20.03.2018

09:43

"טיוטת 'עסקת המאה' הוצגה לפלסטינים, יידחה הדיון על מזרח י-ם"

העיתון הלבנוני "א-דיאר" דיווח כי גרסה חלקית של תוכנית השלום של טראמפ הוצגה בסעודיה לבכיר פלסטיני. זאת, במסגרת הנסיונות הסעודיים לשכנע את אבו מאזן להסכים ליוזמה

בווידאו: לקראת פגישת טראמפ-בן סלמאן

 

הטיוטה הוצגה? בלבנון, העיתון "א-דיאר" המזוהה עם חיזבאללה מדווח היום (שלישי) כי עסקת המאה של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הוצגה לפלסטינים - בסעודיה. לפי הדיווח, ראש המודיעין הפלסטיני, מאג'ד פרג', זומן בבהילות לריאד שם ראש המודיעין הסעודי מסר לו טיוטה לא סופית של תוכנית שלום למזרח התיכון, שכוללת הסדר מדיני בין ישראל לפלסטינים.

 

בטיוטת התוכנית 35 עמודים לפי הדיווח, ומצוינים בה גבולות המדינה הפלסטינית העתידית, תוך רישום השטח על מחצית מהגדה המערבית. נוסף על כך, מדווח כי הדיון על מעמדה של ירושלים המזרחית, ובאופן ספציפי האגן הקדוש, יידחה למועד לא ברור. כמו כן, מוצעות בתוכנית פתרונות הומניטריים, אך רק בנושא זכות השיבה לפליטים, כך לפי הדיווח.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

נפרדים מסודאן: מת הקרנף הלבן הצפוני האחרון בעולם

רוכב אופנוע נפצע אנוש בכביש 4; 24 נוספים נפצעו בתאונות דרכים

גניבת 50 מיליון הפרופילים מפייסבוק: מנהל האבטחה הראשי יעזוב

 

 טראמפ ואבו מאזן בפגישה בבית הלבן
 

טראמפ ואבו מאזן בפגישה בבית הלבן - ארכיון (רויטרס)

 

 

בתוך כך, יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, ייפגש היום עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ וידון עימו בנושא איראן ותהליך השלום בין הערבים והפלסטינים לישראל. מקורות ערביים מסרו לחדשות עשר כי יורש העצר הסעודי יאמר לטראמפ כי הפלסטינים מתבצרים בעמדותיהם ולא מוכנים להתפשר ולבוא לקראת האמריקנים הסעודים והמצרים, ולכן יש לשקול מהלך של מו"מ ללא הפלסטינים. בד בבד, יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן הודיע הערב כי לא יקבל בשום אופן את תכנית השלום של טראמפ כיוון שהיא מוטה לטובת ישראל.

 

לדברי המקורות, ממשל טראמפ גישש באמצעות מתווכים לאחרונה אצל אבו מאזן האם יסכים להגיע לבית הלבן והוא דחה זאת על הסף. עוד מסרו המקורות כי נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי שוחח השבוע עם אבו מאזן וניסה לשכנעו לשקול ולבדוק בחיוב את תכנית השלום האמריקנית המתגבשת, אך אבו מאזן סרב לשמוע.

 

בסוף השבוע פרסם העיתון הפלסטיני "אל-קודס" כי שתי מדינות ערביות, ששמן לא הוזכר במפורש, מפעילות לחצים כבדים על אבו מאזן ועל מלך ירדן עבדאללה השני, כדי שהשניים יסכימו לקבל את "עסקת המאה", יוזמת השלום שצפוי להציג נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. גורמים פלסטיניים מסרו לחדשות עשר כי המדינות המדוברות הן מצרים וסעודיה.

 

 יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן
 

יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן(רויטרס )

 

 

מוקדם יותר החודש דווח באתר החדשות "אל-ערבי אל-ג'דיד" כי בן סלמאן הסכים במהלך פגישות ישירות עם בכירים ישראלים רמי דרג על אופן ההסדר של תוכנית השלום של הנשיא האמריקני - והוסיפו כי יישומה של העסקה תיארך שנים רבות ויכולה להימשך מספר עשורים, ולא שנה או שנתיים. אתר החדשות הביא את הדברים מפי מקורות דיפלומטים במצרים.

 

ההנהגה הסעודית לוחצת לפי הדיווחים על יו"ר הרשות להסכים ל"עסקת המאה", אך הוא דבק בסירובו אליה. עוד עולה

מהדיווח כי בכירי חמאס, אשר ביקרו לאחרונה במצרים, נחשפו ללחצים כבדים מצד מצרים כדי להסכים לטיוטה הישראלית-אמריקנית המוצעת להסדר השלום. לפי המקורות הדיפלומטים, בכירי ארגון הטרור דבקו בסירובם לחילופי שטחים או קבלת שטחים חלופיים ממדינות אחרות.