BETA

30.03.2018

18:01

אש לעבר כוח צה"ל בעזה - אין נפגעים; "15 פלסטינים נהרגו"

שני מחבלים התקרבו אל הגדר וירו לעבר כוחות צה"ל שהגיבו בירי. בין ההרוגים: שני פעילי חמאס. דו"צ מסר כי 30 אלף השתתפו בהפגנות. עדויות: טנק ירה פגזים לעבר מפגינים

"צעדת השיבה" בעזה: חילופי אש הערב (שישי) בצפון הרצועה. שני מחבלים התקרבו אל הגדר וירו לעבר חיילי צה"ל, שהגיבו בירי משולב של נשק קל וטנקים לעבר המחבלים ועמדות חמאס בקרבת מקום. כמו כן, בוצע ירי באמצעות כלי טיס לעבר הזירה. באירוע לא היו נפגעים מקרב כוחות הביטחון. ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, הכריז יום אבל בעקבות מות 15 פלסטינים במהלך היום.

 

מוקדם יותר היום, אמר דובר צה"ל, תת אלוף רונן מנליס, בשיחה עם כתבים כי בידי צה"ל מידע על כוונה לבצע פיגוע טרור תוך כדי ההפגנות שמתקיימות החל משעות הצהריים בקרבת גדר הגבול בין עזה לישראל.

 

הוא הוסיף כי 30 אלף פלסטינים השתתפו ב"הפגנת הטרור האלימה", וקבע כי שניים מההרוגים הפלסטינים הם פעילים בכוחות המיוחדים של חמאס. מנליס הזהיר שבמקרה של "אירוע טרור משמעותי, התגובה שלנו לא תתוחם לגדר", וכי נלקח בחשבון תרחיש של ירי רקטות לעבר ישראל.

 

"אנחנו עדיין באירוע, עד כה עמדנו במשימה למרות ניסיונות פגיעה בגדר", המשיך מנליס, "הופעלה אש מדוייקת עם הרבה קור רוח ועוצמה, כל ההרוגים הם גברים בני 18 עד 30". הוא הוסיף כי היו פגיעות מדויקות בלבד, כשתוך כדי ההפגנות בוצעו ניסיונות לחצות את הגדר, שלא צלחו עד כה. "הם ימשיכו בהפגנות בשעות בימים ובשבועות הקרובים. הכוחות הגדולים יישארו באוגדת עזה ככל שיידרש", סיכם.

 

 כוחות צה"ל מול משתתפי צעדת השיבה בגבול עזה
 

כוחות צה"ל מול משתתפי צעדת השיבה בגבול עזה (רויטרס)

 

 

על פי משרד הבריאות בעזה, 15 פלסטינים נהרגו מירי כוחות צה"ל במהלך היום, ועוד 1,416 נפצעו, מתוכם עשרות מירי חי, במהלך עימותים עם כוחות הביטחון. אחד ההרוגים נורה בבוקר לאחר שעל פי החשד ניסה להניח מטען על הגדר. לפי עדויות, אחר הצהריים ביצע טנק של צה"ל ירי פגזים לעבר מפגינים.

 

עד כה דווח על התקהלויות בשישה מוקדים בסמוך לגבול, שחלקן כללו זריקת בקבוקי תבערה, הבערת צמיגים ויידוי אבנים. צה"ל הגיב באמצעים לפיזור הפגנות ובירי חי. מוקדם יותר נמסר מצה"ל כי באמצעות ירי צלפים סוכלו נסיונות להניח מטעני חבלה על הגדר ולירות לעבר הכוחות.

 

הפלסטינים מציינים במקום את "יום האדמה", אך מדובר רק ב"יריית פתיחה". הצעדה הזו היא אחת מני רבות בתקופה הקרובה, כשהאירועים צפויים להימשך בכל יום שישי עד יום הנכבה באמצע מאי. אין לדעת מתי חמאס יחליט לדחוף צעירים לעבר הגדר או לבצע פיגועים כדי להלהיט את הרוחות.

 

מפיקוד העורף נמסר כי אין הנחיות מיוחדות לתושבי עוטף עזה בעקבות האירועים על הגדר. מספר כבישים בצד הישראלי, שנמצאים בקרבת הגבול, נחסמו בצו אלוף. עם זאת בצד הישראלי נשמרת השגרה.

 

ירי גז מדמיע לעבר משתתפי צעדת השיבה בעזה
 

ירי גז מדמיע לעבר משתתפי צעדת השיבה בעזה ( רויטרס)

 

 

מוקדם יותר דייוח צה"ל על ילדה בת 7 שנשלחה על ידי חמאס לעבר גדר הגבול. כוח צבאי זיהה שמדובר בילדה, קלט אותה ווידא שהיא חוזרת להוריה בצורה בטוחה. "ארגון הטרור חמאס משתמש באופן ציני בנשים וילדים", נמסר מדובר צה"ל, "שולח אותם אל הגדר ומסכן את חייהם".

 

דובר חמאס פאוזי ברהום, אמר כי "ציבור העם הפלסטיני הפיל היום בצורה מעשית את "עסקת המאה" ונתן סטירה חזקה לטראמפ ולהנהגה שלו. הציבור הדגיש שכל ניסיון של הכיבוש לשנות את המצב עבור הדורות הבאים יסתיים בכישלון".

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן פנה הבוקר לתושבי עזה בציוץ בטוויטר בשפה הערבית, בו כתב: "הנהגת חמאס משחקת בחיים שלכם. כל מי שיתקרב היום לגדר מעמיד את עצמו בסכנה. אני מציע לכם להמשיך בחייכם ולא להשתתף בפרובוקציה".