BETA

19.03.2018

22:35

הטייקון שנבלם בפרויקט נדל"ן בחיפה והחליט להחליף את ראש העיר

גד זאבי ביקש להקים פרויקט דיור בשווי כמיליארד שקלים אולם ועדה עירונית עצרה את הבנייה. זמן קצר לאחר מכן, הקים עמותה ופנה לאישים שירוצו מטעמו בבחירות • "אנליסט"

טייקון מחפש ראש עיר: אין חיפאי שמסוגל להתחמק מהקמפיין והממומן והמוקפד של עמותת "שינוי בחיפה", גוף שמציג עצמו כשילוב בין אנשי עסקים ואקדמאים במטרה ברורה להחליף את יונה יהב, ראש העיר הנוכחי, לכאורה כדי להיטיב עם כלל התושבים.

 

מבין מייסדי הארגון שהוקם במהירות בחודשים האחרונים, מבליט את עצמו הטייקון גד זאבי, מי שעבר לחיפה כילד, רכש מהמדינה את מניות "בזק" והיה הבעלים של בית"ר ירושלים למשך עונה אחת. לזאבי יש אינטרסים בחיפה, בין היתר, ברחוב מגידו, שבו הוא מתכנן להקים מאות דירות בשווי כמיליארד שקלים מול הנוף עוצר הנשימה של המפרץ.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

5 סעיפי משמעת צפויים להחליף הקוד האתי של פרופ' כשר באקדמיה

אנטישמיות ונשף במרפסת של היטלר: הארגונים שמשתלטים על אוסטריה

נשקים עטופים בניילון בתא המטען: אישום נגד הדיפלומט הצרפתי

 

 גד זאבי
 

גד זאבי (חדשות עשר )

 

 

מדוע לזאבי חשוב להוציא כספים רבים במטרה להחליף את יהב ואיך זה קשור לעובדה שאותה עירייה מונעת מזאבי לחפור בור בעומק של עשרות מטרים מרחק יריקה מכיתות מלאות בתלמידי בית ספר יסודי?

 

ראשית הסיפור בשנת 1998, אז נחתם ההסכם בין זאבי לעירייה בראשות עמרם מצנע על הקמתן של כ-800 דירות במגדלים של 40 קומות. על הקרקע שנועדה לבנייה, פועל עד היום בית הספר "דוד ילין". לכן נקבע בחוזה שחברתו של זאבי תקים על חשבונה מבנה חלופי למוסד בשטח של כ-3,000 מ'. לפי החוזה, רק כשתסתיים בניית בית הספר החדש, יפונה השטח שנועד לבנייה.

 

אלא שלפני שנתיים, זאבי דווקא נהנה מהקלה. בתיקון לחוזה המקורי, העירייה בראשותו של יהב מסכימה לביצועו של בניין ראשון בשטח עוד בטרם הועתק בית הספר ובלבד שהובטח כי העבודות לא יגרמו למטרדים בלתי סבירים. זאבי הגיש בקשה לחפירת חניון המגדלים ורק אז ההורים גילו שחצר הילדים עתידה להפוך לאתר בנייה. ההורים החלו להיאבק אך נאמר להם שלמאבקם אין סיכוי. לפסימיות הזו היה על מה להתבסס כיוון שזאבי ויהב רקדו במשך שנים בטנגו זהיר של הון-שלטון. בבחירות הקודמות בחיפה למשל, אשתו ואחיינו יגאל זאבי תרמו כחוק לראש העירייה כ-6,500 שקלים. האחיין אף העמיד את הערבות הגדולה ביותר לגיוס הלוואות מהבנקים. אותו אחיין מתמנה בהמשך למנהל אתו"ס, תאגיד הסביבה העירוני. לאחר מכן, משה רוזנברג, מנכ"ל עיריית חיפה הפך להיות המנהל העסקי של זאבי. במקומו בעירייה, נבחר שמואל גנץ, שהיה שותף של זאבי בפרויקט.

 

במהלך ניסיונו להתנער מהדימוי הציבורי של מחבק טייקונים, אולי לקראת שנת הבחירות שבדרך, יהב עוצר את הפרויקט של זאבי. ונעזר בתנופה שקיבל מישיבה שבה נידונה הסוגייה ושבה נכחו גם תושבים. "ברגע ששמעתי את כל מה ששמעתי בישיבה, המלצתי לחברים לא לאשר את זה", אומרת חדוה אלמוג, יו"ר ועדת התכנון והבנייה בחיפה. זאבי סירב לקבל את גזר הדין וזמן קצר אחרי החלטת הוועדה המקומית נגדו, הוא פועל ביחד עם עוד כמה אנשי עסקים להקים את תנועת "שינוי לחיפה". "למעשה זאת תנועה של כמה טייקונים שחברו יחד. (הם) מחפשים עדיין את הבובה שימנו אותה. זה מבחינתם הנציג הבא שלהם בעירייה והוא חייב להם", אומר ירון חנן, חבר מועצת העיר חיפה שמשתייך לסיעת "הירוקים". במסגרת ניסיונותיו להחליף את יהב, ביקש זאבי מהשר יובל שטייניץ שירוץ לראשות העיר. גם ד"ר רפי ביאר, מנהל בית החולים רמב"ם, מאשר בשיחה עם "אנליסט" שנעשתה אליו פנייה בנושא. לדבריו, זאבי אמר לו שהוא מנסה לחפש מחליף ליהב.

 

 יונה יהב
 

יונה יהב (דוברות עיריית חיפה)

 

 

מגד זאבי נמסר בתגובה: "העמותה הוקמה כדי לעסוק בתכניות לשינוי בעיר, ולא במועמדים לבחירות. את כספי עשיתי בחו"ל וחיפה מהווה פסיק קטן בעסקיי. אני מוכן להתחייב שפרויקט 'מגידו' לא יקום במהלך חיי, אם זה נראה או מתפרש כסיבה לפעילותי בעמותה. מה שחשוב לי, כמו לכל חבריי בעמותה, הוא שחיפה תתוכנן בראשות הנהלה חדשה ותחדש את ימיה הגדולים. עם שובי מחו"ל, אני מוכן להתראיין ל ערוץ עשר ולהסביר את מטרות העמותה".

 

מטעם עיריית חיפה נמסר בתגובה: "העירייה והעומד בראשה ימשיכו לפעול אך ורק לפי האינטרס הציבורי, לטובת תושבי חיפה וללא אינטרסים זרים".