17.03.2018

20:34

חברו לקורס של ניר חפץ: "כבר אז הסיפור לא נשמע לי הגיוני"

דוד ישורון, שהגיע ראשון לזירת מותו של רונן ילין, אמר כי הוא מאמין שגירסתו של חפץ אינה סבירה. בתחקיר "שישי" נחשף כי חפץ היה חשוד בגרימת מותו של צוער בקורס קצינים

התעלומה על פסי הרכבת: דוד ישורון, שהיה צוער בקורס קצינים ביחד עם ניר חפץ ורונן ילין ז"ל, והגיע ראשון לזירת מותו של ילין, סיפר הערב (שבת) על המקרה המסתורי שנחשף אמש בתחקיר "שישי".

 

"כבר באותו רגע ברור לי שמשהו לא סביר קרה שם, אין שום הגיון במה שאני רואה", אמר, "כשדיברנו אחרי זה בין הצוערים והקצינים, ניר אמר 'נרדמנו וכשקמתי הרכבת כבר עברה', הסיפור הזה כבר אז לא נשמע לי הגיוני או סביר. הרושם שלי היה שיש סיפור אחר, אני לא יודע מה הוא". 


 

 ניר חפץ
 

ניר חפץ (חדשות עשר)

 

 

אתמול נחשף כי ניר חפץ, שהיה יועצו של ראש הממשלה נתניהו בעבר וכיום חתום על הסדר עד מדינה בתיקי החקירה נגדו, היה חשוד בגרימת מותו של צוער בקורס קצינים שבו השתתף בשנת 1984. הוא נמצא חף מפשע לאחר שבדיקת פוליגרף אימתה את גרסתו, אולם תחקיר "שישי" חשף שורה של סימני שאלה בפרשה.

 

חפץ והצוער הנוסף, רונן ילין, יצאו בספטמבר 1984 לתרגיל ניווט זוגי באזור ערד תל שוקת. סמוך לשעה 23:30, לטענת ניר חפץ, השניים נרדמו. לאחר כחצי שעה, חפץ טוען שהתעורר למשמע קול רכבת מסע, לא מצא את חברו, וגילה מאוחר יותר את גופתו המרוסקת על הפסים.

 

"ראינו נותבים באוויר והתחלנו לרוץ לכיוון", סיפר ישורון, "הגענו לקטר ופגשנו את הנהג ואת ניר חפץ, שצעק שם בהיסטריה: 'רונן ילין נהרג'. התחלנו לסרוק משני הצדדים של המסילה עם פנסים, אחרי 15 קרונות ראינו את רונן. זה היה מחזה לא נעים שעד היום צרוב לי בראש". 

 

 דוד ישורון, שהיה בקורס הקצינים של ניר חפץ ורונן ילין
 

דוד ישורון, שהיה בקורס הקצינים של ניר חפץ ורונן ילין (חדשות עשר)

 

 

בתחילה טען תחקיר מצ"ח כי הצוער נרדם על המסילה מסיבה לא ברורה. ואולם, שלוש שנים מאוחר יותר, בסוף שנת 1987, דיווח הרב של ביה"ס לקצינים בה"ד 1 כי שמע שמועה מצוערים כי ילין נהרג כתוצאה מפליטת כדור במסע הניווטים, וחפץ כדי להסתיר את הדבר הציב את גופתו לרוחב פסי הרכבת. חפץ נבדק במכונת אמת וגרסתו נמצאה אמינה לחלוטין.

 

אולם תיק מצ"ח שהגיע לידי "שישי", לא מציג את השאלות שעליהן נשאל בפוליגרף, ומתוך התיק עולה שורה ארוכה של שאלות שנותרה פתוחה גם היום. מדוע שכב הצוער לישון על המסילה? מדוע נרדם לרוחב הפסים? מדוע האפוד והנשק שלו נמצאו רחוקים ממנו? את התחקיר הביאה אילה חסון. את תגובתו של ניר חפץ לא ניתן היה להשיג הערב.

 

 אורן אמיר, אחיינו של רונן ילין שנהרג בקורס קצינים
 

אורן אמיר, אחיינו של רונן ילין שנהרג בקורס קצינים (חדשות עשר)

 

 

אורן אמיר, אחיינו של רונן ילין, סיפר על השפעתו של המקרה על המשפחה. "האירוע קרה כשהייתי בן 3.5, מאז שאני זוכר את עצמי העניין הזה בתוך המשפחה", אמר, "סבא שלי היה ניצול שואה שאיבד את כל המשפחה פרט לשני אחים, המקרה הזסה די ריסק אותם. סבתא נפטרה מסרטן בשנת 91, כתוצאה מזה שהתחילה לעשן לאחר שבנה נהרג".

 

גם הוא הטיל ספק בגירסתו של חפץ, והתייחס גם למידת אמינותה של בדיקת הפוליגרף. "תמיד טענתי שזה לא סיפור הגיוני, רונן לפי כל הסיפורים היה בן אדם אחראי מטבעו, שלא ילך וישן על פסי רכבת", אמר, "היו שמועות שזו הייתה התאבדות, זה מופרך לחלוטין". הצרה הנחרצת שבפוליגרף הוא יצא דובר אמת. אנחנו לא יודעים מה שאלו. פוליגרף גם לא קביל בבית משפט, זה כלי שיכול להטעות וגם ניתן לרמות אותו. בטח ובטח לפני 30 שנה. אני מקווה שיגיעו לחקר האמת, בן אדם נקטף בגיל 20".