BETA

29.03.2018

22:57

כלבנים בכוננות וקריאת הצטרפות לערביי ישראל: צעדת השיבה בפתח

דרשן במסגד אל-אקצא קרא לציבור הערבי בי-ם להגיע הבוקר להר הבית בטענה כי "שלטונות ישראל לא יעזו למנוע זאת". דובר צה"ל בערבית הזהיר: "ניסיונות חדירה יטופלו"

השייח' עכרמה סברי, דרשן במסגד אל-אקצא קרא אתמול (חמישי) לציבור המוסלמי של ירושלים להגיע להר הבית הבוקר על רקע "צעדת השיבה", וטען כי "שלטונות ישראל לא יעזו למנוע זאת".

 

בתוך כך, דובר צה"ל בערבית, אביחי אדרעי, הזהיר בטוויטר בשפה הערבית את המפגינים בעזה: "בשבועיים האחרונים יחידת הכלבנים עוקץ נערכת להתמודד עם ההפגנות בעזה. ניסיונות לפרוץ את הגדר יטופלו״.

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

ארצות הברית בשיגעון מחזרתה של רוזאן לטלוויזיה

תיעוד: כך הבריח עובד הקונסוליה הצרפתית נשק מהרצועה לשטחים

המשטרה ממליצה: הטיפים שימנעו משודדים לפרוץ לביתכם בליל הסדר

 

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית התייחסה בתדרוך עיתונאים למתיחות ואמרה כי לישראל הזכות להגן על עצמה וכי בארה"ב מקווים שהיא תשתמש באמצעים מינימליים. עם זאת, הוסיפה כי לאנשים בעזה יש הזכות להביע דעתם. במסיבת עיתונאים מוקדם יותר, אמרו מארגני הצעדה כי היא תתנהל בדרכי שלום, אך קראו לערביי ישראל, לתושבי מזרח ירושלים ולפלסטינים בגדה המערבית לקיים יום זעם.

 

ג'ייסון גרינבלט, השליח האמריקני לענייני המזה"ת, התייחס גם כן לצעדה: "חמאס מעודד את הצעדה בגבול ישראל-עזה. הוא צריך להתמקד בשיפור חייהם של האזרחים הפלסטינים ברצועה במקום לעודד אלימות נגד ישראל, שרק חותרת נגד הסיכויים לשלום".

 

כאמור, כוחות צה"ל נפרסו כבר לאורך הגבול כששיא הכוננות יהיה מחר. ע"פ הערכות בצה"ל, הפגנות "צעדת השיבה" יחלו מחר עם יציאת המתפללים מהמסגדים. בשלב זה לא ידוע אם יהיו מאות מפגינים, אלפים או יותר מכך. מתאם הפעולות בשטחים, יואב פולי מרדכי, הזהיר נהגי אוטובוסים בעזה שלא להסיע מפגינים לעבר הגדר. כמו כן, דובר צה"ל, רונן מנליס, הזהיר את העזתים שמדובר באזור לחימה ושעליהם לא להגיע לגדר המערכת.

 

יותר ממאה צלפי מג"ב, כוחות גולני, נח"ל, גבעתי, וטנקים של חטיבת 7 יתפרסו לכל אורך גבול הרצועה. ההנחייה לכוחות היא לא לאפשר לאף אחד לחדור לתוך שטח ישראל.

 

 חיילי צה"ל מיחידת עוקץ עם כלבים
 

חיילי צה"ל מיחידת עוקץ עם כלבים(דו"צ )

 

 

בצעדה ישתתפו ערב רב של מפגינים, פעילי חמאס מחד, ומנגד אזרחים שרוצים להשתתף בהפנינג בו יהיה אוכל, אינטרנט בחינם, ריקודים וכו'. לאזור בו יש אוהלים יגיעו בין 30-40 אלף איש כך מעריכים הפלסטינים, אך הפלסטינים צופים שלגדר עצמה יגיעו רק עשרות בודדות.

 

ההתרחשויות מחר הן למעשה רק יריית פתיחה לצעדות המוניות שיימשכו מדי שבוע עד ל-15 במאי, יום הנכבה.

 

החשש הוא כי הארגון ינסה לפוצץ את גדר המערכת כדי להקל על כניסת תושבי הרצועה לשטח ישראל, שם יהיה עליהם להתעמת עם חיילי צה"ל. מבנים ארעיים, שירותים, מקלחות, סוללות עפר להגנה ואף אזורי מנוחה כבר הוקמו בצד העזתי של גדר הגבול במטרה לקלוט את המוני תושבי הרצועה שאמורים להגיע למקום ומשם להתחיל בצעדה.

 

בחמאס גם איימו על ישראל פן תנסה למנוע הגעת פלסטינים לגבול. "הכיבוש לא יוכל לפגוע בצעדה במהלך בלתי אלים", אמר מחמוד א-זאהר, בכיר חמאס בגדה. "אם יפגע בה, אני סבור שבידנו התגובה המתאימה לכך". על מנת להצית גל אלימות רחב יותר חמאס פועל גם באינטרנט וברשתות החברתיות בתקווה להוביל להגעתם של יותר מפגינים, ולעודד יציאה לתהלוכות גם בגדה.

 

בימים האחרונים התרחבו האירועים הביטחוניים סביב גבול הרצועה, והחל מהיום המצב עלול אף להחמיר, עם תחילת אירועי "צעדת השיבה" של חמאס. כלי תקשורת פלסטיניים מדווחים כי משרד הבריאות ברצועת עזה העלה את רמת המוכנות לקראת התקרבות אזרחי עזה לאורך גדר הגבול, והניסיונות הצפויים לחצייה המונית. 

 

  פלסטינים בהפגנות יום האדמה ברצועת עזה
 

פלסטינים בהפגנות יום האדמה ברצועת עזה(רויטרס)

 

 

השבוע נעצר פלסטיני לא חמוש שחצה את גדר המערכת מצפון רצועת עזה לשטח ישראל. הוא נעצר סמוך לנקודת החצייה והועבר לתחקור כוחות הביטחון. בתוך כך, אתמול התרחש אירוע ביטחוני נוסף כששני פלסטינים הגיעו למעבר קרני הישן, בסמוך לגדר המערכת, והציתו שם משטח הגבהה. ביום רביעי חדרו שלושה פלסטינים לשטח ישראל, ונעצרו בסמוך לבסיס צאלים, כ-20 ק"מ מהגדר וחמש שעות לאחר שחצו, כשעליהם רימונים וסכין. הם חלפו בדרכם על פני ישובים אך לא תקפו, כך שייתכן שהתכוונו להיאסר בישראל בשל המצב הכלכלי הקשה ברצועה.

 

ביום ראשון בערב נשמע גל אזעקות ביישובי עוטף עזה ומערכת כיפת ברזל שיגרה מספר גדול של טילים מיירטים, לאחר שירי מקלעים בתוך שטח הרצועה גרם להתרעות. בתגובה לירי צה"ל תקף באמצעות טנק שתי עמדות תצפית בצפון רצועת עזה. באותו יום ערך חמאס תמרון צבאי נרחב, במסגרתו גם נורו רקטות לעבר הים, ייתכן שהירי שהפעיל את האזעקות היה חלק מהתרגיל.

 

ביום שבת חדרו ארבעה פלסטינים לשטח ישראל דרך חור בגדר המערכת. הם ניסו להצית כלי הנדסי שהיה בקרבת מקום לצורך בניית המכשול התת-קרקעי. באותו זמן לא הכלי לא פעל, משום שהיה יום שבת. בתוך זמן קצר הגיע כוח שריון של צה"ל למקום והמסתננים ברחו בחזרה לשטח עזה.