BETA

19.03.2018

11:55

על רקע החקירות: מנכ"לית בזק סטלה הנדלר פורשת מהחברה

אחרי חמש שנות ניהול, ובצל החשדות החמורים נגדה, הודיעה הבכירה ליו"ר בזק כי תעזוב את ענקית התקשורת בתחילת יולי: "זהו הדבר הנכון לעשות"

טלטלה בבזק: סטלה הנדלר, מנכ"לית ענקית התקשורת, החשודה במסגרת חקירת תיק 4000 בשוחד, הודיעה היום (שני) ליו"ר החברה, דוד גרנות, כי היא תפרוש מתפקידה ב-1 ביולי, בתום חמש שנים. "לאור החקירות והנסיבות שנוצרו, החלטתי לפרוש מתפקידי" מסרה הנדלר, "זהו הדבר הנכון לעשות הן מבחינתי האישית והן מבחינת בזק".

 

דוד גרנות שמשמש כיו"ר הזמני של החברה אמר בעקבות הודעת הפרישה: "בתקופת הזמן בה אני מכהן כמ"מ יו״ר החברה למדתי להכיר את העבודה המצוינת של סטלה הנדלר בבזק ואת המחויבות העמוקה שלה להצלחת החברה. סטלה השכילה לנתב את בזק לפיתוח תחומי פעילות חדשים, תוך שהיא פועלת בסביבה תחרותית מאתגרת ותחת מגבלות לא פשוטות".

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

סוכן התחזה לחסיד ברסלב - והביא למעצר עשרות חשודים בסחר בסמים

כשהמדינה יצאה מחדר המיטות: 30 שנה לביטול האיסור על משכב זכר

טייבה: רוכב אופניים בן 14 נהרג בתאונת דרכים

 

באחד הדיונים בבית המשפט בעניינה של הנדלר, השופטת רונית פוזננסקי-כץ (שבעקבות פרשת המסרונים נפסלה מלהמשיך ולנהל את הדיונים בהארכות המעצר) אמרה: "מדובר בפרשה המקימה חשד סביר לשחיתות חמורה. במעגל ביצוע העבירות מעורבים רבים. כל אחד על פי חלקו, על פי תרומתו. החשדות עניינם קבלת ומתן שוחד, מרמה והפרת אמונים ועבירות לפי חוק ניירות ערך ועוד. העבירות בוצעו על ידי נושאי תפקידים בכירים במערכות השלטון ובחברת בזק". בסוף פברואר, שוחררה הנדלר למעצר בית של שבעה ימים. זאת, בעקבות הסכמות בין המשטרה ורשות ניירות הערך טרם הדיון בעניינה.

 

 חברת בזק
 

יחפשו מנכ"ל חדש. חברת בזק (ללא קרדיט )

 

 

בתחילת החודש פורסם בחדשות עשר כי הנדלר פנתה לפני כחודש וחצי במכתב למשרד התקשורת, שבועיים בסך הכל לפני שנעצרה כחשודה, כדי שהמשרד יתן אור ירוק להשלמת האיחוד בין "בזק" ו"יס". הנדלר כתבה במכתב שההפרדה המבנית הייתה אמורה להתבטל לפני זמן רב ודרשה לזרז את ההקלות של "בזק" בשליטת אלוביץ, אותה הטבה שניתנה בתמורה לסיקור האוהד כלפי נתניהו ואשתו באתר וואלה - שגם הוא נמצא בידי הטייקון. 

 

צמרת המשרד הממשלתי נרתמה לעניין, ולהנדלר נקבעה הפגישה ב-13 במרץ עם שר התקשורת, איוב קרא, ומנכ"ל המשרד הזמני, אך בהמשך הישיבה בוטלה.

 

בתוך כך, רשות ההגבלים העסקיים הודיעה לפני כשבועיים כי החליטה להטיל קנס של 30 מיליון שקלים על בזק, ועיצומים כספיים על המנכ"לית סטלה הנדלר, הנחקרת על מעורבותה לכאורה בפרשת 4000, על סך 700 אלף שקלים. זאת, בגין "ניצול לרעה של מעמדה המונופוליסטי על מנת לפגוע בתחרות באספקת שירותי התקשורת".

 

מיכל הלפרין, הממונה על הגבלים עסקיים, הודיעה לבזק כי היא שוקלת לקבוע שבזק ניצלה לרעה את שליטתה בתשתיות תקשורת פסיביות על מנת לפגוע בתחרות. הפגיעה לכאורה בתחרות נעשה בדרך שלחסימת והכבדת המתחרות שביקשו לפרוס רשת תקשורת קווית על גבי התשתית של בזק וכך לעכב את התפתחות התחרות באספקת שירותי אינטרנט, טלוויזיה וטלפון קווי.

 

ההחלטה להטיל את הקנס התקבלה לאחר בדיקה של רשות ההגבלים העסקיים שארכה שנה. במסגרת הבדיקה נבחן השימוש של בזק בתשתיות הפאסיביות שלה ואספה נתונים מגורמים רבים ובהם בזק עצמה, מתחרותיה ומשרד התקשורת. הרשות התייעצה גם עם רשויות זרות בנושא.

 

מבזק נמסר בתגובה לפרסום: "לדעת החברה, מסקנות רשות ההגבלים העסקיים בבדיקה המדוברת, שגויות מיסודן. בזק שיתפה פעולה באופן מלא בבדיקת הרשות בעניין, והראתה כי כל פעילותה ופעולותיה התבצעו על פי חוק ובהתאם להוראות משרד התקשורת ותיק השירות לשימוש בתשתיות פיזיות. בזק סיפקה לחברות התקשורת האחרות שירותים בהתאם לתיק השירות, ובאופן זהה לדרך בה היא מתקינה את תשתיותיה שלה עצמה. אנו משוכנעים כי במהלך השימוע נוכיח כי בזק עשתה כל המוטל עליה ואף מעבר לכך במסגרת תיק השירות".