BETA

18.03.2018

07:37

לאחר מצוד של חודש וחצי: נעצר רוצח הרב איתמר בן גל

כוחות הביטחון עצרו בשכם את המחבל שביצע את הפיגוע ליד אריאל, בזכות "ידיעת זהב" על המקום שבו הסתתר. אלמנת הנרצח: "יש להקים עיר כתשובה לרצח" • צפו בתיעוד המעצר

רוצח הרב איתמר בן גל נתפס: בתום פעילות מודיעינית שנמשכה כחודש וחצי, כוחות הביטחון עצרו הלילה (ראשון) בשכם את עבד אל-חכים עאסי, שביצע את פיגוע הדקירה סמוך לצומת אריאל שבו נרצח הרב איתמר בן גל. לידי כוחות הביטחון הגיעה "ידיעת זהב" שלפיה עאסי מסתתר בבית בעיר וכוחות ימ"מ פשטו על הבית. עאסי נעצר ללא התנגדות ולא היה חמוש. מדובר צה"ל נמסר כי עאסי נפצע וקיבל טיפול רפואי על ידי כוחות הביטחון. נוסף לכך, נעצרו מספר מבוקשים החשודים בסיוע לביצוע הפיגוע.

 

רס"ן אריאל ברבי, קצין האג"ם של חטיבה מרחבית שומרון, אמר: "במהלך הלילה פעלו כוחות צה"ל מחטמ"ר שומרון, כוחות ימ"מ ושב"כ על מנת לתפוס את המחבל שרצח את הרב איתמר בן גל בצומת אריאל ב-5 בפברואר. במהלך הפעילות נכנסו כוחות הביטחון וכוח מגדוד 90 וביצעו את המעצר לאחר פעילויות רבות ומאמץ מודיעיני גלוי וסמוי. כוחות הביטחון פעלו מאז הפיגוע באופן בלתי פוסק על מנת להניח את ידיהם על המחבל - משימה שהושגה הלילה. כוחות צה"ל ימשיכו ללא הרף על מנת לשמור על תושבי ביטחון ישראל".

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

הלך לעולמו בן 3 שטבע בסוף השבוע בצימר בגליל

בבוקר ראשון: שיבושים בתנועת הרכבות בכל הארץ בשל תקלת מחשוב

התחזית: עלייה ניכרת בטמפרטורות, מחר שרב

 

תיעוד: מעצר המחבל בשכם

 

 

מחקירת הפיגוע עלה כי עאסי הגיע לטרמפיאדה בשדרות ירושלים, סמוך לכניסה לאריאל, ודקר את בן גל למוות. מצבו של בן גל הוגדר בתחילה אנוש, וצוותי מגן דוד אדום שהגיעו למקום העניקו לו טיפולי החייאה ופינו אותו לבית החולים, אך נאלצו לבסוף לקבוע את מותו. שר הביטחון, אביגדור ליברמן, מסר בעקבות המעצר: "המעגל נסגר. יידע כל מחבל רוצח, שנשים עליו את היד ונבוא איתו חשבון . אני מברך את כוחות הביטחון על פעולה מודיעינית מוצלחת". מרים בן גל, אלמנת הנרצח, מסרה: "האמת היא שאני לא מרגישה כלום. זה לא יחזיר לי אותו הביתה. ולא ימנע ממחבל אחר לקום ולרצוח שוב ולהרוס משפחה אחרת. הדבר היחיד שימנע עוד רצח כזה הוא בנייה. הקמת עיר כתשובה לרצח. אני לא מבינה למה ראש הממשלה מחכה. אני מבקשת ממנו הבוקר. מתחננת. תודיע הבוקר על אישור בניית 800 יחידות הדיור בהר ברכה ובכך הפוך אותה לעיר. זו הנחמה שלנו ושל כל עם ישראל. זו תהיה התשובה האמיתית לרצח של איתמר".

 

 מעצר המחבל איתמר בן גל
 

מעצר המחבל שרצח את איתמר בן גל (דובר צה"ל)

 

 

מהרגע שהתבררה זהותו של המחבל החלו בשב"כ ובמשטרה להתחקות אחר מסלול חייו, בניסיון להבין מה גרם לו לבצע פיגוע קטלני. מאז שהתבררה גם אזרחותו הישראלית של המחבל, תושאלו עשרות ישראלים, חלקם בני משפחתו מנצרת ומחיפה, וכן מטפלים שניסו לעזור לו.

 

במהלך המצוד, סרקו כוחות הביטחון מקומות שונים בשכם, בין היתר - ביתו של אב המחבל. זאת למרות שהוא נחקר בשב"כ, ושוחרר לאחר שנמצא כי אינו יודע היכן מסתתר בנו. בכל זאת העריכו במערכת הביטחון כי המחבל נמלט לשכם שבה התגורר לסירוגין והסתתר בה, אצל מכריו או קרוביו משפחתו.

 

יממה לאחר הפיגוע, אמו של עאסי קראה לו להסגיר את עצמו. בשיחה עם חדשות עשר אמרה האם כי "מעשים כאלו אינם מקובלים עליה". "כל מה שעשה זה רק הרס לו את החיים", אמרה, "אין לו זכות ליטול חיי אדם". האם שמתגוררת בחיפה, וזהותה נותרה חסויה,  סיפרה על עברו הבעייתי, ואמרה שלא הייתה עמו כמעט בקשר מאז שהיה תינוק. בנוסף סיפרה כי לפני שלוש שנים פגשה אותו פעם אחת דרך פקידת הסעד, על מנת להוכיח שמדובר בבנה. "נחקרתי אתמול במשטרה", הוסיפה, "עדכנו אותי שהוא עומד מאחורי הרצח של איתמר בן גל".

 

 איתמר בן גל ז"ל ובני משפחתו
 

הרב איתמר בן גל ובני משפחתו (חדשות עשר )

 

 

דובר הג'יהאד האסלאמי, דאוד שיהאב, אמר לאחר הפיגוע כי הפעולה של עאסי היא "חזקה והירואית בכל קנה מידה. המתנחלים הינם מטרה לגיטימית לעם הפלסטיני ולהתנגדות הפלסטינית. אין כל דרך להרתיע אותם אלא באמצעות פעולות שכאלה".

 

עאסי התגורר ב"בית השאנטי" בתל אביב במהלך קיץ 2016. הלית לוי, רכזת "בית השאנטי", אמרה לחדשות עשר: "היינו המומים לשמוע". עוד הוסיפה לוי כי "הוא בחר לעזוב לאחר שאסרנו עליו להמשיך לנסוע לבקר את משפחתו בשכם". לוי הוסיפה שהמחבל הגיע לבית השאנטי כיוון שהוא "בן למשפחה חצויה ונטול עורף משפחתי". עוד ציינה שכשהגיע למקום "נבדקה תעודת הזהות הכחולה שלו ונמצאה תקינה".

 

נוסף לכך אמרה שלא דיברה עם המחבל על נושאים פוליטיים ועל היחסים המורכבים בין יהודים לערבים. לוי ציינה כי על פי מדיניות המקום "אנו מקבלים ללא הבדל דת, גזע, מין ומגדר. למרות המקרה הקשה זה לא ירפה את ידינו מלעזור לאחרים".