19.03.2018

22:09

יורש העצר הסעודי יאמר לטראמפ: יש לשקול מו"מ ללא הפלסטינים

בן סלמאן צפוי לומר לנשיא בפגישתם מחר שהפלסטינים מסרבים להתפשר. יו"ר הרשות: לא אסכים בשום אופן לתכנית טראמפ. חמאס: "אבו מאזן יוצר אנרכיה שתאפשר קבלת 'עסקת המאה'"

מסלול עוקף פלסטינים? יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, ייפגש מחר (שלישי) עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ וידון עימו בנושא איראן ותהליך השלום בין הערבים והפלסטינים לישראל. מקורות ערביים מסרו לחדשות עשר כי יורש העצר הסעודי יאמר לטראמפ כי הפלסטינים מתבצרים בעמדותיהם ולא מוכנים להתפשר ולבוא לקראת האמריקנים הסעודים והמצרים, ולכן יש לשקול מהלך של מו"מ ללא הפלסטינים. בד בבד, יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן הודיע הערב כי לא יקבל בשום אופן את תכנית השלום של טראמפ כיוון שהיא מוטה לטובת ישראל.

 

לדברי המקורות, ממשל טראמפ גישש באמצעות מתווכים לאחרונה אצל אבו מאזן האם יסכים להגיע לבית הלבן והוא דחה זאת על הסף. עוד מסרו המקורות כי נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי שוחח השבוע עם אבו מאזן וניסה לשכנעו לשקול ולבדוק בחיוב את תכנית השלום האמריקנית המתגבשת, אך אבו מאזן סרב לשמוע.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

אנטישמיות ונשף במרפסת של היטלר: הארגונים שמשתלטים על אוסטריה

5 סעיפי משמעת צפויים להחליף הקוד האתי של פרופ' כשר באקדמיה

בחשד שניסה לחדש תשתית טרור: נעצר מנהיג הג'יהאד האסלאמי בגדה

 

 

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפגישתם בוושינגטון
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפגישתם בוושינגטון (רויטרס)

 

 

בסוף השבוע פרסם העיתון הפלסטיני "אל-קודס" כי שתי מדינות ערביות, ששמן לא הוזכר במפורש, מפעילות לחצים כבדים על אבו מאזן ועל מלך ירדן עבדאללה השני, כדי שהשניים יסכימו לקבל את "עסקת המאה", יוזמת השלום שצפוי להציג נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. גורמים פלסטיניים מסרו לחדשות עשר כי המדינות המדוברות הן מצרים וסעודיה.

 

מוקדם יותר החודש דווח באתר החדשות "אל-ערבי אל-ג'דיד" כי בן סלמאן הסכים במהלך פגישות ישירות עם בכירים ישראלים רמי דרג על אופן ההסדר של תוכנית השלום של הנשיא האמריקני - והוסיפו כי יישומה של העסקה תיארך שנים רבות ויכולה להימשך מספר עשורים, ולא שנה או שנתיים. אתר החדשות הביא את הדברים מפי מקורות דיפלומטים במצרים.

 

ההנהגה הסעודית לוחצת לפי הדיווחים על יו"ר הרשות להסכים ל"עסקת המאה", אך הוא דבק בסירובו אליה. עוד עולה מהדיווח כי בכירי חמאס, אשר ביקרו לאחרונה במצרים, נחשפו ללחצים כבדים מצד מצרים כדי להסכים לטיוטה הישראלית-אמריקנית המוצעת להסדר השלום. לפי המקורות הדיפלומטים, בכירי ארגון הטרור דבקו בסירובם לחילופי שטחים או קבלת שטחים חלופיים ממדינות אחרות.