20.03.2018

02:11

הכושר, הפציעות והשילוב: הבעיות בגיוס נשים לתפקידי לחימה

בצה"ל מתקשים להתמודד עם כמות הפציעות הגדולה של הלוחמות, ויש שטוענים כי השילוב פוגע גם בלוחמים: "הצבא לא צריך אותן בתפקידי לחימה" • הפרק השני בסדרה "קרביות"

נשים רבות משתלבות בתפקידי לחימה בשנים האחרונות, ומשלימות גם קורס קצינים בהצלחה. למעשה כ-5% מהצוערים  הקרביים בבה"ד 1 הן נשים. אולם, למרות זאת, נראה שהצבא אינו ערוך נכון לתופעה, ואינו מצליח לשלב אותן כמו שצריך בהתאם ליכולותיהן הגופניות וצרכי הצבא.

 

"קיבלתי פלוגה ראשונה של בנות. אני רוצה לספר לכם ש-60% מהן היו מפורקות, אבל מפורקות", אמר ד"ר אורן שוורץ, ראש תחום שיקום הלוחם בצה"ל, "25% לא יכולתי להעלות על המכשירים בכלל לבדוק, ואחרות היו עם פציעות כאלה שמראש אמרתי - 'רגע, את זאת אני לא מכניס בכלל'".

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

חופשות ורכבי פאר: מה משפיע על החלטות מקצועיות של פלסטיקאים?

בחשד שניסה לחדש תשתית טרור: נעצר מנהיג הג'יהאד האסלאמי בגדה

אנטישמיות ונשף במרפסת של היטלר: הארגונים שמשתלטים על אוסטריה

 

"נשים צורכות פי 9.2 יותר שירותי רפואה מגברים", הוסיף שוורץ בכנס סגור, "זה נתון שצריך לצלצל בפעמונים של כל מי שעוסק במדיניות הרפואה בצה"ל. הצבא טוען כי חל שיפור בנושא, אם כי גם היום כשליש מהלוחמות נפצעות במהלך שרותן.

 

 חיילות בתצפית
 

חיילות בתצפית (ללא קרדיט)

 

 

אך למרות המספרים הלא מבוטלים של נשים לוחמות, חלק מהבכירים בצה"ל עדיין סבורים כי הצבא אינו זקוק ללוחמות. "אני מצטער שאני מאכזב, אני לא צריך שם נשים", אמר אלוף מוטי אלמוז, ראש אכ"א, לפני חודש, "אני צריך אותן בהרבה מאוד מקומות אחרים שכולם עשר אצבעות לביטחונה של מדינת ישראל".

 

ויש סיבות נוספות לכך שמפקדים בכירים אינם סבורים כי שילוב הנשים יועיל למבצעיות הלוחמים. "האינטראקציה הזו של חייל וחיילת שנמצאים באותו תא שטח ובאותה מסגרת כל הזמן באווירה אינטימית" אמר תא"ל במיל דוד בנימיני, לשעבר ראש חטיבת לוגיסטיקה של צה"ל במטכ"ל, "יכולה להסיט את תשומת הלב שלו (הלוחם) מלבצע את המשימה".

 

אולם דווקא אלו המשרתים ביחידות מעורבות, לא בהכרח מסכימים איתו. "אני חושבת שזה שיש בנות ביחד איתם, זה הופך את זה לדבר יותר נורמלי, פשוט כמו חבורה רגילה", טענה הצוערת ירדן פיגנלה, מיחידת רוכב שמיים "כמו שיש רופאות ורופאים, או מנהלי ומנהלות בנק, שפעם זה לא היה רגיל. כמו כל מקום בחברה, שצריך בנים ובנות, בעיניי לא בריא שיש רק בנים".