20.03.2018

18:38

הטרדה מינית, אילוסטרציה
הטרדה מינית, אילוסטרציה,
צילום מסך

הצעת חוק חדשה בשוודיה: יחסי מין ללא קבלת הסכמה ברורה - פשע

הממשלה בשטוקהולם אישרה את ההצעה, לפיה אם המשתתפים ביחסי המין לא יסכימו לקיימם במילים או בפעולה אקטיבית - הדבר ייחשב למעשה פלילי. "סקס צריך להיות מרצון"

הממשלה בשוודיה אישרה בשבוע שעבר הצעת חוק לפיה כל מערכת יחסים מינית ללא הסכמה חד משמעית, תשתמע בפני החוק עבירה מינית. עם אישור החוק החדש, שעתיד לעבור סופית ב-1 ביולי, שוודיה תצטרף למספר קטן של מדינות, בהן בריטניה וקנדה, שמבחינתן גם אם לא מופעלים איומים ברורים נגד אחד המשתתפים ביחסי המין, המעשה ייחשב בבית הדין לפשע אם לא הייתה הסכמה ברורה.

 

על פי נוסח הצעת החוק החדש, "בשיפוט אם המשתתפים ביחסי המין רצו זאת מרצונם החופשי, יש לקחת בחשבון אם ההסכמה התבטאה במילים או בפעולה". עוד נכתב בהצעת החוק: "אם אדם רוצה לקיים יחסים מיניים עליו להבין באופן חד משמעי כי האדם השני מעוניין גם הוא". 

 

מורגן ג'והנסון, שר המשפטים השוודי, התייחס בחשבון הטוויטר שלו להצעת החוק החדשה: "סקס צריך להיות מרצון, כל דבר אחר הוא הטרדה".

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

תיעוד: אופנוען ללא רישיון נמלט מהמשטרה, חוצה באדום - ונלכד

התחזה לאדם אחר - וביצע עבירות מין בצעירה מוגבלת שכלית

9 שנים אחרי שנער מת בטיול: שירות לציבור נגזר על רכז הטיולים

 

אזיקים (אילוסטרציה)
 

מין ללא הסכמה ברורה ייחשב מעשה פלילי. אילוסטרציה (רויטרס )

 

 

היוזמה לשנות את החוק הגיעה לאחר תקופה שבה החוק השוודי למניעת הטרדה מינית היה באור הזרקורים בזירה הבין-לאומית. זאת, בעקבות ניסיון המעצר של המייסד ויקיליקס, ג'וליאן אסאנג', שכיום שוהה בשגרירות אקוודור בבריטניה, שם קיבל מקלט אחרי שהואשם באונס ובהטרדה מינית של שתי נשים בשטח שוודיה.