BETA

24.03.2018

23:52

תיעוד מגבול עזה: פלסטינים הציתו כלי הנדסי; צה"ל תקף בתגובה

בסרטון נראים ארבעה משתחלים דרך הגדר ומתקרבים לכלים שעבדו על המכשול נגד מנהרות. כוח הגיע למקום והבריח אותם חזרה לרצועה. הצבא תקף ברפיח: "חמאס אחראי לנעשה ברצועה"

בסרטון ששודר אמש (שבת) ברשת "אל-ג'זירה" נראים ארבעה פלסטינים חוצים את גדר המערכת מעזה לישראל ומנסים להצית כלי הנדסי שעבד על המכשול התת-קרקעי נגד מנהרות שמוקם בגבול.

 

בתיעוד נראים חמישה צעירים מתקרבים לגדר המערכת, ואז ארבעה מהם עוברים דרך פתח בגדר לתוך שטח ישראל. החשודים רצים מעל סוללת עפר ומתקרבים לכלי ההנדסי. על פי צה"ל החשודים עברו באזור כיסופים וניסו לשרוף את הכלי. בסרטון נראה עשן עולה מאזור הכלי ואז טנק של צה"ל מתקרב במהירות אל הפלסטינים, שנמלטים מהמקום ובחזרה לשטח הרצועה.


לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

סערת פייסבוק: פשיטה על משרדי החברה הבריטית, שפעלה גם בברקזיט

סוף עצוב באוסטרליה: כ-150 לוויתנים נסחפו לחוף - מעטים שרדו

מצרים: שני הרוגים ו-4 פצועים מפיצוץ מכונית תופת באלכסנדריה

 

הנזק לכלי הנדסה ברצועת עזה
 

הנזק לכלי הנדסה ברצועת עזה (ללא קרדיט)

 

 

בתגובה לאירוע, תקף צה"ל באמצעות מטוסי קרב מטרת טרור של חמאס במחנה אימונים ברפיח, בדרום רצועת עזה. בהודעת דובר צה"ל נכתב כי "האירוע שהתרחש אמש, בו זוהתה פגיעה בגדר הביטחון וניסיון להצתת כלי רכב הנדסי, הינו אירוע חמור נוסף ברצף אירועים במרחב הגדר. ארגון הטרור חמאס הוא האחראי הבלעדי לנעשה ברצועה וממנה. צה"ל מזהיר מפני אירועים בהם אזרחים נקראים ל'הפגנות' שמשמשות כיסוי לפגיעה בתשתיות ביטחוניות ולניסיון פגיעה באזרחי ישראל או בחיילי צה"ל. נמשיך להגיב ביד קשה לכל ניסיון מסוג זה". עוד הסבירו שהעבודות על המכשול היו מושבתות בגלל השבת.

 

מתאם הפעולות בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, כתב אמש בעמוד הפייסבוק של מתפ"ש בערבית כי "ברור שחמאס נכשל בניהול הרצועה. ידוע שחמאס מתעדף את צרכיו על פני האוכלוסייה. חמאס מנצל וינצל את ההפגנות כדי לשלב בתוכן פעילי חמאס, גם אם הם יטמעו בביגוד אזרחי, מהלך שקוף וברור. חמאס משקיע כסף בהפגנות במקום שישקיע זאת בבריאות ותשתיות מים ואיכות הסביבה. אל תאפשרו לחמאס להשתמש בנשים, ילדים ואוכלוסייה תמימה. נפעל בנחישות וביד קשה נגד כל פגיעה בתשתיות בטחוניות ישראליות ובניסיון כניסה לעבר ישראל״.

 

 הנזק לכלי הנדסה של צהל על ידי פלסטינים
 

הנזק לכלי הנדסה של צה"ל על ידי פלסטינים (ללא קרדיט)

 

 

האירועים התרחשו ברקע הכנות שני הצדדים ל"צעדת השיבה, שצפויה להתרחש בסוף השבוע, בליל הסדר. כמה אלפי פלסטינים צפויים לצעוד לעבר גדר המערכת במסגרת האירוע. חמאס קרא לצעדה של מאה אלף איש אולם לא ברור כמה אנשים יגיעו בפועל. המפגינים מצידם, טענו כי לא יהיו חמושים וכי בכוונתם רק לצעוד. היום, כהכנה למחאה, ניטעו עצי זית מזרחית לחאן יונס, כסמל של שלום.

 

בתוך כך, אלוף פיקוד דרום, אייל זמיר, העביר בשבוע שעבר תדריך לראשי הרשויות בעוטף עזה בנוגע לשבועות הקרובים, כאשר האירוע שבו התמקד הסברו היה "צעדת השיבה". מטרת הצבא היא לאפשר לתושבי עוטף עזה לקיים את החג כסדרו. כמו כן, מפקדים בכירים הגיעו לתצפית בצפון רצועת עזה, מול סג'עייה.

 

"אין תחליף להתנגדות מזויינת", אמר אסמאעיל רדואן, בכיר בחמאס, "אבל אנחנו נשתמש בכל השיטות החוקיות האפשריות בכדי להגיב על החלטת טראמפ ולהדגיש כי ירושלים ופלסטין הן שלנו וכי לציונים אין כל מעמד ביחס לאדמה המבורכת הזאת".

 

על פי ההערכה, בצעדה זו צפוי שימוש באמצעי לחימה. בימים הקרובים צפויים להגיע לאזור כוחות נוספים שיתגברו את אלה שכבר נמצאים בשטח. בד בבד, נמשך המאמץ ההסברתי, כאשר ישראל מזהירה את תושבי הרצועה כי לא תתאפשר הגעה לגדר הגבול.

 

כזכור, הפלסטינים הכריזו לפני מספר שבועות כי הם מתכוונים להקים "עיר אוהלים" על הגבול עם ישראל. מארגני המחאה הודיעו שהמחאה תתחיל ב-30 במארס, "יום האדמה" - שהשנה מצוין ביחד עם ערב ליל הסדר, ותסתיים ב-15 במאי, היום בו הם מציינים את "יום הנכבה".