BETA

29.03.2018

01:24

ממשיך לפטר: טראמפ הדיח את השר לענייני חיילים משוחררים

לאחר שבשבוע שעבר סיים את תפקידו הרברט מקמאסטר, היועץ לביטחון לאומי, הגיע תורו של דיוויד שולקין. במקומו, מונה רופא הבית הלבן, רוני ג'קסון, ששיבח בעבר את בריאותו

בווידאו: טראמפ הדיח את היועץ לביטחון לאומי

 

גל הפיטורים נמשך: הנשיא דונלד טראמפ הודיע הלילה (חמישי) על פיטוריו של השר לענייני חיילים משוחררים, דיוויד שולקין. זאת, פחות משבוע לאחר שהדיח את הרברט מקמאסטר, היועץ לביטחון לאומי.

 

במקומו, מונה לתפקיד רופא הבית הלבן, רוני ג'קסון, ששיבח בעבר את בריאותו של הנשיא. "אני שמח לבשר כי בכוונתי למנות את רוני ג'קסון כשר החדש לענייני חיילים משוחררים", צייץ הנשיא האמריקני בחשבון הטוויטר שלו, "אני מודה לדיוויד שולקין על שירותו למען ארצנו ולמען חיילינו הנפלאים".

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

המשטרה הבריטית חושדת: המרגל הרוסי ובתו הורעלו בפתח ביתם

ננעל על הטרף: חיי נחש שאכל נעל במקום חיה - ניצלו

מחוץ לחגיגה: מדוע כספים מההיי-טק לא יגיעו לקרן הפנסיה שלכם?

 

 

ג'קסון אדם מוכשר מאוד", אמר טראמפ, "כאחד ששירת בעצמו, הוא ראה קודם כל את ההקרבה העצומה שעושים החיילים שלנו, ויש לו הערכה עמוקה כלפיהם".

 

סיום תפקידו הצפוי של שולקין, יתרחש ברקע דוח ביקורתי שחיבר המפקח הכללי של משרדו. על פי הדוח, השר היוצא קיבל לידיו באופן בלתי נאות כרטיסים למשחק טניס בטורניר ווימבלדון, במהלך נסיעתו ללונדון, ומסר הצהרות כוזבות כדי שאשתו תוכל להצטרף אליו לטיסות על חשבון הממשלה.

 

 דיוויד שולקין ודונלד טראמפ
 

דיוויד שולקין ודונלד טראמפ (רויטרס)

 

 

כזכור, ביום שישי האחרון פיטר טראמפ את הרברט מקמאסטר, היועץ לביטחון לאומי. זאת, לאחר שרק בשבוע לפני כן הדיח את שר החוץ טילרסון. מחליפו בתפקיד יהיה ג'ון בולטון, שהיה בעבר שגריר ארה"ב באו"ם. בולטון ייכנס לתפקידו בתשיעי באפריל.

 

טראמפ זעם על ההדלפה כי הוא בירך את נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, על נצחונו בבחירות, למרות שמקמאסטר כתב לו באותיות גדולות שלא לעשות כן. ברגע שהתפרסם הסיפור, נגזר דינו של היועץ לביטחון לאומי. בולטון, שהיה בעבר שגריר ארה"ב באו"ם, נחשב לקיצוני בדעותיו ובניגוד למקמאסטר, הוא מתנגד חריף להסכם הגרעין עם איראן. בעבר, קרא לנשיא טראמפ לתקוף את צפון קוריאה.

 

 דיוויד שולקין, השר לענייני חיילים משוחררים בארצות הברית
 

דיוויד שולקין, השר לענייני חיילים משוחררים בארצות הברית (רויטרס)

 

 

במהלך כהונתו הקצרה הספיק הנשיא האמריקני להיפטר מרבים מהאנשים המקיפים אותו. תחילה היה זה היועץ לביטחון לאומי של טראמפ, מייקל פלין, שנאלץ לעזוב את תפקידו חודש בלבד לאחר השבעתו. זאת, על רקע מעורבותו בחקירת הקשרים בין צוות הקמפיין של טראמפ לרוסיה, והטענות לכך ששיקר לסגן הנשיא מייק פנס בכל הנוגע לפגישתו עם השגריר הרוסי בארה"ב. ההדחות הנסובות סביב החקירה המסועפת על הקשרים בין אנשי הנשיא למוסקבה לא הסתיימו בפלין. בחודש מאי פוטר ראש הבולשת הפדרלית (FBI) ג'יימס קומי, שניהל את החקירה. מאז יצא קומי בפומבי נגד טראמפ ואף טען במהלך שימוע בסנאט כי הנשיא שיקר כאשר אמר שסיבת פיטוריו לא נוגעת לחקירה.

 

בהמשך היה זה דובר הבית הלבן שון ספייסר, שספג ביקורת רבה על התנהלותו במהלך כהונתו הקצרה, שהודיע על פרישתו. היה זה במחאה על בחירתו של אנתוני סקרמוצ'י למנהל התקשורת של הבית הלבן. אותו סקרמוצ'י לא החזיק יותר מעשרה ימים בתפקידו.הוא נאלץ למסור את המפתחות  לאחר ההתבטאויות הקשות שהשמיע בתקשורת על עמיתיו ועל רקע ההתנגדות של ראש הסגל ג'ון קלי למינויו.

 

ג'ון קלי עצמו מונה לתפקידו במקומו של ראש הסגל הקודם ריינס פריבוס, שהודח בעקבות טיעונים לכך שהדליף מידע לתקשורת. יועצו האסטרטגי של טראמפ, סטיב באנון, שהיה אחד האנשים שהביאו את איש העסקים לבית הלבן. גם הדחה זו הגיעה על רקע החשש מהדלפות לתקשורת, כמו גם מאבקיו של באנון עם הבכירים הנוספים המקיפים את הנשיא.