קבלן בעפולה התגאה: "נתתי לראש העיר כסף במעלית"

בירת העמק היא לרוב עיר מנומנמת, אבל תחקיר "המקור" חושף מעשי שחיתות קשים לכאורה. קבלן מוכר בעיר, ציון ממן, הוקלט כשהוא מדבר על מתן שוחד לראש העיר, אבי אלקבץ. מסביב, רוחשים ובוחשים מכרים ומקורבים, ניגודי עניינים וטובות הנאה. רפורמה בבנייה? אולי כדאי לשקול שוב

(15:34 דקות)

בעוד ראש הממשלה מנסה לקדם את הרפורמה במנהל מקרקעי ישראל, שתעניק סמכויות רבות לוועדות המקומיות לתכנון ולבנייה, כדאי לו אולי לראות מה מתחולל בעיריית עפולה. קבלן מוכר בעיר, ציון ממן, הוקלט כשהוא רומז למתן שוחד לכאורה לראש העיר, אבי אלקבץ. "אני אומר לך, זה גם במתן כסף, גם הוא קיבל כסף מאיתנו... במעלית נתתי לו כסף, במעלית", אומר ממן.

 

גורמים בעירייה מספרים שממן מכר לאלקבץ פנטהאוז בגודל של כ-240 מ"ר. לרשויות המס דיווחו פרקליטי הקבלנים רק על 160 מטרים, כך שהמחיר למטר שדווח לרשויות גבוה בהרבה מהסכום ששולם בפועל. ממן טוען כי אלקבץ נהנה משיפורים שונים, כמו מזגן מרכזי, חניה נוספת ועוד.

 

בעירייה טוענים כי מדובר בסך הכול בנקמה של ממן, שכן בשנים האחרונות הוא לא עובד מולה יותר. תחקיר "המקור" מגלה, לעומת זאת, שבזמן שממן מכר לראש העיר את הדירה הוא חזר לעבוד וקיבל חמישה מיליון שקלים.  

 

לרוב, העיר המנומנמת עפולה לא מושכת הרבה תשומת לב. מי שכן מגלה עניין הולך וגובר בעיר הן חברות הנדל"ן, שבונות כאן בהמוניהן בשנים האחרונות. מה הקשר בין מהפכת הקרקעות של נתניהו לחגיגת הנדל"ן בעפולה? ראש הממשלה מבקש לחסל את הסחבת במערכת התכנון, באמצעות הגדלת הסמכויות של הוועדות המקומיות. החשש הוא מהתגברות השחיתות.

 

בבירת העמק, הקרבה והאינטרסים המשותפים של הקבלנים והפוליטיקאים המקומיים צפופים במיוחד. כאן ניתן לבחון את השאלה: האם נכון להגדיל את כוחן של הוועדות המקומיות לתכנון ובנייה?

 

הפוליטיקה העפולאית נחלקת לשני מחנות. בראש העירייה ניצב אבי אלקבץ. בראש האופוזיציה - איציק מירון, ראש העיר הקודם, אצלו כיהן אלקבץ כמנכ"ל. אחיו של אלקבץ מנהלים עסקי קבלנות הפעילים בעיר. מירון היה עד לאחרונה שותף במשרד עורכי דין עם אחיו, המייצג קבלנים בעיר. בין לקוחותיו בעבר ניתן למצוא את משפחת אלקבץ.

 

בעירייה מרוכז לא מעט מידע קריטי עבור יזמים וקבלנים. כדי להבין למה מידע שווה כסף, כדי לקפוץ למושבה בלפוריה ולעסקת הענק שהוביל בה חבר של ראש העיר. בשנת 2005, שונה יעוד הקרקעות שהחזיק היישוב מחקלאות לבנייה. האדמה הפכה למכרה זהב. קבלן בשם בדרי מזהה את ההזדמנות ורוכש את הקרקעות.

 

מי שתיווך בעסקה הוא גונן קרוננברג, פעיל מרכזי במפלגת קדימה באזור. קרוננברג מתגאה בקשריו עם מופז ולבני, אך הוא מחובר הרבה יותר לפוליטיקאי אבי אלקבץ, ראש עיריית עפולה. פנינו אליו כיזמים המחפשים השקעה כדי להבין למה הוא יכול לעשות את זה טוב מאחרים. קרוננברג טען כי בידיו מידע פנימי על הפשרות קרקעות עתידיות. "ראש העיר דואג לקבלנים", הבטיח.

 

הקלטות ופרוטוקולים של דיוני הוועדה המקומית מעידים כי לא בוצע כל דיון רציני או הצבעה על תכניות. עם זאת, הן אושרו "פה אחד". האבסורד הגדול היה דווקא בימיו של ירון. הוא כיהן כיו"ר הוועדה, והיה מצביע בענייניהם של קבלנים שיוצגו על ידי משרד עורכי הדין של אחיו.