BETA

20.03.2018

19:07

מרקל לנתניהו: פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין עלולה להביא למלחמה

פרסום ראשון: קנצלרית גרמניה הזהירה את ראש ממשלת ישראל מפני ההשלכות האפשריות להתנהלות מול איראן בשבועות הקרובים. לדבריה, טהראן ומוסקבה ירוויחו מפיצול המערב

מתקרבים להכרעה בהסכם הגרעין: קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הזהירה את ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך פגישתם בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס ב-24 בינואר כי אם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, יפרוש מהסכם הגרעין עם איראן, הדבר עלול להביא לקריסת ההסכם וכתוצאה מכך למלחמה באזור.

 

הפגישה בין נתניהו למרקל התקיימה שבועיים אחרי הדד-ליין שקבע הנשיא טראמפ ולפיו אם מעצמות אירופה - גרמניה, צרפת ובריטניה - לא יסכימו להכניס תיקונים משמעותיים בהסכם הגרעין עד ה-12 במאי, ארה"ב תפרוש מן ההסכם ותטיל מחדש סנקציות על איראן.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

תיעוד: אופנוען ללא רישיון נמלט מהמשטרה, חוצה באדום - ונלכד

9 שנים אחרי שנער מת בטיול: שירות לציבור נגזר על רכז הטיולים

פרסום ראשון: תוקף זוג הקשישים בחיפה חשוד במעשה מגונה באישה

 

נתניהו עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל
 

נתניהו עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל( רויטרס)

 

 

פקיד גרמני בכיר שמעורה בתכני הפגישה בין נתניהו למרקל אך ביקש לשמור על עילום שם בשל הרגישות המדינית ציין כי נתניהו הציג בפני הקנצלרית את כל טיעוניו נגד הסכם הגרעין, אך היא השיבה: "מה האלטרנטיבה שלך?". לדבריו מרקל אמרה לנתניהו כי קריסת הסכם הגרעין עלולה להביא למלחמה במזרח התיכון – כיוון שללא ההסכם האופציה הצבאית תעלה מחדש על השולחן.

 

מרקל אמרה לנתניהו כי פרישה אמריקנית מהסכם הגרעין תפצל את מדינות המערב. "זה ישים אותנו, את בריטניה ואת צרפת לצד רוסיה, סין ואיראן כאשר בצד השני יהיו ארה"ב וישראל. זה מה שאתה רוצה שיקרה?", אמרה מרקל לנתניהו לפי הפקיד הגרמני הבכיר. מרקל למעשה הבהירה לנתניהו כי האיראנים ונשיא רוסיה פוטין הם אלה שירוויחו מתסריט שכזה.

כמו כן, הדגישה קנצלרית גרמניה בפני נתניהו כי מעצמות אירופה חתמו על הסכם הגרעין עם איראן והם אינן רוצות להפר את ההסכם עליו חתמו. מרקל אמרה לנתניהו כי פרישה אמריקנית מהסכם הגרעין תפגע באמינות של המערב. "לא נוכל יותר לחתום על אף הסכם דיפלומטי עם אף מדינה בעייתית בעולם (כגון צפון קוריאה, ב"ר) כי פשוט לא יאמינו לנו יותר שניישם את מה שהתחייבנו לעשות", אמרה מרקל לנתניהו.

 

בתוך כך, דיפלומטים בכירים מארה"ב, צרפת, בריטניה וגרמניה מנהלים בחודשיים האחרונים משא ומתן שמטרתו לנסות ולהציל את הסכם הגרעין עם איראן מקריסה. הם נפגשו בלונדון, בפריז ובברלין - בפרופיל תקשורתי נמוך וכמעט ללא הדלפות - בניסיון להגיע לעסקת חבילה שאמורה לרצות אדם אחד: נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ.

 

 טראמפ בנאום מצב האומה
 

טראמפ בנאום מצב האומה (רויטרס)

 

 

אתמול פורסם בחדשות עשר כי האירופים והאמריקנים שמו על השולחן ביום חמישי טיוטות לעסקה שלא תבטל את הסכם הגרעין או תפתח אותו מחדש אלא תגביר משמעותית את הלחץ על איראן. דיפלומט אירופי בכיר שמשתתף בשיחות אמר לחדשות עשר כי חרף חוסר שביעות רצונו של טראמפ ואיומיו לפרוש מהסכם הגרעין ב-12 במאי, הפערים בין הצדדים דווקא הולכים ומצטמצמים.

 

נוסף לכך, ראש הממשלה שוחח הערב בטלפון עם מרקל ובירך אותה על הקמת הממשלה. השניים סיכמו כי יקיימו בחודשים הקרובים את המפגש המסורתי בין הממשלות (G2G) בירושלים. קודם לכן, שוחח ראש הממשלה נתניהו עם שר החוץ הגרמני הנכנס, הייקו מאס, ובירך אותו על כניסתו לתפקיד. סוכם כי שר החוץ הגרמני יגיע לביקור בישראל לפני מפגש הממשלות. אתמול שוחח נתניהו עם מייק פומפאו, ובירך אותו לרגל הכרזת מועמדותו לתפקיד שר החוץ האמריקני. השניים שוחחו על הקשר המצוין בין המדינות ועל האתגרים וההזדמנויות המשותפים במזרח התיכון ובעולם כולו.

 

מטעם לשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "ראש הממשלה נתניהו עומד בכל מפגש על האינטרסים הביטחוניים החיוניים של ישראל - וכך הוא ימשיך לעשות. רה"מ משוכנע שיש לתקן את ההסכם עד היסוד או לבטלו, כיוון שההסכם מוביל בוודאות לכך שלאיראן יהיה ארסנל פצצות גרעין".