21.03.2018

07:47

השמדת הכור בסוריה: הצלחה מבצעית - וכמעט החמצה מודיעינית

עד למבצע הישראלי הנועז, לקח 6 שנים לגלות על קיומו של פרויקט הגרעין הצפון קוריאני. גם היום, יכול להיות שקיים כור במזרח התיכון - שאנחנו לא יודעים עליו • פרשנות

מבצע "מחוץ לקופסה", שהביא להשמדת הכור הגרעיני בסוריה בתקיפה ישראלית בשנת 2007 והותר היום (רביעי) לפרסום, מוצג על ידי המערכת הביטחונית כהצלחה מודיעינית. מדובר ללא ספק במבצע נועז, שקדם לו תכנון מדוקדק וביצוע מושלם, אולם בשורה התחתונה נבנה לצדה של ישראל כור גרעיני – ולקהילת המודיעין לקח כשש שנים לגלות על קיומו של הפרויקט.

 

הכור החל להיבנות בראשית שנות ה-2000. מאז, קצינים, לרוב צעירים, באגף המודיעין של צה"ל הרימו מפעם לפעם דגל והפנו את תשומת הלב של עמיתיהם ומפקדיהם למתרחש בסוריה. עם זאת, בישראל הייתה קונספציה לפיה לא יכול להיות שהסורים יעזו לעסוק בפרויקט גרעיני.

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

האב, הכוכבת ועבירות המין: כך על פי החשד פעל רונן ביטי

הכושר, הפציעות והשילוב: הבעיות בגיוס נשים לתפקידי לחימה

כשהמדינה יצאה מחדר המיטות: 30 שנה לביטול האיסור על משכב זכר

 

רק בתחילת 2007, לאחר שהגיעה ידיעה מודיעינית בנוגע לנוכחותם של נציגים צפון קוריאניים בדמשק, נדלקה נורה אדומה. אז, על פי דיווח בכתב העת האמריקני "ניו יורקר", יצא המוסד למבצע בווינה, בירת אוסטריה. סוכני המוסד, על פי הדיווח, הצליחו לשאוב את תוכן המחשב של ראש תוכנית הגרעין הסורית ולקבל תמונות מפורטות של אותו מתקן בדיר א-זור, שהוצגו לאמריקנים. משם, החל המבצע להתגלגל, עד ל-6 בספטמבר.

 

 אחרי התקיפה בסוריה, 2007
 

אחרי התקיפה בסוריה, 2007 (דובר צה"ל)

 

 

בדיעבד, 11 שנים אחרי התקיפה, נראה כי הכור הפלוטוגני שהושמד הוא צפון קוריאני הרבה יותר משהו סורי. כלומר, ניסיון של הקוריאנים לבזר את תוכנית הגרעין שלהם, ולבנות כור במקום שהעולם לא יחפש אותו. לסוריה, בכל מקרה, לא היו את כל הרכיבים הנדרשים כדי לקיים תוכנית גרעין שלמה.

 

ברמה המודיעינית, הלקח מחשיפת הכור בדיר א-זור הוא שצריך להניח כי גם היום, יכול מאוד להיות שאיפשהו במזרח התיכון מישהו בונה כור גרעיני – וישראל כלל לא יודעת על זה.