה, 16 פלסטינים נהרגו מירי כוחות צה"ל במהלך היום, ועוד כ-1,400 נפצעו, מתוכם עשרות מירי חי, במהלך עימותים עם כוחות הביטחון. אחד ההרוגים נורה בבוקר לאחר שעל פי החשד ניסה להניח מטען על הגדר.