21.03.2018

20:30

תקיפת הכור בסוריה: מלחמת הקרדיטים - המוסד נגד אמ"ן

ראש המוסד לשעבר כינה את התנהלות אמ"ן "כישלון מהדהד", וטען כי הם הביאו את ראיית הזהב. ראש אמ"ן במהלך המבצע: במוסד לא האמינו שיש כור, קצין שלנו הביא את פריצת הדרך

תקיפת הכור בסוריה: למרות הניסיון להתיג חזית מאוחדת, כבר בבוקר (רביעי) פרסום המבצע נפתח קרב אגו וקרדיטים בתוך קהיליית המודיעין הישראלית.

 

במוסד זעמו על מה שנתפס כגימוד חלקם באיסוף המודיעין על הכור הסורי. תמיר פרדו, ראש המוסד לשעבר, אמר כי "היה פה כישלון מהדהד מצד אחד", כשהוא מכוון את דבריו לאגף המודיעין בצה"ל. "רק בזכות מידע שהביא צוות של לוחמים של המוסד, למערכת הביטחון הישראלית היה את הידע הנדרש על הפעילות הגרעינית בסוריה", אמר בכנס מאיר דגן לביטחון ואסטרטגיה שנערך במכללה האקדמית נתניה.

 

במוסד מאשימים את צה"ל כי במשך שנים הנושא היה אצלהם, אך הם לא הצליחו להביא את המידע ההכרחי, עד שבמוסד הביאו את ראיית הזהב שאפשרה את התקיפה. "מזל שאותו קומץ לוחמים הצליח להביא את המידע הזה", אמר פרדו, "בזכות המידע הזה, ורק בזכותו, למדינת ישראל היה את הידע שיש בכלל כור בסוריה".

 

 הכור הסורי אחרי התקיפה
 

הכור הסורי אחרי התקיפה (דובר צה"ל)

 

 

על פי דיווחים זרים, סוכני מוסד יצאו בתחילת שנת 2007 למבצע בווינה, בירת אוסטריה. הסוכנים, על פי הדיווח ב"ניו יורקר", הצליחו לשאוב את תוכן המחשב של ראש תוכנית הגרעין הסורית ולקבל תמונות מפורטות של המתקן החשוד בדיר א-זור. תמונות אלה סיפקו את ההוכחה לקיומו של הכור הגרעיני ואפשרו לבסוף את התקיפה, כך על פי הדיווחים.

 

מנגד, באמ"ן מרגישים שהמוסד מנסה לגנוב את הקרדיט על השגת המידע המודיעיני. "במוסד אמרו לנו 'לא דובים ולא כורים'", אמר ראש אמ"ן הזמן המבצע, עמוס ידלין. "הם לא האמינו שיש כור בסוריה ורק רב סרן י' הוא שהביא את פריצת הדרך". אותו קצין באמ"ן אכן ניסח את המסמך הראשון שהצביע על אפשרות שסוריה מקימה כור גרעיני.
 

ראש המוסד לשעבר, תמיר פרדו
 

"כישלון מהדהד". ראש המוסד לשעבר, תמיר פרדו (ללא קרדיט)

 

 

פרדו בעצמו התייחס למלחמת הקרדיטים, בכנס שבו דיבר היום. "אני לא בטוח שהיה חיוני לצאת עם פרסום המבצע כעת", אמר, "זה מבצע שהיה, והבעיה במבצעים מוצלחים שהדיאלקטיקה היהודית והישראלית מנסה לקחת הצלחה, ומתחילה מלחמת אגואים יוצאת דופן. כל אחד מנסה לגמד את חלקו של השני".

 

פרדו הוסיף: "אני חושב שראש הממשלה דאז אהוד אולמרט עשה עבודה יוצאת מן הכלל בהנהגת המדינה והבאת היכולת למימוש ברגע הנכון. בניגוד לקרב השוחות בין ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר, אהוד ברק עשה עבודה יוצאת מן הכלל בתפקידו כשר הביטחון בהבאת הכוח לנקודה הנכונה".

 

ראש המוסד לשעבר עוד הסביר כי "ישראל הייתה שנה פלוס אחרי מלחמת לבנון השנייה, עם סגן רמטכ"ל שסיים את תפקידו, ואירוע כזה מתחיל, וברור שעלולה להתפתח מלחמה. אחריות שר הביטחון להביא את צה"ל להכנה טובה וברמת הכנת מבצע, כל שעה נוספת לאימונים טובה יותר".