BETA

18.03.2018

10:25

צה"ל סיכל ניסיון לחדש מנהרת טרור והשמיד מנהרה נוספת בשטח עזה

המנהרה שסוכלה הושמדה כבר בצוק איתן, וכעת, באמצעות טכנולוגיה חדשה, נמנע ניסיון להשמישה מחדש. במקביל הותקפה מנהרה במרכז הרצועה. רה"מ: כספי הסיוע לעזה קבורים באדמה

הותר לפרסום: כוחות הביטחון סיכלו הלילה (ראשון) ניסיון של חמאס לחדש תוואי של מנהרת טרור בדרום רצועת עזה, ותקפו מנהרה נוספת במרכז הרצועה. שתי המנהרות לא חצו לשטח ישראל.

 

לדברי דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, סיכול המנהרה בוצע משטח הישראל ומנהרת הטרור שסוכלה היא מנהרה שחמאס ניסה להשמיש מחדש לאחר שהושמדה במבצע "צוק איתן". "עקבנו אחרי זה ופעלנו כשנוח לנו", אמר תת-אלוף מנליס. פעולת הסיכול בוצעה בטרם חמאס התחבר לתשתית הישנה, שיטת עבודה שהארגון בוחן, והמנהרה לא היוותה איום על תושבי העוטף בשום שלב. עוד נמסר כי המנהרה הושמדה באמצעות שיטת סיכול שלא הייתה קיימת ב"צוק איתן" ושלא תאפשר להשמישה מחדש בעתיד וכי חמאס נושא באחריות למתרחש ברצועה. "חמאס שוב משקיע כספו במנהרות ומאבד אותן אחת אחרי השנייה", סיכם.

 

נוסף לכך, כאמור, מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו מנהרה במרכז הרצועה בתגובה לאירוע הנחת מטען החבלה אתמול באזור גדר המערכת. המטען התפוצץ מול קיבוץ נחל עוז, כך נמסר מצה"ל. לא היו כוחות באזור האירוע בזמן הפיצוץ, לא נגרם נזק ולא היו נפגעים כתוצאה מהפיצוץ. בצה"ל בודקים אם המטען הונח על הגדר ביום שישי, בחסות ההפגנות השבועיות.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

הקלפיות ברוסיה נפתחו: פוטין בדרך לקדנציה רביעית כנשיא

בני הזוג הישראלים שעוכבו באזרבייג'ן בשל קליעי נשק חזרו לארץ

לאחר מצוד של חודש וחצי: נעצר רוצח הרב איתמר בן גל

 

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מסר בעקבות הפעולה: "צה״ל חיסל הלילה עוד שתי מנהרות טרור. המדיניות שלנו היא לפעול בנחישות נגד כל ניסיון פגיעה נגדנו ולחסל ‏בשיטתיות את תשתית מנהרות הטרור וכך נמשיך. הגיע הזמן שהקהילה הבין-לאומית תכיר בכך שכספי הסיוע לעזה קבורים מתחת לאדמה".
 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר: "באופן שיטתי, על בסיס מודיעין איכותי וטכנולוגיה פורצת דרך, ישראל משמידה לחמאס מנהרה אחר מנהרה. מי שחשב שיצליח לפגוע בנו מתחת לקרקע נתקל בחומת ברזל. חמאס השקיע מיליארדים בפרויקט המנהרות ועכשיו הם טובעים בחול. אני ממליץ לחמאס להשקיע את הכסף ברווחת תושבי עזה כי עד סוף השנה פרויקט המנהרות שלו יושמד". 

 

מתאם פעולות הממשלה בשטחים פרסם בפייסבוק סרטון של פעולות צה"ל לסיכול המנהרה, וכתב: "עם כל המלט, הברזל, החשמל והמשאבים שארגון הטרור, חמאס השקיע במנהרות שצה"ל מחסל באפקטיביות פעם אחר פעם, היה אפשר לבנות פירמידה - פלא מפלאי עולם, לעומת זאת מנהרות הטרור של חמאס הן פלא מסוג אחר – פלא הטיפשות העיקשת של הנהגת חמאס".

 

גדי ירקוני, ראש מועצה אזורית אשכול, הוסיף: ״שוב קיבלנו הוכחה ליעילות של צה”ל לסיכול איום המנהרות. אני מודה לכוחות הביטחון ולחיילים שעושים לילות כימים כדי להגן על תושבי אשכול ואנו מודעים לכך שלא נחסכים משאבים כדי לספק לנו את מעטפת הבטחון הגבוהה ביותר. המנהרה אותרה בזמן ולא היוותה איום על ישובינו. יחד עם זאת, עצם גילויה מזכיר את המציאות הבטחונית השברירית באשכול ושעלינו להיות מוכנים בכל עת לחירום. זה המקום להדגיש את חשיבות הטיפול בתקלה הסלולרית באזור, טרם יהיה מאוחר מדי. מצפה מהגורמים האחראיים לטפל בתקלה באותה היעילות".

 

מנגד, דובר הזרוע הצבאית של חמאס מסר: "ההודעה של האויב הציוני על חשיפת מנהרה של חמאס - היא הטעייה וניסיון לשווק הבלים כדי להשתמש בכוח. המנהרה שעליה דיבר האויב היא מנהרה ישנה שאינה בשימוש".

 

 צה"ל פועל לסיכול מנהרת טרור בדרום רצועת עזה
 

צה"ל פועל לסיכול מנהרת טרור בדרום רצועת עזה (דובר צה"ל)

 

 

בתוך כך, דובר חמאס, חאזם קאסם, מסר הבוקר: "ההסלמה של הכיבוש ברצועת עזה היא ניסיון לחפות על כישלונו לסיים את אינתיפאדת ירושלים במיוחד לאחר הפיגוע באזור ג'נין. כמו כן, היא המשך לניסיונותיו הנואשים להרוס את 'השיבה הגדולה'. העם שלנו ימשיך את האינתיפאדה, כל הצדדים השונים בעם הפלסטיני יתאחדו על מנת להבטיח את זכותו לחזור לאדמתו. ההסלמה הישראלית המתמשכת והפגיעות בעמדות ההתנגדות הן מבחינת צעד מקדים שמטרתו לטרוף את הקלפים ולהפחיד את הציבור העזתי על מנת להכשיל את הפעילויות העתידות להתקיים לשבירת המצור במסגרת 'תהלוכת השיבה'. הכיבוש נושא בכל התוצאות הצפויות של המשך ההסלמה".

 

דחפור של צה"ל פועל לסיכול מנהרת חמאס ברצועת עזה
 

דחפור של צה"ל פועל לסיכול מנהרת חמאס ברצועת עזה (דובר צה"ל)

 

 

בחודש שעבר הושמדה מנהרת טרור באזור כרם שלום. שר הביטחון ליברמן אמר אז: "השמדנו מנהרת טרור באזור כרם שלום. מה שהאירועים הוכיחו זה שצה"ל מוכן לכל תרחיש בהתרעה של אפס זמן". ימים ספורים לפני כן, הושמדה מנהרה נוספת שהייתה בבנייה בשנה האחרונה. הציר המרכזי שלה היה מעזה למצרים, והיא עברה תחת מעבר כרם שלום ותחת צינורות גז ונפט. אורכה הוא למעלה מקילומטר וחצי ו-180 מ' ממנה היו בשטח ישראל. עוד אמר תת-אלוף מנליס כי ישנן אינדיקציות לנוכחות פעילי חמאס במנהרה בתקופת בנייתה.

 

  תמונות ממקום תקיפת חיל האוויר הלילה ברצועת עזה, באזור שכונת זייתון
 

מקום תקיפת חיל האוויר הלילה ברצועת עזה, באזור שכונת זייתון (ללא קרדיט)