BETA

21.03.2018

16:56

נתניהו על תקיפת הכור: "הממשלה, צה"ל והמוסד ראויים לכל הערכה"

רה"מ הגיב לראשונה על תקיפת המתקן הגרעיני בסוריה ב-2007 על ידי חיל האוויר, שהותרה הבוקר לפרסום. ליברמן: בשל מלחמת הקרדיטים, מתחרט שאישרתי לצנזורה לפרסם את האירוע

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב אחר הצהריים (רביעי) לתקיפת הכור הגרעיני בסוריה, שנערכה בשנת 2007 אך הותרה לפרסום רק היום בבוקר.

 

"ממשלת ישראל, צה"ל והמוסד מנעו מסוריה לפתח יכולת גרעינית", מסר נתניהו, "הם ראויים לכל הערכה על כך". הוא הוסיף התייחסות גם לפעולותיו נגד הגרעין האיראני: "המדיניות של ישראל הייתה ונשארה עקבית – למנוע מאויבנו להתחמש בנשק גרעיני".

 

בתוך כך, שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר לעיתון "הארץ" כי הוא מתחרט על שאישר לצנזורה לפרסם את פרטי המבצע, "לנוכח מלחמת הקרדיטים וגל ההשמצות ההדדיות". לדבריו, מחול השדים שמתחולל בתקשורת הישראלית "מבייש" את ההחלטה שהתקבלה להשמיד את הכור, והדבר עושה עוול לטייסים שהשתתפו בפעולה ולאנשי המוסד ואמ"ן שהביאו את המידע. "אנשים פרצו את כל המחסומים ופשוט משלשלים חופשי מידע שחלקו עלול לגרום פגיעה קשה בביטחון ישראל", אמר. בהמשך, בעקבות ביקורתו על הצנזורה, מסר שר הביטחון לתקשורת את ההודעה הבאה: "אני מלא הערכה לצנזורה הצבאית ולצנזורית הראשית. עבודת המטה שהובילה הצנזורה, בטרם התירה לפרסום את המבצע להשמדת הכור הסורי, היתה מקצועית ביותר וללא דופי. החלטת הצנזורה שהובאה לאישורי הסתמכה על חוות דעת של גורמי הביטחון הבכירים ביותר בצה"ל ובמוסד".

 

 ראש הממשלה בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן (רויטרס)

 

 

הבוקר כאמור פורסם כי בלילה שבין ה-5 ל-6 בספטמבר 2007, יצאה ישראל למבצע "מחוץ לקופסה", שבמהלכו תקפו מטוסי חיל האוויר את הכור הגרעיני באזור דיר א-זור. עשר שנים וחצי אחרי, הותרו לפרסום פרטי ותיעוד התקיפה, ולמעשה זו הפעם הראשונה שבה מודה ישראל, ששמרה עד כה על שתיקה אופיינית, כי היא אכן עומדת מאחורי המבצע שעד כה יוחס לירושלים רק בפרסומים זרים. הפרסום התאפשר בעקבות סדרה של פניות מטעם חדשות עשר לבג"ץ, שדרש מהצנזורית הראשית לבחון מעת לעת את המשך איסור הפרסום שהטילה בעניין.

 

המבצע יצא לדרך בעקבות הערכת מודיעין שקבעה כי הכור ההולך ונבנה במדינה השכנה, צפוי להוות איום של ממש על ישראל והאזור. על פי ההערכות דאז, בסוף שנת 2007 צפוי היה המתקן הגרעיני להפוך למבצעי - לאחר שזוהה כי חובר למקור מים, נהר פרת הסמוך - מה שלא הותיר למערכת הביטחון ברירה. למבצע קדמה עבודת מודיעין ארוכה ומעמיקה, שהחלה בשלהי שנת 2004, כאשר המוסד יחד עם אגף המודיעין של צה"ל איתרו סיוע של מומחים זרים, בראשם צפון קוריאנים ופקיסטנים, לפרויקט הגרעין הסורי ההולך ומתהווה. ההערכות אוששו כשנתיים לאחר מכן, ועלתה לראשונה האפשרות שאכן בסוריה נבנה כור גרעיני.

 

לחיל האוויר, בפיקודו של אלוף (במיל') אליעזר שקדי, ניתנה הוראה להכין תוכנית פעולה בלוח זמנים קצר. לאחר הכנות מדוקדקות במסגרת לוח הזמנים הנתון, שכללו אף תרחיש של הידרדרות להסלמה אזורית, נבחרה בסוף התוכנית הסופית. התקיפה בוצעה על ידי שמונה מטוסי חיל האוויר שהמריאו מבסיסי חצרים ורמון לעבר דיר א-זור, מרחק של 450 קילומטרים מצפון-מזרח לדמשק. הכוח כלל ארבעה מטוסי F-15A, "רעם", מטייסת 69, וארבעה מטוסי F-16A, "סופה", מטייסת 253 ומטייסת 119.

 

 תקיפת הכור בסוריה
 

תקיפת הכור בסוריה (דובר צה"ל)

 

 

טייסי חיל האוויר מתכוננים לתקיפה
 

טייסי חיל האוויר מתכוננים לתקיפה (דובר צה"ל)

 

 

ח"כ ציפי לבני, שבזמן הפצצת הכור הגרעיני כיהנה כשרת החוץ, הגיבה גם היא לחשיפת המבצע, 11 שנה אחרי, וסיפרה על הרגעים הדרמטיים לפני האירוע ולאחריו. "החודש לפני 11 שנה קרא לי ראש הממשלה דאז לביתו והציג לי מידע מודיעיני על מבנה דמוי קוביה, הכור הגרעיני שנבנה בסוריה. מספר חודשים אחר כך, בחמישי בספטמבר 2007 ישבנו שלושתנו - ראש הממשלה, שר הביטחון ואני כשרת החוץ, בחרנו את דרך הפעולה הצבאית והחלטנו על הוצאת המבצע אל הפועל באותו הלילה".

 

לבני החמיאה לכל הגורמים שהשתתפו בפעולה, וסיפרה כי היא הייתה גאה אז כהיום להיות חלק מהמבצע השקט. "התקיפה היא מההחלטות הביטחוניות והאסטרטגיות החשובות והמוצדקות שקיבלה ישראל בעשורים האחרונים. מצער שהחשיפה מלווה בוויכוחים אישיים בין ראש מממשלה לשר הביטחון. אפשר פשוט לפרגן לכל מי שהיה שותף. לראש הממשלה שהוביל, לשני שרי הביטחון עמיר פרץ ואהוד ברק, לצה״ל כמובן ולכל המערכות שעבדו בשקט ובמקצועיות, בלי פטפטת, בלי יחסי ציבור ועם המון אחריות ושיקול דעת. הייתה לי הזכות להיות שותפה".

 

גם עמיר פרץ, שכיהן כשר הביטחון עד לכמה חודשים לפני המבצע, התייחס לאירוע בחשבון הטוויטר שלו. "השמדת הכור הגרעיני בסוריה היא פרק חשוב בתולדות המדינה ומערכת הביטחון הישראלית", כתב. "אני גאה על ההזדמנות שהייתה לי להשתתף בתכנון המודיעיני, המבצעי והמדיני של תהליך כה מורכב ורגיש". הוא הוסיף כי "הובהר שמדינת ישראל לא תעמוד חסרת אונים, ותבצע בעצמה כל פעולה שתידרש להסיר איום קיומי מעל ראשנו".