20.03.2018

18:44

"דברים רעים קורים באיראן": יורש העצר הסעודי וטראמפ נפגשו

נשיא ארה"ב דיבר על רצונו לפרוש מעסקת הגרעין עם איראן בפגישתו עם מוחמד בן סלמאן בבית הלבן. "מערכת היחסים שלנו עם סעודיה היא הכי טובה שהייתה"

יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, נפגש הערב (שלישי) עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ בבית הלבן.

 

"העסקה עם איראן מתקרבת ואתם תראו מה אעשה", אמר טראמפ. "איראן לא התייחסה לחלק הזה של העולם כראוי. הרבה דברים רעים קורים שם. העסקה באה עוד חודש ותראו מה יהיה", אמר נשיא ארה"ב ביחס לרצונו להוציא את ארה"ב מעסקת הגרעין עם איראן.

 

 טראמפ ובין סלמאן בפגישה בבית הלבן
 

טראמפ ובין סלמאן בפגישה בבית הלבן( רויטרס)

 

 

"מערכת היחסים שלנו עם סעודיה היא הכי טובה שהייתה", אמר טראמפ והרחיב על העסקאות הכלכליות בין שתי המדינות. סלמאן השיב: "היחסים בין המדינות יצרו עבודות רבות בארה"ב וסעודיה". דוברת הבית הלבן, שרה סנדרס, מסרה כי הפגישה בין שני המנהיגים היא הזדמנות לקדם נושאים שונים, ביניהם השלום בין ישראל והפלסטינים.

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

תיעוד: אופנוען ללא רישיון נמלט מהמשטרה, חוצה באדום - ונלכד

התחזה לאדם אחר - וביצע עבירות מין בצעירה מוגבלת שכלית

ירידה של 14% בהתחלות הבנייה ב-2017; פחות דירות בבנייה פעילה

 

מקורות ערביים מסרו לחדשות עשר לפני הפגישה כי יורש העצר הסעודי צפוי לומר לטראמפ כי הפלסטינים מתבצרים בעמדותיהם ולא מוכנים להתפשר ולבוא לקראת האמריקנים הסעודים והמצרים, ולכן יש לשקול מהלך של מו"מ ללא הפלסטינים.

 

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, הודיע אתמול כי לא יקבל בשום אופן את תכנית השלום של טראמפ כיוון שהיא מוטה לטובת ישראל.

 

 טראמפ ובן סלמאן בפגישה בבית הלבן
 

טראמפ ובן סלמאן בפגישה בבית הלבן( רויטרס)

 

 

לדברי המקורות, ממשל טראמפ גישש באמצעות מתווכים לאחרונה אצל אבו מאזן האם יסכים להגיע לבית הלבן והוא דחה זאת על הסף. עוד מסרו המקורות כי נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי שוחח השבוע עם אבו מאזן וניסה לשכנעו לשקול ולבדוק בחיוב את תכנית השלום האמריקנית המתגבשת, אך אבו מאזן סרב לשמוע.

 

בסוף השבוע פרסם העיתון הפלסטיני "אל-קודס" כי שתי מדינות ערביות, ששמן לא הוזכר במפורש, מפעילות לחצים כבדים על אבו מאזן ועל מלך ירדן עבדאללה השני, כדי שהשניים יסכימו לקבל את "עסקת המאה", יוזמת השלום שצפוי להציג נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. גורמים פלסטיניים מסרו לחדשות עשר כי המדינות המדוברות הן מצרים וסעודיה.

 

 אבו מאזן
 

אבו מאזן(רויטרס )

 

 

מוקדם יותר החודש דווח באתר החדשות "אל-ערבי אל-ג'דיד" כי בן סלמאן הסכים במהלך פגישות ישירות עם בכירים ישראלים רמי דרג על אופן ההסדר של תוכנית השלום של הנשיא האמריקני - והוסיפו כי יישומה של העסקה תיארך שנים רבות ויכולה להימשך מספר עשורים, ולא שנה או שנתיים. אתר החדשות הביא את הדברים מפי מקורות דיפלומטים במצרים.

 

ההנהגה הסעודית לוחצת לפי הדיווחים על יו"ר הרשות להסכים ל"עסקת המאה", אך הוא דבק בסירובו אליה. עוד עולה

מהדיווח כי בכירי חמאס, אשר ביקרו לאחרונה במצרים, נחשפו ללחצים כבדים מצד מצרים כדי להסכים לטיוטה הישראלית-אמריקנית המוצעת להסדר השלום. לפי המקורות הדיפלומטים, בכירי ארגון הטרור דבקו בסירובם לחילופי שטחים או קבלת שטחים חלופיים ממדינות אחרות.