BETA

29.03.2018

17:01

ליברמן על "צעדת השיבה": "חיילים רבים לא יצאו הביתה לחג"

צה"ל החל להתפרס לאורך גבול הרצועה, כשההיערכות תגיע לשיא מחר. המתפ"ש הזהיר את העזתים שלא להתקרב לגדר ולא ברור כמה יגיעו. ההנחייה לכוחות - לא לאפשר לאף פלס' לחדור

מתכוננים לצועדים: שר הביטחון אביגדור ליברמן כתב היום (חמישי) בטוויטר כי בשל הכוננות הרבה לקראת "צעדת השיבה" בערב ליל הסדר חיילים רבים לא יצאו לחג.

 

אני רוצה להודות לחיילי צה"ל על המסירות שלהם, המקצועיות והמוטיבציה. אני גאה להיות שר הביטחון של החיילים האלה. לעם ישראל יש על מי לסמוך!", כתב ליברמן.

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

בתום סריקות בבאר שבע: נתפס אדם שנחשד בכוונתו לבצע פיגוע

פירוק הגרעין ושיפור היחסים: נקבע מועד למפגש מנהיגי הקוריאות

גור פינקלשטיין לא יואשם בתכנון פגיעה באיש דת מוסלמי

 

במסיבת עיתונאים אמרו מארגני הצעדה כי היא תתנהל בדרכי שלום, אך קראו לערביי ישראל, לתושבי מזרח ירושלים ולפלסטינים בגדה המערבית לקיים מחר יום זעם.

 

כוחות צה"ל נפרסו כבר היום לאורך הגבול כששיא הכוננות יהיה מחר. ע"פ הערכות בצה"ל, הפגנות "צעדת השיבה" יחלו מחר עם יציאת המתפללים מהמסגדים. בשלב זה לא ידוע אם יהיו מאות מפגינים, אלפים או יותר מכך. מתאם הפעולות בשטחים, יואב פולי מרדכי, הזהיר נהגי אוטובוסים בעזה שלא להסיע מפגינים לעבר הגדר. כמו כן, דובר צה"ל, רונן מנליס, הזהיר את העזתים שמדובר באזור לחימה ושעליהם לא להגיע לגדר המערכת.

 

 מאהל שהוקם לצעדת השיבה
 

מאהל שהוקם לצעדת השיבה( חדשות עשר)

 

 

יותר ממאה צלפי מג"ב, כוחות גולני, נח"ל, גבעתי, וטנקים של חטיבת 7 יתפרסו לכל אורך גבול הרצועה. ההנחייה לכוחות היא לא לאפשר לאף אחד לחדור לתוך שטח ישראל.

 

בצעדה ישתתפו ערב רב של מפגינים, פעילי חמאס מחד, ומנגד אזרחים שרוצים להשתתף בהפנינג בו יהיה אוכל, אינטרנט בחינם, ריקודים וכו'. לאזור בו יש אוהלים יגיעו בין 30-40 אלף איש כך מעריכים הפלסטינים, אך הפלסטינים צופים שלגדר עצמה יגיעו רק עשרות בודדות.

 

ההתרחשויות מחר הן למעשה רק יריית פתיחה לצעדות המוניות שיימשכו מדי שבוע עד ל-15 במאי, יום הנכבה.

 

החשש הוא כי הארגון ינסה לפוצץ את גדר המערכת כדי להקל על כניסת תושבי הרצועה לשטח ישראל, שם יהיה עליהם להתעמת עם חיילי צה"ל. מבנים ארעיים, שירותים, מקלחות, סוללות עפר להגנה ואף אזורי מנוחה כבר הוקמו בצד העזתי של גדר הגבול במטרה לקלוט את המוני תושבי הרצועה שאמורים להגיע למקום ומשם להתחיל בצעדה.

 

בחמאס גם איימו על ישראל פן תנסה למנוע הגעת פלסטינים לגבול. "הכיבוש לא יוכל לפגוע בצעדה במהלך בלתי אלים", אמר מחמוד א-זאהר, בכיר חמאס בגדה. "אם יפגע בה, אני סבור שבידנו התגובה המתאימה לכך". על מנת להצית גל אלימות רחב יותר חמאס פועל גם באינטרנט וברשתות החברתיות בתקווה להוביל להגעתם של יותר מפגינים, ולעודד יציאה לתהלוכות גם בגדה.

 

 איש חמאס מרחיק מפגינים ברצועת עזה ביום האדמה
 

איש חמאס מרחיק מפגינים ברצועת עזה ביום האדמה (ארכיון - רויטרס)

 

 

בימים האחרונים התרחבו האירועים הביטחוניים סביב גבול הרצועה, והחל מיום שישי המצב עלול אף להחמיר, עם תחילת אירועי "צעדת השיבה" של חמאס. כלי תקשורת פלסטיניים מדווחים כי משרד הבריאות ברצועת עזה העלה את רמת המוכנות לקראת התקרבות אזרחי עזה לאורך גדר הגבול, והניסיונות הצפויים לחצייה המונית. 

 

אתמול נעצר פלסטיני לא חמוש שחצה את גדר המערכת מצפון רצועת עזה לשטח ישראל. הוא נעצר סמוך לנקודת החצייה והועבר לתחקור כוחות הביטחון. בתוך כך, אתמול התרחש אירוע ביטחוני נוסף כששני פלסטינים הגיעו למעבר קרני הישן, בסמוך לגדר המערכת, והציתו שם משטח הגבהה. שלשום חדרו שלושה פלסטינים לשטח ישראל, ונעצרו בסמוך לבסיס צאלים, כ-20 ק"מ מהגדר וחמש שעות לאחר שחצו, כשעליהם רימונים וסכין. הם חלפו בדרכם על פני ישובים אך לא תקפו, כך שייתכן שהתכוונו להיאסר בישראל בשל המצב הכלכלי הקשה ברצועה.

 

ביום ראשון בערב נשמע גל אזעקות ביישובי עוטף עזה ומערכת כיפת ברזל שיגרה מספר גדול של טילים מיירטים, לאחר שירי מקלעים בתוך שטח הרצועה גרם להתרעות. בתגובה לירי צה"ל תקף באמצעות טנק שתי עמדות תצפית בצפון רצועת עזה. באותו יום ערך חמאס תמרון צבאי נרחב, במסגרתו גם נורו רקטות לעבר הים, ייתכן שהירי שהפעיל את האזעקות היה חלק מהתרגיל.

 

ביום שבת חדרו ארבעה פלסטינים לשטח ישראל דרך חור בגדר המערכת. הם ניסו להצית כלי הנדסי שהיה בקרבת מקום לצורך בניית המכשול התת-קרקעי. באותו זמן לא הכלי לא פעל, משום שהיה יום שבת. בתוך זמן קצר הגיע כוח שריון של צה"ל למקום והמסתננים ברחו בחזרה לשטח עזה.