BETA

22.03.2018

09:46

עודכן:

חמאס: חיסלנו את החשוד המרכזי בניסיון הרצח של רה"מ הפלסטיני

דווח כי שני אנשי ביטחון של הארגון העזתי נהרגו בחילופי אש עם המבוקש. שני חשודים נוספים נעצרו. בכיר ברמאללה לחדשות עשר: "זו הצגה שלא תציל את הפיוס"

ניסיון חיסול ראש הממשלה הפלסטיני בעזה: כוחות הביטחון של חמאס חיסלו היום (חמישי) את אנס אבו חוסה, החשוד המרכזי בתכנון ניסיון החיסול של ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה. בהודעה מטעם הארגון נמסר כי הוא חוסל בתום חילופי אש במחנה הפלסטינים נוסייראת ברצועה. חבר הלשכה המדינית של חמאס, סלאח אל-ברדוויל, הוסיף כי שניים מעוזריו של אבו חוסה נעצרו.

 

על פי דיווחים בכלי התקשורת הפלסטיניים, ישנם שני הרוגים בחילופי האש בין המבוקש לבין מנגנוני הביטחון של חמאס בנוסייראת. כמו כן, דווח כי מנגנוני הביטחון של חמאס חסמו את כל דרכי הגישה אל המחנה וממנו.

 

עם זאת, גורם פלסטיני בכיר ברמאללה מסר לחדשות עשר כי "מדובר בהצגה של חמאס. זה לא יציל את הפיוס. כפי שאמר אבו מאזן - חמאס עומד מאחורי ניסיון החיסול של ראמי חמדאללה".

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

מדינות המפרץ על תקיפת הכור: כך ישראל צריכה לעשות לאיראן

לימד את כלבו להצדיע במועל יד - ועלול לשבת במאסר

בוריס ג'ונסון: פוטין ינצל המונדיאל - כמו היטלר באולימפיאדה

 

 מחנה הפליטים נוסייראת
 

כוחות הביטחון של חמאס במחנה הפליטים נוסייראת (אתר "שבכת קודס")

 

 

המחסומים שהציבו מנגנוני הביטחון של חמאס בכניסה למחנה נוסייראת
 

המחסומים שהציבו מנגנוני הביטחון של חמאס בכניסה למחנה נוסייראת (ללא קרדיט)

 

 

מוקדם יותר היום, מקורות פלסטינים מסרו לעיתון הלבנוני "א-נשרה" כי יו"ר הפרלמנט הלבנוני, נביה ברי, הצליח לגבש הסכם פשרה בין ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן לראש הלשכה המדינית של החמאס אסמאעיל הנייה. המקורות טענו כי על פי ההסכם, הרשות הפלסטינית לא תטיל סנקציות ענישה על עזה כפי שתכננה בעקבות ניסיון ההתנקשות הכושל בראש הממשלה חמדאללה לפני עשרה ימים בעזה. בתמורה, התחייבה תנועת החמאס לקיים חקירה רצינית ושקופה לגילוי המעורבים בניסיון ההתנקשות ולהעביר את תוצאות החקירה לרשות הפלסטינית. 

 

מקורות פלסטינים מסרו גם לעיתון "אל חייאת" כי החמאס חיזקה לאחרונה את יחסיה עם איראן וחיזבאללה נוכח "עסקת המאה" שמגבש הממשל האמריקני. לפי המקורות בחמאס פועלים להקמת ברית פלסטינית–ערבית-אסלאמית שתתמודד עם תוכנית השלום של הנשיא טראמפ. לפי הדיווח הדיונים בנושא זה בין החמאס לאיראן וחיזבאללה הגיעו לשלב מתקדם מאד.

 

הפלסטינים דיווחו הבוקר גם על חילופי אש במחנה הפליטים נוצייראת בעזה בין מנגנוני הביטחון של חמאס לבין המבוקש החשוד, אנס אבו חוסה, בניסיון החיסול של רה"מ הפלסטיני ראמי חמדאללה.

 

 אבו מאזן והניה

אבו מאזן והנייה (רויטרס)

 
 מנגנוני הביטחון של חמאס (אילוסטרציה)
 

מנגנוני הביטחון של חמאס למעצר החשוד בפיצוץ השיירה של ראמי חמדאללה (סוכנות הידיעות שיאהב)

 

 

ההסכם שגיבש ברי כולל גם את חידוש הדיאלוג לפיוס הפנים-פלסטיני בין תנועת חמאס לרשות הפלסטינית.

 

בתחילת השבוע גינו בחמאס את דבריו של אבו מאזן, וטענו כי יו"ר הרשות הפלסטינית מנסה להרוס את התוכנית הלאומית של הפלסטינים, ואת אחדותם של עזה והגדה, על מנת ליצור אנרכיה שתאפשר לו לקבל את עסקת השלום שרוקם הממשל אמריקני.

 

"מה שעבאס עשה איננו ניסיון לפגוע בחמאס", אמרו, "הופתענו מהעמדות שהשמיע עבאס הערב שהם בגדר שריפת גשרים וחיזוק הפיצול". בארגון טענו כי תנועת חמאס עשתה את כל המאמצים על מנת ללקדם את הסכם הפיוס עם הרש"פ, והודיעו כי מנגנוני הביטחון ממשיכים לחקור את הפגיעה בשיירותו של ראש הממשלה הפלסטינית, ראמי חמדאללה.

 

זמן קצר לפני כן האשים אבו מאזן בחריפות את חמאס באחריות לכישלון מאמצי הפיוס, ובניסיון התנקשות ברה"מ הפלסטיני. "עשינו כל מה שאפשר על מנת שהפיוס יצליח ויוסרו כל המכשולים להצלחתו", אמר, "לצערנו קיבלנו אפס אפשרויות לפעילות מלאה של הממשלה בעזה. זו צביעות, הם לא רוצים פיוס".

 

"מה קיבלנו בתמורה? את הפשע נגד חמדאללה", המשיך אבו מאזן, "אירוע מסוג זה לא זר לחמאס ולא מחוץ להתנהגותם המסורתית. כאשר הם אומרים שהם חוקרים את האירוע, אנחנו לא רוצים שום חקירה או מידע משום שאנחנו יודעים טוב מאוד כי הם אלו שעומדים מאחורי האירוע הזה וביצעו אותו. הפגיעה בשיירה בעזה - אם הייתה מצליחה חס וחלילה הייתה משליכה השלכות קשות על העם הפלסטיני והייתה מביאה למלחמת אזרחים מדממת".

 

לאחר האשמות ישירות אלה, יו"ר הרש"פ הודיע על "צעדים לאומיים, כלכלים וחוקיים כדי לשמור על הפרוייקט הלאומי שלנו". הוא הוסיף תקווה כי תושבי עזה יקבלו את אותם החלטות לאומיות, "שלא תחשבו שאנחנו מענישים אזרחים פלסטינים, לא בעזה ולא בגדה".

 

ניסיון ההתנקשות בחמדאללה אירע בכניסה לרצועת עזה, עת רה"מ הפלסטיני הגיע לביקור באזור שבשליטת חמאס. פרט לראש הממשלה, בשיירה נסע גם ראש המודיעין של הרשות, מאג'ד פרג'. השניים לא נפגעו. לאחר האירוע, אמר חמדאללה: "אשוב לעזה, האירוע רק יחזק אותי". 

 

בתמונות שהתפרסמו ברצועה נראים רכבי השיירה של ראש הממשלה כשהשמשות שלהם מנופצות. דובר משרד הפנים של חמאס מסר לאחר האירוע כי לא היו נפגעים. בכיר פתח עזאם אל-אחמד הטיל את האחריות למתקפה על חמאס, ודרש מהמצרים להכריז כי הארגון הוא הצד המכשיל את הפיוס הפנים פלסטיני.