BETA

26.03.2018

17:58

 אילוסטרציה
אילוסטרציה,
shutterstock

בקשות הגבלה חדשות: המדינה ממשיכה לצוד אתרים שמפרסמים זנות

לאחר שבשבוע שעבר הגישה הפרקליטות לראשונה בקשה שתימנע את הגישה לשני אתרים שנותנים במה לשירותי מין, עתה הוגשו שמונה בקשות נוספות לבית המשפט

מחלקת הסייבר בפרקליטות הגישה היום (שני) שמונה בקשות חדשות לבית המשפט, על מנת שזה יגביל את הגישה לאתרי אינטרנט ישראליים המפרסמים שירותי זנות. הבקשות מגיעות לאחר שבשבוע שעבר הוגשו לראשונה שתי בקשות דומות, כנגד שני אתרים בעלי אופי דומה.

 

כל הבקשות הוגשו לפי חוק סמכויות לשם מניעת ביצוע עבירות באמצעות אתר אינטרנט, שנכנס לתוקפו בחודש ספטמבר האחרון. בבקשות החדשות מציינת הפרקליטות כי אתרי האינטרנט המדוברים פונים לקהל יעד ישראלי. בשבעה מתוך שמונת האתרים התוכן כתוב בעברית ו"שירותי" הזנות מוצעים בישראל, ואילו באתר השמיני הטקסט באנגלית, אולם מספר הטלפון ליצירת קשר להזמנת שירותי הזנות - הוא טלפון ישראלי, והשירותים מוצעים בישראל. 

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

האירוע בקוסרא: נסגר התיק נגד הורי הילדים שירו למוות בפלסטיני

שינוי בעולם המלצרות: טיפים ייחשבו כהכנסת העסק וישולמו כשכר

הלם בקהילה היהודית בצרפת עקב רצח הקשישה; נעצר חשוד נוסף

 

על פי הפרקליטות, שלושה מתוך שמונת האתרים, שלגביהם הוגשו בקשות, מאוחסנים בשרתי אירוח בישראל, ועל כן הבקשה בנוגע אליהם היא בקשה להסרת אתר האינטרנט. חמישה מתוך שמונת האתרים מאוחסנים בשרתים זרים, ועל כן הבקשה בנוגע אליהם היא בקשה להגבלת גישה, באמצעות ספקיות הגישה לאינטרנט בישראל, שכן לא ניתן לחייב את הסרת האתרים עצמם.

 

במחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה מעריכים כי אתרי האינטרנט, שלגביהם הוגשו הבקשות כעת, הם בעלי תפוצה רחבה יחסית, והצטברו רבבות ולעתים אף מאות אלפי כניסות לכל אחד מהאתרים האמורים. עוד הוסיפו, כי צפויים בקשות נוספות בתקופה הקרובה, בהתאם לחוק שעבר בחודש ספטמבר.

 

 אישה בזנות, אילוסטרציה
 

אישה בזנות, אילוסטרציה( GettyImages/אימג'בנק)

 

 

בפרקליטות ציינו בשבוע שעבר כי תופעת פרסום שירותי הזנות שכיחה מאוד באינטרנט, כך שכיום שירותי זנות נגישים לכל באמצעות חיפוש פשוט במנוע החיפוש, ובמסגרת אתרי אינטרנט גדולים, רחבי תפוצה, ובעברית. על פי החוק שעבר, יכול תובע מוסמך לפנות לבית המשפט המחוזי בבקשה להוצאת צווים להסרת אתרי אינטרנט המאוחסנים על גבי פלטפורמות אירוח בישראל, לחסום גישה לאתרי אינטרנט המאוחסנים על גבי שרתים בחו"ל או להורות על סינון האתרים מתוצאות החיפוש.

 

החוק נוגע לאתרי אינטרנט שכוללים פעילות עבריינית מחמישה סוגים: פעילות של ארגון טרור, פרסום תכנים פדופילים, ארגון הימורים אסורים, סחר בסמים מסוכנים ופרסום שירותי זנות. לאחר כניסת החוק לתוקף, הוסמכו תובעי מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה לטפל בהגשת בקשות לצווים לפי החוק. המחלקה משתפת פעולה עם חטיבת החקירות במשטרה, ובדיון משותף, הוחלט לאחרונה להתמקד תחילה באתרים המפרסמים שירותי זנות.

 

"בכוונת הפרקליטות להרחיב את השימוש בסעדים הקיימים על פי החוק החדש, וזאת כחלק מתפישת ההפעלה של הפרקליטות בתחום המאבק בפשיעה המקוונת", אמר בשבוע שעבר מנהל מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה, ד"ר חיים ויסמונסקי. "במסגרת הפעילות המשותפת מול המשטרה, נאספים חומרים רבים לגבי אתרי אינטרנט בעלי נגיעה למדינת ישראל הכוללים פרסום שירותי זנות, ובקרוב תוגשנה בקשות נוספות לצווים לפי החוק החדש".

 

עו"ד ניצן כהנא מהמטה למאבק בסחר בנשים ובזנות מסרה: "תעשיית הזנות הישראלית, שמגלגלת מעל 1.3 מליארד שקל בשנה, מבוססת בעיקר על פרסום ברשת האינטרנט. כך עלה כבר בסקר הלאומי של משרדי הרווחה וביטחון הפנים שפורסם בשנת 2016 ומנה 670 אתרי מין המפרסמים זנות לקהל הישראלי". בהתייחסות לבקשות התקדימיות שנשלחו היום הוסיפה: "אין ספק שנעשה היום עוד צעד חשוב למיגור תעשיית הזנות הנצלנית. אני רוצה לברך את המשטרה והפרקליטות על מאמצם להגביל את הקלות שבה פועלים סרסורים ומנהלי בתי בושת כדי להגדיל את רווחיהם על גבן של נשים בזנות. אך אבקש להזכיר כי מדובר רק בשניים מתוך אתרים רבים שאת הגישה אליהם יש להגביל, ויפה שעה אחת קודם".