BETA

27.03.2018

17:21

סערת הרעלת המרגל: נאט"ו הודיע כי יסולקו שבעה אנשי צוות רוסים

מזכ"ל האמנה הצפון-אטלנטית הצהיר כי מטרתו היא צמצום כמות הסגל הרוסי למקסימום של 20 דיפלומטים: "המשמעות היא שלרוסיה תהיה יכולת מודיעינית פחותה במדינות נאט"ו"

בווידאו: ארה"ב ו-17 מדינות אירופיות יגרשו עשרות דיפלומטים רוסים

 

 

מזכ"ל נאט"ו, האמנה הצפון-אטנלנטית, ינס סטולטנברג, הודיע היום (שלישי) כי הארגון יסלק שבעה אנשי צוות רוסים, ויצמצם את כמות הסגל הרוסי המקסימלי ל-20 דיפלומטים. זאת, לאחר ניסיון החיסול של המרגל הרוסי ובתו בבריטניה לפני מספר שבועות.


לדבריו של סטולטנברג, משמעות הצעד היא שלרוסיה תהיה יכולת פחותה לבצע משימות מודיעניות במדינות הארגון. "זה מעביר מסר ברור מאוד לרוסיה, שישנן השלכות למעשיה", אמר.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

חושף פרשת פייסבוק: בלאק קיוב פרצה למידע רפואי על נשיא ניגריה

תקרית הירי בדובדבן: החייל היורה חשוד בשיבוש הליכי חקירה

משתמשי אנדרואיד? כך תדעו איזה מידע פייסבוק אספה עליכם

 

במקביל, בולגריה הודיעה היום כי תחזיר את שגרירה מרוסיה לטובת דיון בנושא. ההצהרה מצביעה על הקשחה בעמדתה של המדינה, ארבעה ימים בלבד לאחר שראש הממשלה, בויקו בוריסוב, אמר כי אין לו כל תוכנית להחזיר את המשלחת הדיפלומטית לרוסיה. לדברי בוריסוב, למרות שישנה "הסתברות גבוהה" לכך שרוסיה עומדת מאחורי המתקפה, הוא זקוק ליותר ראיות, וכי הוא מודאג כי החזרתם של שגרירי האיחוד האירופי תגרום לנזק רב יותר ליחסים עם רוסיה. 

 

 דגימות המרגל הרוסי שהורעל
 

דגימות המרגל הרוסי שהורעל( רויטרס)

 

 

מוקדם יותר, שר החוץ של מולדובה הכריז על שלושה דיפלומטים רוסים כ"בלתי רצויים" והודיע כי הם צריכים לעזוב את המדינה בתוך שבעה ימים. לדבריו, מדובר בפעולה של סולידריות עם בריטניה.

 

הצעדים הללו מצטרפים לאלו של ארה"ב, קנדה, גרמניה, צרפת, אוקראינה, אוסטרליה ולמעלה מעשר מדינות נוספות רבות מכל קצוות אירופה, שהודיעו אתמול על גירושם של עשרות דיפלומטים רוסים משטחן. זאת, לאחר הפנייה הבריטית אל מועצת הביטחון של האו"ם לאחר האירוע.

 

ארצות הברית תגרש לא פחות מ-60 דיפלומטים רוסים בעקבות הפרשה, 12 מתוכם מכהנים בתפקידים שונים במשרדי האו"ם שבניו יורק. נוסף על כך, הקונסוליה הרוסית בסיאטל תיסגר, כך הכריע הנשיא טראמפ. השגריר הרוסי בארצות הברית הגיב למהלך. "ארה"ב מחרבת את המעט שנשאר מיחסיה איתנו ומבינה רק כוח", מסר השגריר בתגובתו החריפה. גורם בפרלמנט הרוסי הוסיף כי מדינתו תגרש 60 דיפלומטים ואנשי צוות מארה"ב בתגובה, כך מדווחת סוכנות הידיעות הרוסית. לצד זאת, דובר הקרמלין מסר שפוטין טרם הכריע בנוגע לתגובה, אך היא תהיה מותאמת באופן דומה להחלטה של מדינות המערב.

 

מיי בביקור בעיר שבו הורעל המרגל הרוסי
 

מיי בביקור בעיר שבו הורעל המרגל הרוסי( רויטרס)

 

 

"אנחנו עומדים בסולידריות בלתי שבירה עם בריטניה. היום נגרש 60 חברים מהמשלחת הרוסית ונדרוש מהרוסים לסגור את הקונסוליה בסיאטל", כתבה דוברת מחלקת המדינה בארה"ב בטוויטר תוך שהיא מצרפת את המסמך הרשמי שמפרט את ההחלטה האמריקנית.

 

פרט לארצות הברית, שתגרש את המספר הרב ביותר של נציגים רוסים, בגרמניה, פולין וצרפת החליטו על גירושם של ארבעה דיפלומטים רוסים מכל מדינה. מאיטליה, אלבניה ודנמרק יגורשו שניים. קנדה תראה את הדלת החוצה לארבעה דיפלומטים אף היא במהלך אותו היא מגדירה כ"סולידריות עם הממלכה המאוחדת". אוסטרליה והולנד יגרשו שני דיפלומטים, לטביה, פינלנד, הונגריה, קרואטיה, שבדיה, אסטוניה ורומניה הודיעו על גירוש של דיפלומט אחד כל אחת, וצ'כיה הודיעה כי תגרש את שלושה חברי השגרירות הרוסית בשטחה. 

 

אוקראינה, שכנתה של רוסיה ומי שנמצאת בסכסוך ארוך שנים עם המעצמה, הודיעה כי ארצה תגרש 13 דיפלומטים. פולין הודיעה כי הדיפלומטים הרוסים שיגורשו מארצה - יגורשו לפני השלושה באפריל. ליטא הודיעה על גירוש שלושה דיפלומטים ועל הוצאת איסור ל-44 אזרחי רוסיה מכניסה לשטחה.

 

"הפעולה המשותפת של בעלות בריתנו שולחת מסר ברור לרוסיה כי היא לא תוכל להפר את החוק הבינלאומי", מסרה בתגובה להתפתחות הדרמטית ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי. גם שר החוץ הבריטי, בוריס ג'ונסון, התייחס לגירוש רחב ההיקף וטען כי מדובר במהלך הרחב ביותר של מדינות המערב כנגד מרגלים רוסים מאז ומעולם.