BETA

29.03.2018

11:44

עודכן:

תיעוד באל-ג'זירה: פלס' מציתים כלי של צה"ל ועמדה בגבול עזה

בסרטון שפורסם ברשת הערבית נראה תיעוד האירוע שהתרחש אתמול, ובו הוצתו משטח הגבהה ועמדת שמירה במעבר קרני הישן, בתוך שטח הרצועה

תיעוד: רשת אל-ג'זירה פרסמה היום (חמישי) סרטון שבו נראים הפלסטינים שהציתו משטח הגבהה של צה"ל ועמדת שמירה במעבר קרני הישן, בסמוך לגדר המערכת. הפלסטינים לא חצו את הגדר ולא חדרו לשטח ישראל.

 

הצעירים נראים בסרטון כשפניהם מוסתרות על ידי עיגול שחור שהטמיעה אל-ג'זירה בתיעוד. הכלי הצה"לי נראה עולה בלהבות לאחר שהוצת, וכך גם העמדה הצבאית.

 

בתגובה לאירוע, טנק של צה"ל תקף שתי עמדות תצפית של חמאס בצפון רצועת עזה. "צה"ל רואה בחומרה כל ניסיון פגיעה והשחתה של גדר המערכת ותשתית ביטחונית", כך נמסר. המכונה שהועלתה באש חזרה היום לשימוש.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

השוחד בנמל אשדוד: ראש הוועד לשעבר אלון חסן זוכה מכל האישומים

שש שנים לאחר שנורתה בראשה: כלת פרס נובל שבה לפקיסטן

בן ה-4 שמת לאחר שנשכח ברכב בנתיבות במשך 3 שעות הובא למנוחות

 

מוקדם יותר הבוקר, עצר כוח צה"ל שני פלסטינים שחצו את גדר המערכת בדרום רצועת עזה לשטח ישראל. השניים נתפסו על ידי הכוח בסמוך לנקודה שבה חצו את הגדר והועברו לתחקור כוחות הביטחון. השניים היו חמושים בסכין ובשני קאטרים.

 

 תיעוד מאלג'זירה, פלסטינים מציתים כלים של צה"ל
 

תיעוד מאלג'זירה, פלסטינים מציתים כלים של צה"ל (ללא קרדיט)

 

 

 

בימים האחרונים התרחבו האירועים הביטחוניים סביב גבול הרצועה, והחל מיום שישי המצב עלול אף להחמיר, עם תחילת אירועי "צעדת השיבה" של חמאס. כלי תקשורת פלסטיניים מדווחים כי משרד הבריאות ברצועת עזה העלה את רמת המוכנות לקראת התקרבות אזרחי עזה לאורך גדר הגבול, והנניסיונות הצפויים לחצייה המונית. עוד מדווח בתקשורת הפלסטינית כי צה"ל יצר קשר עם חברות הסעות בעזה והזהיר אותן מפני הסעה של מפגינים לאזור גדר הרצועה ביום שישי.

 

שלשום חדרו שלושה פלסטינים לשטח ישראל, ונעצרו בסמוך לבסיס צאלים, כ-20 ק"מ מהגדר וחמש שעות לאחר שחצו, כשעליהם רימונים וסכין. הם חלפו בדרכם על פני ישובים אך לא תקפו, כך שייתכן שהתכוונו להיאסר בישראל בשל המצב הכלכלי הקשה ברצועה.

 

ביום ראשון בערב נשמע גל אזעקות ביישובי עוטף עזה ומערכת כיפת ברזל שיגרה מספר גדול של טילים מיירטים, לאחר שירי מקלעים בתוך שטח הרצועה גרם להתרעות. בתגובה לירי צה"ל תקף באמצעות טנק שתי עמדות תצפית בצפון רצועת עזה. באותו יום ערך חמאס תמרון צבאי נרחב, במסגרתו גם נורו רקטות לעבר הים, ייתכן שהירי שהפעיל את האזעקות היה חלק מהתרגיל.

 

ביום שבת חדרו ארבעה פלסטינים לשטח ישראל דרך חור בגדר המערכת. הם ניסו להצית כלי הנדסי שהיה בקרבת מקום לצורך בניית המכשול התת-קרקעי. באותו זמן לא הכלי לא פעל, משום שהיה יום שבת. בתוך זמן קצר הגיע כוח שריון של צה"ל למקום והמסתננים ברחו בחזרה לשטח עזה.

 

  שלושת הפלסטינים מתיעוד מצלמות האבטחה של קיבוץ צאלים
 

שלושת הפלסטינים מתיעוד מצלמות האבטחה של קיבוץ צאלים (ללא קרדיט)

 

 

חמאס החל בהכנות לקראת "צעדת השיבה" לאורך גדר הגבול, שצפויה להתחיל בשישי הקרוב. הארגון כבר הכין תשתיות לקראת הגעתם הצפויה של המפגינים, ואף פרסם הנחיות להתמודדות עם אמצעי פיזור הפגנות. ההתרחשויות בשישי הקרוב הן למעשה רק יריית פתיחה לצעדות המוניות שיימשכו מדי שבוע עד ל-15 במאי, יום הנכבה.

 

החשש הוא כי הארגון ינסה לפוצץ את גדר המערכת כדי להקל על כניסת תושבי הרצועה לשטח ישראל, שם יהיה עליהם להתעמת עם חיילי צה"ל. מבנים ארעיים, שירותים, מקלחות, סוללות עפר להגנה ואף אזורי מנוחה כבר הוקמו בצד העזתי של גדר הגבול במטרה לקלוט את המוני תושבי הרצועה שאמורים להגיע למקום ומשם להתחיל בצעדה.

 

בחמאס גם איימו על ישראל פן תנסה למנוע הגעת פלסטינים לגבול. "הכיבוש לא יוכל לפגוע בצעדה במהלך בלתי אלים", אמר מחמוד א-זאהר, בכיר חמאס בגדה. "אם יפגע בה, אני סבור שבידנו התגובה המתאימה לכך". על מנת להצית גל אלימות רחב יותר חמאס פועל גם באינטרנט וברשתות החברתיות בתקווה להוביל להגעתם של יותר מפגינים, ולעודד יציאה לתהלוכות גם בגדה.

 

"נמאס לנו מחמאס ומאבו מאזן", אמר תושב עזה שמתכנן להגיע להפגנה בשישי. "אבל אני מגיע כי המצב בעזה כה גרוע, אין כסף, אין סיגריות ואין חיים". חמאס מנצל את המצב הקשה בעזה ומעוניין כאמור בעימות ובהרוגים כמו גם בקריאת תיגר על אבו מאזן ועל האיומים לעצירת התשלומים לארגון ולרצועה – כל זאת על מנת להגביר את הלחץ ברחוב העזתי ובמטרה להפנות את הזעם לישראל.