BETA

21.03.2018

09:12

ליברמן: "התקיפה הוכיחה אז כהיום - בנושאי ביטחון אסור להירתע"

עם פרסום מבצע "מחוץ לקופסה", החלו רבים במערכת הפוליטית להגיב לפעולה שאירעה לפני 11 שנים. שרת החוץ לשעבר לבני: "התקיפה - מההחלטות החשובות והמוצדקות שקיבלה ישראל"

שר הביטחון אביגדור ליברמן, שכיהן כשר לעניינים אסטרטגיים בעת תקיפת הכור הסורי, הגיב הבוקר (רביעי) לחשיפת המבצע שבו השמיד צה"ל את המתקן הגרעיני בשנת 2007. "היו מי שדחפו והיו מי שהיססו", אמר השר, בהתייחס לדיונים בקבינט המדיני-ביטחוני באותה התקופה.

 

"ההחלטה ההיסטורית והאמיצה שקיבלנו, הוכיחה אז כמו היום, שבנושאים של ביטחון לאומי אסור להירתע", הוסיף ליברמן. "יש לדבוק באינטרסים לאומיים, לקבל החלטות ולפעול כשצריך. תנסו לדמיין מה היה קורה אם לא היינו פועלים - היינו מקבלים סוריה גרעינית".

 

שר הביטחון הוסיף כי "המוטיבציה של אויבינו התגברה בשנים האחרונות, אך גם עוצמתו של צה"ל. חיל האוויר ויכולות המודיעין התעצמו והורחבו בסדרי גודל, בהשוואה ליכולות שהיו לנו ב-2007. את המשוואה הזאת כדאי לכל אחד במזרח התיכון להפנים".

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

היום שהיה 20.03.18: זוועות המלחמה ברוטה

מזג האוויר: היום עלייה בטמפ'; מחר ובשישי שרב

דיווח: למרות אזהרות יועציו - טראמפ בירך את פוטין על הניצחון

 

 תקיפת הכור בסוריה
 

תקיפת הכור בסוריה(דובר צה"ל)

 

 

 

ח"כ ציפי לבני, שבזמן הפצצת הכור הגרעיני כיהנה כשרת החוץ, הגיבה גם היא לחשיפת המבצע, 11 שנה אחרי, וסיפרה על הרגעים הדרמטיים לפני האירוע ולאחריו. "החודש לפני 11 שנה קרא לי ראש הממשלה דאז לביתו והציג לי מידע מודיעיני על מבנה דמוי קוביה, הכור הגרעיני שנבנה בסוריה. מספר חודשים אחר כך, בחמישי בספטמבר 2007 ישבנו שלושתנו - ראש הממשלה, שר הביטחון ואני כשרת החוץ, בחרנו את דרך הפעולה הצבאית והחלטנו על הוצאת המבצע אל הפועל באותו הלילה".

 

לבני החמיאה לכל הגורמים שהשתתפו בפעולה, וסיפרה כי היא הייתה גאה אז כהיום להיות חלק מהמבצע השקט. "התקיפה היא מההחלטות הביטחוניות והאסטרטגיות החשובות והמוצדקות שקיבלה ישראל בעשורים האחרונים. מצער שהחשיפה מלווה בוויכוחים אישיים בין ראש מממשלה לשר הביטחון. אפשר פשוט לפרגן לכל מי שהיה שותף. לראש הממשלה שהוביל, לשני שרי הביטחון עמיר פרץ ואהוד ברק, לצה״ל כמובן ולכל המערכות שעבדו בשקט ובמקצועיות, בלי פטפטת, בלי יחסי ציבור ועם המון אחריות ושיקול דעת. הייתה לי הזכות להיות שותפה".

 

גם עמיר פרץ, שכיהן כשר הביטחון עד לכמה חודשים לפני המבצע, התייחס לאירוע בחשבון הטוויטר שלו. "השמדת הכור הגרעיני בסוריה היא פרק חשוב בתולדות המדינה ומערכת הביטחון הישראלית", כתב. "אני גאה על ההזדמנות שהייתה לי להשתתף בתכנון המודיעיני, המבצעי והמדיני של תהליך כה מורכב ורגיש". הוא הוסיף כי "הובהר שמדינת ישראל לא תעמוד חסרת אונים, ותבצע בעצמה כל פעולה שתידרש להסיר איום קיומי מעל ראשנו".

 

יור התנועה ציפי לבני בתכנית בוקר אור
 

"רה"מ הציג לי מידע מודיעיני על מבנה דמוי קוביה". לבני (חדשות עשר)

 

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, ציין כי "פרטי התקיפה שפורסמו הבוקר מרשימים - הן בהיבט המודיעיני והן בהיבט הביטחוני. לכל העוסקים במלאכת הביטחון - ממקבלי ההחלטות המדיניים והצבאיים, ועד אחרון המבצעים של תקיפת הכור - מגיע קרדיט אדיר. כך מצופה מהנהגת המדינה ומצבא ההגנה שלנו לפעול: בחוכמה, בעורמה, בעוצמה ותוך שמירה על צניעות ועמימות. זו עוצמתה של מדינת ישראל ואלה היכולות יוצאות הדופן שהופכות אותנו למעצמה הצבאית הכי חזקה במזרח התיכון".

 

במקביל תהה גבאי כיצד הייתה נראית ישראל היום אילו מבצע "מחוץ לקופסה" לא היה מתקיים. "ניתן רק לדמיין, מה היה עלול לקרות ועם איזה מציאות היינו מתמודדים היום בסוריה, אם ישראל לא הייתה מפציצה את הכור בדיר א-זור בזמן - לפני פריצת מלחמת האזרחים בסוריה, ולפני חדירת משמרות המהפכה לסוריה. ישראל חייבת חוב גדול לכל מי שלקח חלק בתכנון המבצע ובהוצאתו לפועל".

 

שר האוצר, משה כחלון, צייץ בחשבון הטוויטר שלו את תגובתו על המבצע. "תקיפת הכור הסורי היא ביטוי ליכולות הצבאיות של צה"ל, שהוכיח פעם נוספת שידו הארוכה מסוגלת לבצע כל משימה ללא כל קשר למרחק ולמורכבות", ציין. "אזרחי מדינת ישראל יכולים לסמוך על צה"ל וכוחות הביטחון שידעו לתת מענה לכל איום".


זאב אלקין, השר להגנת הסביבה, ביקר את ההתנהלות של הגורמים הפוליטיים לאחר חשיפת המבצע, וציין כי יש להפיק כמה לקחים מהאירוע. "אני תמיד דוגל בתפיסה שהעולם הוא לא שחור או לבן", אמר. "אולמרט קיבל החלטות שגויות בלבנון השנייה, וקיבל החלטה נכונה כאן. אני חושב שחבל לקחת את זה למלחמת קרדיטים. חוץ מקרדיט גדול על הביצוע למערכת הביטחון, יש כמה לקחים שיש לקחת מכאן – אחד – קצת צניעות, אכן היה מבצע מודיעיני יפה אבל גם כישלון מודיעיני כי גלינו את זה בשלב מאוחר. כדאי ללמוד קצת צניעות, שיש דברים שאולי אנחנו לא יודעים. אנחנו מדברים הרבה פעמים בביטחון מוחלט, ולפעמים ביטחון מופרז הוא בעוכרינו. הלקח הנוסף הוא שגם אם יש נשיא ידידותי יחסית למדינת ישראל, ארצות הברית לא עשה את העבודה - עשינו את זה בשבילנו".