21.03.2018

04:09

 נשיא צרפת עמנואל מקרון
נשיא צרפת עמנואל מקרון,
רויטרס

הנשיא מקרון מציג: יותר צרפתית, פחות אנגלית

נשיא צרפת עמנואל מקרון הציג תוכנית להגדלת מספר דוברי הצרפתית בעולם. לטענתו, אין סיבה שבמוסדות האיחוד האירופי ידברו באנגלית, שכן בריטניה החליטה לפרוש ממנו

נשיא צרפת עמנואל מקרון הציג אתמול (שלישי) בנאום ביום הפרנקופוני הבינלאומי תוכנית להגדיל את מספר דוברי הצרפתית בעולם, במיוחד במדינות האיחוד האירופי ובאפריקה. מקרון מחה על כך שהשפה האנגלית צוברת תאוצה במוסדות האיחוד האירופי למרות שבריטניה החליטה על "ברקזיט".

 

מקרון הודיע גם על תוכנית לספק שיעורי צרפתית נוספים לעובדים בגופי האיחוד האירופי. "אנגלית מעולם לא הייתה דומיננטית כל כך בבריסל, וזה אבסורד כשאנו מדברים על יציאתה של בריטניה מהאיחוד", הדגיש נשיא צרפת. "המצב הזה פרדוקסלי. ניתן למנוע את הדומיננטיות - זה תלוי בנו. אנו צריכים להציב כללים ולהפוך את הצרפתית לשפה שנותנת גישה למספר הזדמנויות".

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

דיווח: למרות אזהרות יועציו - טראמפ בירך את פוטין על הניצחון

עלילות אילון בארץ הקודש: מה מחפש כאן אילון מאסק?

לוחם דובדבן שיחק באקדחו - והרג בשוגג את חברו

 

 נשיא צרפת עמנואל מקרון
 

נשיא צרפת עמנואל מקרון (רויטרס)

 

 

בניגוד לקודמיו בתפקיד, מקרון מקפיד לדבר באנגלית בכנסים בינלאומיים ובראיונות לכלי תקשורת זרים. עם זאת, אזרחי הרפובליקה הצרפתית קנאים לשפתם, ולכן הנשיא פועל כדי לממש את התוכנית. לטענתו, באפריקה יש את הפוטנציאל הגבוה ביותר ללימוד השפה, אך צריך לגשר על הפער עם אזרחי היבשת שמבחינתם צרפת היא הכובשת האימפריאליסטית שגזרה על מדינות רבות שנים של משטר קולוניאליסטי.

 

נשיא הנציבות האירופית, ז'אן קלוד יונקר, התייחס לדבריו של מקרון, ואמרי כי הוא "תומך נלהב של רב-לשוניות. אין סיבה שהשפה של שייקספיר תהיה גבוהה יותר מזו של וולטר". עם זאת, יונקר אמר כי "האנגלית הפכה לשפת עבודה שגרתית במוסדות האיחוד האירופי ומימוש הברקזיט לא ישנה בה דבר, כיוון שכל מי שהגיע ממזרח אירופה התרגל לדבר אנגלית".

 

הצרפתית מדורגת חמישית ברשימת השפות המדוברות בעולם עם יותר מ-274 מיליון דוברים. לפי משרד החוץ במדינה מקדימות אותה מנדרינית, אנגלית, ספרדית וערבית. מקרון רוצה תוך מספר שנים להצעיד את השפה הצרפתית קדימה בדירוג, כשהשאיפה שלו היא להציב אותה בין שלוש השפות המדוברות.