BETA

21.03.2018

06:00

 הפגנת יוצאי אתיופיה בתל אביב
הפגנת יוצאי אתיופיה בתל אביב,
דניאל בשך

שלוש שנים למחאת יוצאי אתיופיה: מה עשתה הממשלה במאבק בגזענות?

הדוח השנתי הראשון של היחידה לתיאום המאבק בגזענות מפרט את הצעדים שכבר יושמו, והמעטים - בעיקר במערכת החינוך - שטרם טופלו. שקד: "אפס סובלנות כלפי גזענות ממוסדת"

שלוש שנים לאחר גל המחאה הציבורית של יוצאי אתיופיה, פרסמה הבוקר (רביעי) היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות את דוח המעקב השנתי הראשון שלה, בתום שנה לפעילותה. מתוך 52 ההמלצות של ועדת פלמור, שקיבלו תוקף של החלטת ממשלה, 31 בוצעו באופן מלא, 17 נמצאות בהליך ביצוע ו-4 טרם בוצעו.

 

ועדת פלמור הוקמה בעקבות ההפגנות של קהילת יוצאי אתיופיה ב-2015. היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות אמונה על המעקב אחר יישום המלצותיה, תוך שיתוף פעולה עם משרדי הממשלה הרלוונטיים.

 

בין ההמלצות שכבר יושמו - הקמת בתי משפטי קהילתיים בערים בהן ריכוז גבוה של יוצאי אתיופיה, שהוקמו עד כה בבאר שבע, ברמלה ובתל אביב; מינוי מתאמת בין-משרדית למניעה וצמצום עבריינות בקרב בני נוער, והנחיית היועץ המשפטי לממשלה בנוגע להליכים משמעתיים בשירות המדינה, במשטרת ישראל ושירות בתי סוהר במקרים של גילויי גזענות.

 

 הפגנת יוצאי אתיופיה בתל אביב

הפגנת יוצאי אתיופיה בתל אביב (דניאל בשך)

 

עוד המלצה בולטת בדוח היא הנחיית היועץ המשפטי לממשלה בנוגע לעבירות משמעת של שוטרים. היועמ"ש החליט כי המשטרה תקים גוף בתוכה עם סמכויות חקירה לטיפול בעבירות שוטרים שעניינם התנהגות גזענית או פסולה של שוטר. כמו כן, העברת מידע מהפרקליטות למח"ש ולמחלקת משמעת במשטרה מגורמי אכיפה ותביעה כאשר במהלך טיפול עולה חשד להתנהלות גזענית או פסולה. בדוח גם ציינו את ביטול הגבלות תרומות דם על יוצאי אתיופיה במשרד הבריאות.

 

המלצות בולטות שנמצאות כרגע בתהליכי ביצוע במסגרת מערכת החינוך הן בניית תכנית עבודה ליצירת אקלים חיובי לטיפול בדעות קדומות ומופעי גזענות באמצעות השתלמויות חובה לכלל המורים, וכן הכנסת תכני היסטוריה ומורשת של יהדות אתיופיה והגברת השימוש בתכנים על שונות לרבות שונות של צבע עור, בהקשרים חיוביים.

 

עם זאת, מתוך ארבע ההמלצות שכלל לא החל הטיפול בהן, שתיים נוגעות לפעילות משרד החינוך - הכשרת עובדי הוראה לטיפול בדעות קדומות ומניעת גזענות, ותמרוץ בתי ספר לעידוד יצירה ותכנים נגד גזענות.

 

"יש לנו את הכלים לפעול לצמצום הגזענות הממוסדת"

 

הוועדה הציגה גם תלונות על גזענות ואפליה שהתקבלו וטופלו בשנה החולפת. בין המקרים שהגיעו לוועדה היו תלונות של תלמידים ממוצא אתיופי שטענו כי נהגת בחברת "דן" סירבה להעלות אותם לאוטובוס, מסעדה בכרמיאל שלא קיבלה עובדת בטענה כי "רוסיות לא עובדות במקום", הורים שלא יכלו לרשום את בנם לבית ספר במעלה אדומים בשל מוצאו, והתנהגות גזענית של שוטרים. 

 

 גרף מיגור הגזענות 2017

)

 

 

כזכור, בשנת 2015 פרצה מחאה ציבורית רחבה שהובילו צעירים יוצאי אתיופיה, אשר עסקה בגזענות הממסדית בכלל ובאלימות שוטרים ושיטור יתר של המשטרה כלפי בני הקהילה בפרט. מחאה זו והשיח הציבורי הרחב שהחל בעקבותיה, הביאה להכרת ממשלת ישראל בקיומה של גזענות ממסדית, ובצורך להתמודד עם תופעת הגזענות כנגד יוצאי אתיופיה ולטפל בה. בהמשך ישיר לכך התקבלה החלטת ממשלה להקמת ועדה בין משרדית למיגור הגזענות נגד יוצאי אתיופיה, בראשות מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור.

 

ראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות, עו"ד אווקה (קובי) זנה, טען על רקע פרסום הדוח כי "גזענות אינה גזירת גורל - היא תוצאה של הבניות חברתיות, תהליכים היסטוריים ותרבותיים שנוצרו על ידי בני אדם, ולכן בני אדם יכולים לשנות אותם. בכוחות משותפים - שירות המדינה, ארגוני החברה האזרחית והציבור בכלל. הכוח שלנו הוא ביכולת של כולנו לקבל את השונות כערך חיובי, ולהתייחס בכבוד לכל אדם באשר הוא אדם".

 

שרת המשפטים, איילת שקד אמרה בעקבות פרסום המלצות הדוח כי: "אין כל הצדקה לגילויי גזענות רק כיוון שמישהו נולד לעדה אחרת. ננהג באפס סובלנות כלפי כל גילוי של גזענות ממוסדת".

 

מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור, אמרה: "שאלת קיומה של גזענות ממסדית שהוכרה בהקשר של יוצאי אתיופיה, רלבנטית בימים אלה יותר מתמיד. אני מאמינה שיש בידינו הכלים לפעול לצמצומה, והיחידה לתיאום המאבק בגזענות פועלת בדרכים שונות כדי לטפל בתלונות ולהשפיע על מדיניות. ככל שתזכה לאמון הציבור ויופנו אליה תלונות כך תיטיב היחידה למקד פעילותה".

 

יו"ר המועצה הציבורית המייעצת ליחידה, המשנה (בדימוס) לנשיאת בית המשפט העליון, השופט אליקים רובינשטיין, הוסיף כי "הגזענות היא תולעת מכרסמת והעלולה להוליד שכמותה, שכן אינה רציונלית, והיא ככל פוביה המכוונת כנגד 'אחר'. כנגד תופעות אלה יש צורך ביד חזקה ובוטחת". לדבריו, "יש לברך על מינוי ממונים במשרדי ממשלה להידרשות לתלונות בשל גזענות ממסדית. לדעתי יש מקום להרחיב דבר זה גם לשלטון המקומי, שהשאלות העולות בו בתחום זה אינן פחותות מאלה שבשלטון המרכזי".